Agilitykoiraks?

Harha-emäntä

Suomenajokoira-narttu, joka on iältään vasta 8 kk, jäi vaille omistajaa, koska sen isäntä sairastu vakavasti. En saa kertoo, et mihin. Mut nyt tää koira tuli mun vastuulle, kun ei uutta isäntäväkee muualta löytyny.

Mutta kun en oo kiinnostunu metsästyksestä, niin haluisin kysyy, et voisko tän koiran kaa ruveta harrastaan vaikka agilitya? Mulla oli joskus airedalenterrieri, jonka kaa harrastin agilitya, mut tätä suomenajokoiraa ennen mulla ei oo ollu koiraa useaan vuoteen.

Eli mitä mieltä ootte, jos menisin tän suomenajokoiran kanssa agilitykurssille (?), kun jotain aktivointia sillä on oltava lenkkeilyjen lisäks.

Itelleni suomenajokoira on ennestään melko vieras rotu, vaikka suosittu onkin. Asun rivitalossa mieheni ja kahden teinilapsemme kanssa, ja kaikki olemme kiintyneet tähän koiraan ja harkitsemme sen kanssa agilityn harrastamista. Metsästäjiä kun ei olla.

10

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trapper

      Olen lukenut jostain lehtiuutisen suomenajokoirasta, joka oli agilitytoiminnassa mukana. Mejä-toimintaa voi ajokoiran kanssa hyvin harrastaa. Tietenkin parasta olisi koiralle päästä syksyisin ajamaan jänistä tai kettua.

      • Harha-emäntä

        Mutta nyt koko perhe on jo kiintynyt tähän koiraan. Ajattelimme sen takia alkaa harrastaa sen kanssa pikaisesti jotain aktiivista, ettei sen metsästysvietti ehdi nousta liian korkeaksi ja ala siten stressaamaan koiraa. Olisi hyvä, jos se innostuisi agilitysta.

        Sillä on paperit tallella, joten koitamme pyrkiä sen kanssa myös näyttelyihin. Ja lähellämme on koirapuisto, jonne se myös joka päivä pääsee koirakavereiden seuraan.

        Koitamme olla aktiivisia koiran kanssa, ettei metsästyksetön elämä ala stressaamaan sitä.


    • metsästäjä-.-

      Jos ei sitten koiraan iske into metsään.

    • annajj

      Suomenajokoiraa käytetään metästykseen, se on siihen jalostettu.Metällä se saa käyttää sille jalostettuja ominaisuuksia ja siellä se saa olla täysin oma itsensä.
      Agilitya voitte toki harjoitella ajokoirankin kanssa, mutta ei se siihen unelma rotu ole. Se on jalostettu itsenäiseen työhön, etsimään ja ajamaan riistaa. Ohjaajan jatkuvan käskyn alla olo saattaa alkaa kyllästyttää ja miellyttämisenhalua ei näillä koirilla ole, se siis saattaa lähteä täysin toiseen suuntaan mitä tarkoitus. Irti harvoin nämä pysyy, kävi metsällä tai ei. Näillä kun on verissä metsästys ja jos ryhmässä ajattelitte kokeilla agilityä voi olla että ajokoiraa kiinnostaa enemän muut koirat kun itse agi, mutta ihan tapauskohtaista.
      Metsästäminen on siis suomenajokoirille "se oma juttu", ja mun mielestä teidän kannattas miettiä toista ratkaisua , kun täysin eristämistä metsästyksestä. Eihän teidän ole pakko harrastaa metästystä. On olemassa "metsästyskummeja", jotka käyttävät koiraa metsällä, koirakin olisi paljon tyytyväisempi jne. Myös joku sukulainen voi käyttää koiraa metällä. Mutta voittehan sitten jos on mahdoton ajatus , että koira menee metällä, niin harrastaa MEJÄÄ eli metsäjälkeä. Siinä saisi käyttää hajuaistiaan ainakin.
      mutta kannattaa harkita vakavasti kannattaako metsätyskoiraa ottaa , ellei metsästä. Osa ajokoirista on aivan täysin riistaviettisiä ja toisia ei kiinnosta ollenkaan metsästys, mutta mun en suosittele "seurakoiraksi" näitä aktiivisia metsästyskoiria.Kiva kuitenkin, että otitte koiran hoitoonne, mutta kannattaa ajatella koiran parasta.

