Armottomat rakot!

mimmuliininen88

Moikka! Minulla on ikävä vaiva, joka estää hiihtoharrastuksen. Nimittäin, joka kerta kun uskaltaudun ladulle, jo muutaman kilometrin päästä kantapäissäni kivistävät kolikon kokoiset vesirakkulat. Pidän hiihtämisestä, mutta niin tuskaisessa tunteessa lykkiminen on mahdotonta! Tietäisikö joku, miten estäisin tämän vaivan?
Kaikkea mahdollista olen mielestäni jo kokeillut: olen ostanut useammat parit monoja, tilkkinyt kantapääni ennen ladulle lähtöä laastarein, urheilusidettäkin kokeilin sekä monenlaisia sukkia yksitellen ja päällekäin, mahdollisimman tiukkaa monoa ja sitten hieman löysempää. En tiedä enää mitä tekisin, auttakaa pliis hei!

6

2899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet kokeillut

      useampiakin monoja, niin todennäköisesti niissä ei ole mitään saumaa tai koholla olevaa neulosta joka painaa kantapäätä?

      Kannattaisi kokeilla monoille lämpömuokkausta, jos valmistaja sitä suosittelee. Jos sekään ei auta, niin sitten suutarin pakeille jolle selität vaivan syyn, ja hän laittaa ne täsmävenytykseen, joka saadaan kohdistettua oikeaan paikkaan erilaisten täytepalojen avulla.

      Muita neuvoja en osaa antaa, vaikka itse kärsin toissa talvena samantyyppisestä vaivasta, jossa vasemman jalan nimettömään varpaaseen kehittyi kivulias känsä ja jalan toiseen reunaan tuli verinen hiertymä. Kokeilin kaikki edellä mainitsemani keinot sekä lisäksi työnsin kenkään kireän kapulan siihen ahtaalle kohdalle ja lämpöä hiusten kuivaajalla ja taas kapulaa kireämmälle ja kenkä jäähylle. Apua ei noista toimista valitettavasti löytynyt. Apu löytyi viimeisenä keinona kenkien vaihdosta.

    • saunaan

      pistä monot jalkaan mennessäsi saunaan lautomille makaan ja kannat kattoon noin 10 minsaa sen jälkeen kylpytakki päälle(ei pakko) ja seisoon lumihankeen että jäähtyvät jalassa oikeen muotoiseksi... yleensä auttaa!

      • ongelmakohtaan

        kuplamuovia.


    • olisikoha

      Eihän sulla ole liian pienet monot? Naisilla tahtoo olla sitä ongelmaa, että ostetaan liian pienet monot ns. sievistelymielessä. Jalka myös muuttuu iän myötä, joten se nuorena mennyt 38 (esimerkkikoko) ei enää välttämättä sovi.

      Itse sain vaelluskengistä kivuliaita rakkoja kantapäihin. Tein vaikka mitkä temput, mutta lopulta pääsin rakoista eron vasta, kun ostin isommat kengät. Entiset olivat 38 1/2, uudet 40. Niin paljon on jalka muuttunut, että sopivasta tuli epäsopiva..

    • pekkarainen

      Itsellä joissakin monoissa sama vika mutta onkelma poistui kun ostin sellaset korokekiilat kantapään alle.Ihan ovat markettikamaa tai suutariliikkeestä saa.

    • pelma

      Vaimolla oli pitkään sama ongelma kantapäässä aina rakot,ostimme suunnistajan kaupasta neonpreeni sukat sen jälkeen ei kantapäässä eikä muualla rakkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1719
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      232
      1453
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      88
      1331
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1005
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      842
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe