Millainen paikka Alcudia

-Ellan-Äiti-

Hei. Kertokaahan kaikki tieto Mallorcan Alcudiasta? Olisimme lähdössä lokakuussa sinnepäin...Millainen sää silloin on ollut? Onko siellä kallista? Mitä hotellia suosittelette 4 aikuiselle, 1vuotiaalle ja 13 vuotiaalle lapselle?
Kiitos jo etukäteen vastauksista:)

4

3101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • don luis

      hieno paikka,joka myös on kalliimpi kuin mallorca yleensä.sää on jo viilenemään päin.

    • kutsuu

      Säätä on vaikea ennustaa :) Toissasyksynä lokakuussa viikon lomalla satoi yhtenä päivänä, mutta eipä sekään haitannut kun ajeltiin sitten vuokra-autolla aurinkoisemmille seuduille.

      Ravintolasapuska on suunnilleen Suomen hintatasoa. Marketeista saa kyllä edulliset ruokatarvikkeet, jos viitsii joskus laittaa itse ruokaa. Mm. tuoreita rapuja saa marketista kätevästi. Edullinen ruokakauppa on mm. Eroski.

      Ranta on matala ja sopii hyvin lapsille.

      Hotelleista suosittelisin jotain Viva- hotelliketjun hotskaa tai tuota em. Sea Clubia.

      • Miu

        Viime lokakuussa puolessavälissä satoi yhtenä aamupäivänä, muuten oli pilvistä, yhtenä päivänä paistoi täydeltä terälätä läpi päivän. Lämpöä n. 20-25 astetta.


    • On ihana perhelomakohde. Oltiin siellä viime syksynä syyskuussa. Lämmintä oli. Muutamana pvänä tihutti hentoa sadetta. Alcudia on aika iso/laaja paikka,että välimatkat voi olla kävellen pitkiä...riippuen missä hotellissa asustaa. Me olimme Finnmatkojen Solecitossa. Ihan ok huoneistohotelli. Uima-altaalla lapset viihtyivät ja piha oli suojaisa. Huoneet hiukan "kuluneita", mutta ihan ok hintaansa nähden. Torakoita ei näkynyt ollenkaan. Hotellin henkilökunta ystävällistä. Hotellin baarista sai edullisia pikkupurtava annoksia. Alcudian ranta oli upea. rantaviivaa myötäillen oli kävelykatu ja ostosmahdollisuuksia ja ravintoloita paljon. Lisäksi lapsille pikkutivoli karuselleineen. rannasta sisemmällepäin kaupunkiin mentäessä on ns.dollarikatu,jossa upeita liikkeitä ja hyviä ruokapaikkoja. Vanhakaupunki on idyllinen,mutta noin 20 minsan kävelymatkan päässä. Siellä kivat markkinat,joissa kannatti tinkiä. Paikallisbusseilla pääsee helposti sinne tänne. Kannattaa ehdottomasti mennä Palmaan katsomaan katetraalia,upea rakennus. Porto Criston tippukiviluolat ovat näkemisen arvoisia. Lapsille ehdottomasti suosittelen marinelandin eläinpuistoa. Alcudiassa on pieni vesipuisto,joka oli ihan kiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      152
      5432
    2. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      63
      4822
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3747
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      17
      3095
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      50
      3027
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      154
      2781
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2633
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      71
      2356
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      65
      1999
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      171
      1886
    Aihe