Vedenkeittimen puhdistus

apua tarvitseva

Hei
käytän vedenkeitintä useita kertoja päivässä ja keittimessä on vääleanruskea raita siinä kohdassa, missä tavalliesti on veden yläraja. Olen yrittänyt puhdistää sitä hankaamalla erilaisilla aineilla, saippuavillalla, kalkinpoistoaineella. Olisiko keinoa millä lähtisi pois? Kloorillako? vai löytyykö pehmeämpiä konsteja? Keitin on vajaan vuoden vanha ja teräksinen.

3

3103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etikkavesi

      etikka. kylmä vesi etikka
      seisota pitempään
      sama jos yrittää konetiskiaineella
      seisota pitempään

    • siivousfriikki*

      Itse kokeilisin ensin HAPOLLA, eli kunnollisella kalkinpoistoaineella. Niitä on moneen lähtöön, lue pullon kyljestä pH. Mitä matalampi (esim. 1,5), sitä happamampi (ja tehokkaampi). Kuten aiempi kirjoittaja mainitsi, anna vaikuttaa. Ja sen jälkeen hankaa vaikka vanhalla hammasharjalla. Kunnon huuhtelu ja keitä muutama satsi vettä ennen kuin käytät keitintä.

      Jos happo ei tehoa, niin sitten EMÄSTÄ eli pesuainetta riittävän vahvana (esim. kloriitti, pH 12,7). Anna taas vaikuttaa, ja pese hammasharjalla. Ja huuhtelu.

      Jommalla kummalla käsittelyllä lähtee, niin kalkki kuin lika. Ja puhdista samassa yhteydessä keitin ulkopuolelta. Teräksisestä pinnasta rasvatahrat lähtevät tehokkaasti Sinolilla, mutta se pitää pyyhkiä hyvin pois sillä de-naturoitu maku ... on oksettava.

    • asdasasd

      Älä nyt herrasiunaa sinne mitään kemikaaleja tunkea. Haet apteekista sitruunahaappoa (100g pussi pari euroo), laitat keittimen täyteen vettä ja laitat sitruunahaapoa ruokalusikallisen sekaan ja keitin päälle, puhdistuu varmasti, eikä löyhkää niinkuin etikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      177
      2681
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2499
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2187
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2063
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1729
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1444
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      204
      1420
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      224
      1153
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1128
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      368
      1069
    Aihe