Onko kokemusta toukokuun ilmoista? Kohteiksi olen miettinyt ainakin Palawania, Boracayta ym. Olen ymmärtänyt että silloin alkaisi sade/taifuunikausi, mutta onko oikeasti käytännössä jo toukokuussa siitä haittaa rantalomaa hakeville? Thaimaassa kun tuo sadekausi ei ole koskaan haitannut menoa..
Toinen vaihtoehto on tietysti mennä sadekautta suojaan muualle, vaikka Malesiaan.
Filippiinit toukokuu?
1
902
Vastaukset
- Balicsag
Toukokuu on siina sade- ja taifuunikauden kynnyksella, mutta viime vuosina on tuntunut, etta alkaa myohemmin ja myohemmin. Toisaalta jatkuu sitten syksylla hieman pidempaan.
Sadekautta et paase karkuun Malesiaan, silla se on siella ihan samaan aikaan. Sen sijaan Taifuunit eksyy Malesiaan hieman harvemmin.
Sadekauden alussa ei kelit yleensa haittaa lomailua. Jos sataa, niin sataa jonkun aikaa ja sitten taas paistaa. Taifuunit on sitten asia erikseen ja etenkin lyhyella lomalla saattaa tehda kiusaa, koska jos taifuuni on lahella ja viranomaiset nostavat taifuunitason kolmoseen, kaikki liikenne niin merella kuin ilmassa pysahtyy ja sitten odotellaan kelin rauhoittumista. Eli kannattaa kuunnella saatiedotuksia ja kysella hotellista josko taifuuneja on odtettavissa ja yrittaa livahtaa takaisin Manilaan hieman etuajassa.
Borcay ja Palawan ovat molemmat Taifuunivyohykkeen pohjoisosassa, eli yleensa taifuunit pyyhkaisee etelapuolelta ohi ja aiheuttaa vain voimakasta tuulta ja sateita. Tosin viime vuonna kesakuussa Taifuuni iski suoraan Boracaylle ja pisti suuriman osan veneista ja katoista remonttiin.
Boracay on hyva mesta rantalomailuun, samaan tyyliin kuin Thaimaassakin, mutta hieman vahemman turisteja ja hintataso on ehka aavistuksen korkeampi, johtuen Amerikkalaisista. Palawanilla on myos paljon makeita rantoja, mutta resortit on paaosin erillaan toisistaan ja monesti paketit on tyyliin all inclusive. Itse olen vuokrannut veneen paivaksi, ostanut syotavaa ja juotavaa matkaan torilta ja parayttanyt autiolle saarelle piknikille, mukavaa hommaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713879- 1013495
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah783328Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362638- 1221580
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361506Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221114Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181076Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181016