Kyseessä on Singer 6120, lanka lähtee koko ajan pois neulasta tai sitten muuten vain tulee syttyrää... Mikähän voisi olla ongelma?
Lanka ei pysy koneen neulassa
9
7021
Vastaukset
- ensimmäiseksi
Että olet laittanut langan oikein. Sitten tarkista että neula on oikein. Entä puola ja puolakotelo? onko oikeat?
Kannattaa huoltaa konetta. Kunnon rasvaus auttaa joskus.- lanka
pois neulasta kun aloitat ompelun?Laita sen verran pitkä aloitus lanka ettei lähde pois kun langan nostaja on ylhäällä.
- ...
lanka kirjoitti:
pois neulasta kun aloitat ompelun?Laita sen verran pitkä aloitus lanka ettei lähde pois kun langan nostaja on ylhäällä.
Vika taitaa olla neulassa, kokeilin käsinpyörittämällä ja neula osuu välillä tuohon rautalevyyn. Mistähän näitä neuloja saa, ihan isoista ruokakaupoistako?
- saapi
... kirjoitti:
Vika taitaa olla neulassa, kokeilin käsinpyörittämällä ja neula osuu välillä tuohon rautalevyyn. Mistähän näitä neuloja saa, ihan isoista ruokakaupoistako?
kyllä ruokakaupoista jos kuuluu valikoimiin.
- ...
Nyt on uusi neula, mutta nyt on onglema alalangassa, se ei tunnu ompelevan sitä ollenkaan. Tietääkö joku pitäisikö tässä mallissa olla se kotelo mihin puola laitetaan? Siis sellainen irrallinen.
- saapi
Eikö ollut ohjekirjaa?Jos siihen koneeseen ei kuulu puolakoteloa,niin se puolasta tuleva lanka kuuluu luultavasti jonkin kiristimen alle.Onkohan puola oikein päin koneessa,siis että lanka juoksee oikein puolalta.
- timincaa
väärän tyyppisen langan vääränlaiseen kankaaseen aiheuttavan tuota ongelmaa ja halpis langat/heikkolaatuiset voi myös unohtaa.
- aloittaja
Kiitos kaikille neuvoista, kunnon putsaus puolakotelon alta auttoi asiassa :)
- Anonyymi
KYSEESSÄ ON PVAH JA LANKA LÄHTEE POIS NEULASTA KUN PYÖRII MISSÄHÄN VOISI VIKA OLLA.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261882
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy541243Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521121Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38807Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798