      • Harha-emäntä

        Jos koiramme ei tunnu sopeutuvan omiin elämäntyyliimme, niin kai sille on koitettava löytää metsästaja omistajaksi. Tosin yritimme jo jonkin aikaa, mutta emme löytäneet. Yritämme uudestaan, jos koira ei luonamme viihdy. Sen näkee sitten.

        T: Hanha-emäntä


      • harmaa parta
        Harha-emäntä kirjoitti:

        Jos koiramme ei tunnu sopeutuvan omiin elämäntyyliimme, niin kai sille on koitettava löytää metsästaja omistajaksi. Tosin yritimme jo jonkin aikaa, mutta emme löytäneet. Yritämme uudestaan, jos koira ei luonamme viihdy. Sen näkee sitten.

        T: Hanha-emäntä

        Liikunta on tarkeää toimintaa. Koiralle hyväksi käydä kävely- ja juoksulenkeillä. Eikä minkäänlainen virikitoiminta ole poissuljettua metsästyskoiraltakaan. Kaikille koirille on hyväksi jonkinlainen tottelevaisuuskoulutus. Riistaintoinen ajokoira on vaikea saada pois metsästä, jos sille ei opeteta kutsusta luoksetuloa.


      • Tomme
        Harha-emäntä kirjoitti:

        Jos koiramme ei tunnu sopeutuvan omiin elämäntyyliimme, niin kai sille on koitettava löytää metsästaja omistajaksi. Tosin yritimme jo jonkin aikaa, mutta emme löytäneet. Yritämme uudestaan, jos koira ei luonamme viihdy. Sen näkee sitten.

        T: Hanha-emäntä

        Kaikki toiminta koiralle on hyväksi. Agilityssa koira saa liikunnan lisäksi päänvaivaa kun täytyy selvittää esteitä. Lisäksi voisin ehdottaa hakua ja jälkeä, molempia on harjoiteltu omien koirien kanssa ihan huvin vuoksi ja ajankuluksi, mutta molemmat ovat myös erittäin hyvin ajokoiralle sopivia lajeja. Kuten kaikissa muissakin lajeissa, myös metsästyksessä, hyvä peruskoulutus on edellytys onnistuneelle suoritukselle.


    • sen tietää

      nykyään on monia harrastuksia eri hakujutuista(eli ei metsästystä mutta saa nenänsä käyttöön kun hakee ihmisiä, verijälkijuttuja on kolarien jälkeen kun haetaan haavoittunut hirvi/peura, eksyneitten koirien hakuja, kanttarellimetsästysä etc.)

      sitten on tokoa ja pelastuskoiratoimintaa ja tietenkin agility jne..

      oman kettikseni kanssa kokeiltiin ensin agilitya ja kun se ei sujunut koiralla liikaa omaa hauskaa niin alettiin tokoilla..eli ei muuta kuin kokeilemaan. :)

      • Piskinpoika ei ole ajokoira, mutta metsästyskoira kuitenkin. Meilläkään ei metsästetä, joten muuta puuhaa piti keksiä. Agilityä kokeiltiin, mut ei oikein koiraa innostanut. Teki kyllä, mut ihan selkeästi vaan 'siks että tuo mami haluaa', joten siirryttiin tokoon. Se oli sitten jo piskinpojankin mielestä kivaa! Voi sitä intoa, kun pääsee kentälle!

        Agia jatkettu kotona silloin tällöin ihan vaan vaihtelun vuoksi, mut enää ei käydä missään agikentillä. Jälkeä ollaan myös jonkun verran kokeiltu ja sitä varmaan jatkossa lisääkin, kun se näyttäis olevan kans koiralle mieluinen harrastus.


    • ajomies2

      Kesällä kannattaa touhuta kaikenlaista. Koira kaipaa liikuntaa ja virikkeitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      51
      3666
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      38
      2361
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      71
      2308
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      60
      2198
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      27
      1626
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      71
      1564
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      76
      1457
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      55
      1003
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      68
      992
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      40
      879
    Aihe