Hei
1) miten linuxissa hiiren rullan voi konfiguroida
toimimaan?
2) mistä saisi flashplayer 10:n? osoitteessa
http://get.adobe.com/flashplayer/ tarjotaan
alle 4 mt paketti, mutta aiempi flashplayer:n
koko on 8 mt.
kiitos neuvoista.
1) miten linuxissa hiiren rullan voi konfiguroida
toimimaan?
2) mistä saisi flashplayer 10:n? osoitteessa
http://get.adobe.com/flashplayer/ tarjotaan
alle 4 mt paketti, mutta aiempi flashplayer:n
koko on 8 mt.
kiitos neuvoista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toiminut heti asennuksen jäljiltä? Taidat puhua pakkaamattomasta paketista, sen koko kun on jossain 8M tienoilla.
Näillä asetuksilla pitäisi toimia:
............
Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Protocol" "ImPS/2"
Option "Emulate3Buttons" "true"
EndSection
.......................
automaagisesti, mutta ellei niin lue tuo:
http://www.xfree86.org/current/mouse5.html
"1) miten linuxissa hiiren rullan voi konfiguroida
toimimaan? "
Hm outoa. Enpä itse ainakaan ole joutunut mitään konffailemaan, että rulla toimisi... Niin kauan kun ollut rullahiiri se on pelitänyt ihan suoraan.
1. Hiiren rulla toimii itselläni ihan OK. Hiiri kylkeen ja menoksi. Jopa tuo pallo tuolla pohjassa toimii :) No väliaikainen hiiri käytössä.
2. Tuohon en osaa sanoa mitään, koska en itsekkään saa Flashiä toimimaan. Asennus kyllä onnistuu, mutta silti käyttää tuota toimimatonta swf-dec juttua ja sen poisto haluaa poistaa koko Gnomen ohjelmineen.
Tuo kyseinen adoben flash pitää purkaa ja sitten asentaa paketista purkautuvan Readme.txt:n ohjeilla ja mieluimmin konsolissa ja tietty roottina.