Millainen paikka Alcudia

-Ellan-Äiti-

Hei. Kertokaahan kaikki tieto Mallorcan Alcudiasta? Olisimme lähdössä lokakuussa sinnepäin...Millainen sää silloin on ollut? Onko siellä kallista? Mitä hotellia suosittelette 4 aikuiselle, 1vuotiaalle ja 13 vuotiaalle lapselle?
Kiitos jo etukäteen vastauksista:)

4

3081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • don luis

      hieno paikka,joka myös on kalliimpi kuin mallorca yleensä.sää on jo viilenemään päin.

    • kutsuu

      Säätä on vaikea ennustaa :) Toissasyksynä lokakuussa viikon lomalla satoi yhtenä päivänä, mutta eipä sekään haitannut kun ajeltiin sitten vuokra-autolla aurinkoisemmille seuduille.

      Ravintolasapuska on suunnilleen Suomen hintatasoa. Marketeista saa kyllä edulliset ruokatarvikkeet, jos viitsii joskus laittaa itse ruokaa. Mm. tuoreita rapuja saa marketista kätevästi. Edullinen ruokakauppa on mm. Eroski.

      Ranta on matala ja sopii hyvin lapsille.

      Hotelleista suosittelisin jotain Viva- hotelliketjun hotskaa tai tuota em. Sea Clubia.

      • Miu

        Viime lokakuussa puolessavälissä satoi yhtenä aamupäivänä, muuten oli pilvistä, yhtenä päivänä paistoi täydeltä terälätä läpi päivän. Lämpöä n. 20-25 astetta.


    • On ihana perhelomakohde. Oltiin siellä viime syksynä syyskuussa. Lämmintä oli. Muutamana pvänä tihutti hentoa sadetta. Alcudia on aika iso/laaja paikka,että välimatkat voi olla kävellen pitkiä...riippuen missä hotellissa asustaa. Me olimme Finnmatkojen Solecitossa. Ihan ok huoneistohotelli. Uima-altaalla lapset viihtyivät ja piha oli suojaisa. Huoneet hiukan "kuluneita", mutta ihan ok hintaansa nähden. Torakoita ei näkynyt ollenkaan. Hotellin henkilökunta ystävällistä. Hotellin baarista sai edullisia pikkupurtava annoksia. Alcudian ranta oli upea. rantaviivaa myötäillen oli kävelykatu ja ostosmahdollisuuksia ja ravintoloita paljon. Lisäksi lapsille pikkutivoli karuselleineen. rannasta sisemmällepäin kaupunkiin mentäessä on ns.dollarikatu,jossa upeita liikkeitä ja hyviä ruokapaikkoja. Vanhakaupunki on idyllinen,mutta noin 20 minsan kävelymatkan päässä. Siellä kivat markkinat,joissa kannatti tinkiä. Paikallisbusseilla pääsee helposti sinne tänne. Kannattaa ehdottomasti mennä Palmaan katsomaan katetraalia,upea rakennus. Porto Criston tippukiviluolat ovat näkemisen arvoisia. Lapsille ehdottomasti suosittelen marinelandin eläinpuistoa. Alcudiassa on pieni vesipuisto,joka oli ihan kiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      138
      3285
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      79
      2904
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      40
      2277
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      112
      2192
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      135
      2056
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2011
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1406
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1274
    9. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1014
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      122
      984
    Aihe