Saluki aloittelijalle?

Ko88

Salukista sanotaan, että se on sopiva rotuvalinta aloittelijan koiraksi. Onko näin?

Älkääkä sitten näsäviisastelko, kuten että >>sopiihan rottweilerkin, kunhan kouluttaa oikein>>...

Itselläni ei ole vielä ollut koiraa, eikä edes paljoa kokemusta koirista, mutta aion jossakin vaiheessa hankkia koiran.

Mutta nyt haluaisin koira-asiantuntijoilta neuvoja, että onko saluki sopiva rotuvalinta koiranomistajan taitojen alkulämmitykseen?

9

2187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittelijalle

      Riippuu tietysti ihan sinun ja perheesi luonteesta. Oletko itse (oikeasti) kärsivällinen ja siedät itsenäisen koiran, vain sopiiko miellyttämisenhaluinen ja alati kuuliainen "alamainen" sittenkin paremmin.
      Rotujen sisälläkin on tietenkin valtavasti eroja, mutta on myös rotuja, joiden hermorakenne on vahva ja koirat ovat siis melko rauhallisia lössyköitä kovin ristiriitaisesti tai jopa kaltoin kohdeltuina. Osa herkemmistä yksilöistä taas on ailahtelevaisia ja tarvitsevat usein tukea ja kannustusta uusissa (ja joskus ihan tutuissakin!) tilanteissa. Tämä vaatii tietenkin aikaa ja rauhallista otetta.

      Mieti tarkoin myös, mitä haluat ennenkaikkea koirasi kanssa puuhastaa eli miksi haluat koiran? Muista riistaviettisten rotujen kohdalla itsenäisyyden lisäksi myös vapaana pitämisen haasteet, ei ole aina yhtä helppoa kuin nilkoissa pyörivän seurakoiran kanssa.

      Tarpeeksi liikuntaa ja virikkeitä saavat vinttikoirat ovat mitä ihanimpia kotikoiria, jos pidät rauhallisemmista kavereista, eikä esimerkiksi agilityssä tai tokossa kilpaileminen siinnä haaveissa.

      Eli sopii tietynlaisille, pehmeällä kädellä "kouluttaville" ihmisille, aloittelijalle tai konkarille.

      • Ko88

        Semmoinen koira olisi juuri tavoitteena, jonka kanssa ei tarvitsisi käydä kilpailua vallasta ja joka ei käyttäydy toisia koiria kohtaan aggressiivisesti. Malttia kyllä koiran kouluttamiseen piisaisi, kunhan ei tarvitsisi ottaa käyttöön ns. kovaa kättä.

        Liikuntaa koira saisi runsaasti joka päivä koirapuistossa tai muilla turvallisilla alueilla. Riistavietin kyllä tiedän.

        Jos koira haluaa, niin saisi noudella myös pelloilla heittelemääni frispiitä.


      • Kh&87HFG%h

      • Suosittelematon

    • ei ole

      dominoiva vaan itsenäinen mukava otus joka ei ota ohjia tassuihinsa helposti .. Miksei kävisi ..hyvä valinta minusta ihan ekaksi koiraksi jos toiseksikin. :)

      • jos salukin

        koko arveluttaa niin vinttikoirissa on myös whippet ja viehättävä italian vinttikoira ja hiukan haasteellisempi persoonallisempi cirneco del etna...mutta edelleen kaunis saluki ok myös.


      • Ko88
        jos salukin kirjoitti:

        koko arveluttaa niin vinttikoirissa on myös whippet ja viehättävä italian vinttikoira ja hiukan haasteellisempi persoonallisempi cirneco del etna...mutta edelleen kaunis saluki ok myös.

        Saluki on jo tarkassa tähtäimessä. Kiitos asiallisesta vastauksestasi ja neuvoistasi!


    • Anonyymi

      Itsekin haluaisin joskus salukin ensimmäiseksi koiraksi, vaikuttaa kaikista roduista sopivammalta, kun sille on aikaa ja tilaa. Minulla on kuitenkin kissoja joten onko jollain kokemusta salukista ja kissoista? Onko huono yhdistelmä kun salukilla on kuitenkin se näön avulla metsästysvietti, lähteekö sisällä juoksentelevia kissoja saalistamaan?

      • Anonyymi

        Saluki on hienoja valinta. Jos on Muslimi naapurissa vielä parempi. Ainoa koira joka saa tulla Beduiinin telttaan.😁😁😁


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3673
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3589
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3320
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3291
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1758
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1461
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      86
      1355
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1303
    Aihe