Hei. Kertokaahan kaikki tieto Mallorcan Alcudiasta? Olisimme lähdössä lokakuussa sinnepäin...Millainen sää silloin on ollut? Onko siellä kallista? Mitä hotellia suosittelette 4 aikuiselle, 1vuotiaalle ja 13 vuotiaalle lapselle?
Kiitos jo etukäteen vastauksista:)
Millainen paikka Alcudia
4
3136
Vastaukset 4
- don luis
hieno paikka,joka myös on kalliimpi kuin mallorca yleensä.sää on jo viilenemään päin.
- kutsuu
Säätä on vaikea ennustaa :) Toissasyksynä lokakuussa viikon lomalla satoi yhtenä päivänä, mutta eipä sekään haitannut kun ajeltiin sitten vuokra-autolla aurinkoisemmille seuduille.
Ravintolasapuska on suunnilleen Suomen hintatasoa. Marketeista saa kyllä edulliset ruokatarvikkeet, jos viitsii joskus laittaa itse ruokaa. Mm. tuoreita rapuja saa marketista kätevästi. Edullinen ruokakauppa on mm. Eroski.
Ranta on matala ja sopii hyvin lapsille.
Hotelleista suosittelisin jotain Viva- hotelliketjun hotskaa tai tuota em. Sea Clubia.- Miu
Viime lokakuussa puolessavälissä satoi yhtenä aamupäivänä, muuten oli pilvistä, yhtenä päivänä paistoi täydeltä terälätä läpi päivän. Lämpöä n. 20-25 astetta.
On ihana perhelomakohde. Oltiin siellä viime syksynä syyskuussa. Lämmintä oli. Muutamana pvänä tihutti hentoa sadetta. Alcudia on aika iso/laaja paikka,että välimatkat voi olla kävellen pitkiä...riippuen missä hotellissa asustaa. Me olimme Finnmatkojen Solecitossa. Ihan ok huoneistohotelli. Uima-altaalla lapset viihtyivät ja piha oli suojaisa. Huoneet hiukan "kuluneita", mutta ihan ok hintaansa nähden. Torakoita ei näkynyt ollenkaan. Hotellin henkilökunta ystävällistä. Hotellin baarista sai edullisia pikkupurtava annoksia. Alcudian ranta oli upea. rantaviivaa myötäillen oli kävelykatu ja ostosmahdollisuuksia ja ravintoloita paljon. Lisäksi lapsille pikkutivoli karuselleineen. rannasta sisemmällepäin kaupunkiin mentäessä on ns.dollarikatu,jossa upeita liikkeitä ja hyviä ruokapaikkoja. Vanhakaupunki on idyllinen,mutta noin 20 minsan kävelymatkan päässä. Siellä kivat markkinat,joissa kannatti tinkiä. Paikallisbusseilla pääsee helposti sinne tänne. Kannattaa ehdottomasti mennä Palmaan katsomaan katetraalia,upea rakennus. Porto Criston tippukiviluolat ovat näkemisen arvoisia. Lapsille ehdottomasti suosittelen marinelandin eläinpuistoa. Alcudiassa on pieni vesipuisto,joka oli ihan kiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092250- 103896
- 69871
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22852- 48835
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha541770- 80687
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561