Meillä on reilu 7kktyttö jonka yöt menevät meidän mielestä ihan helvetillisesti, ainakin meidän väsymyksestä sen huomaa.
Aamu sekä päivä rutiinit menevät kun voi eli on tietyt päiväunet ja ruokailut ajat sek' iltapesut.
Kun laitamme tyttömme nukkumaan sillon ongelmaa ei vielä ole vaan nukahtaa nätisti omaan sänkyynsä, mutta klo 00:00 jälkeen hän herää koko ajan.
En imetä joten annamme tuttipullosta maitoa sen kerran yöllä.
En oikeen ymmrrämiksi hän heräilee, yleinsä tutti on irronnut ja joudun sen takasin laittamaan silloin hän rauhoituu seuraavaksi tunneiksi mutta herää taas siihen että tutti on hävinnyt ja saattaa jopa olla vatsalleen.
tuossa noi onki noi ongelmat vatsalleen ja tutti rumba, en oikein jaksais koko yötä rampata laittamaan tytön suuhun (4kk saakka omassa huoneessaan terveydenhoitajan suosituksesta)nämäkin ongelmat ovat olleet vasta nyt reilu kuukaudenjoten en usko että meitä kaipailee.
Joskus annan yöllä vettä sillä olen aika tiukkana tuon yhden syötön kanssa.
Teenkö jotain väärin? onko ohimenevää?
Otankaiken palautteen ja neuvon vastaan sillä täällä ollaan TODELLA neuvottomia asian suhteen.
Aamu sekä päivä rutiinit menevät kun voi eli on tietyt päiväunet ja ruokailut ajat sek' iltapesut.
Kun laitamme tyttömme nukkumaan sillon ongelmaa ei vielä ole vaan nukahtaa nätisti omaan sänkyynsä, mutta klo 00:00 jälkeen hän herää koko ajan.
En imetä joten annamme tuttipullosta maitoa sen kerran yöllä.
En oikeen ymmrrämiksi hän heräilee, yleinsä tutti on irronnut ja joudun sen takasin laittamaan silloin hän rauhoituu seuraavaksi tunneiksi mutta herää taas siihen että tutti on hävinnyt ja saattaa jopa olla vatsalleen.
tuossa noi onki noi ongelmat vatsalleen ja tutti rumba, en oikein jaksais koko yötä rampata laittamaan tytön suuhun (4kk saakka omassa huoneessaan terveydenhoitajan suosituksesta)nämäkin ongelmat ovat olleet vasta nyt reilu kuukaudenjoten en usko että meitä kaipailee.
Joskus annan yöllä vettä sillä olen aika tiukkana tuon yhden syötön kanssa.
Teenkö jotain väärin? onko ohimenevää?
Otankaiken palautteen ja neuvon vastaan sillä täällä ollaan TODELLA neuvottomia asian suhteen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kaipailee läheisyyttä koska puolen vuoden tietämillä vauva alkaa ymmää oman itsensä ja läheisyyden tarve kasva.
En osaa muuta sanoa kuin siirto samaan huoneeseen voisi auttaa mutta jos ei sitä halua niin enpä tiedä.Auttaisiko äidin tuoksuinen paita tai monta tuttia sänkyyn(ei tietty auta jos ei osaa tuttia laittaa itse suuhun.
kirjoitusvirheitä..
ei haittaa, itse olen virosta ja tiedät että virheitä on vaikka niitä en löydäkkään. joten en toisilta täydellistä kirjoitusta todellakaan odota:) tuo paita kuulostaa hyvältä! ja tuntuu ettäjos tulee takaisin omaan huoneeseen niin hämmentyy vielä enemmän jos siirrän vaika uudestaan vuoden iässä.
kannata takaisin huoneeseen siirtää, tai meillä ainakin heräili vaan useammin, ku koitettiin siirtää takas samaan huoneeseen. Me ostettiin unilelu, sai ite kaupassa valita. Ku meillä oli aikasemminkin unilelu, mutta se ei vaan ollut rakas lapselle, tuo itse valitsema on nyt rakas ja pitää sitä aina kädessä nukkumaan mennessä. ja kun, herää, ni ottaa lelun itse käteen. Se rakas unilelu jotenkin lohduttaa. Pieni yövalo myös meillä autto.
kylmä?
Itkeekö hän? Voihan hän olla sairaanakin, esim. virtsatietulehdus. Meillä aikoinaan se oli syynä vajaan vuoden ikäisen yöitkuihin.
Lapsi vaistoaa myös äidin tunnetilat, joten yritäpä rauhoittua hänen seurassaan ollessasi.
Miksi nukkuu omassa huoneessa?
Tuossa iässä vauvalle alkaa kehittyä eroahdistus ja havahtuminen yöllä yksin lisää pelkoa nopeasti. Vauva joutuu huutamaan äidin tai isän paikalle ja silloin hän joutuu heräämään kokonaan hereille ja uudelleennukahtaminenkin voi vaikeutua.
Yölliset heräilyt ovat yleisempiä silloin, jos vauva nukkuu yksin.
Kun teillä on noita heräilyjä niin paljon öisin, siirto takaisin teidän huoneeseen voi olla ratkaisu.
Yöheräilyt eivät lopu itsestään.
Vaikka aiemmin hän on nukkunut hyvin yksin, hän kuitenkin kehittyy huimaa vauhtia ja osaa ikävöidä teitä enemmän.
Jos vauva heräilee tiuhaan yöllä yksin, mun mielestä voi tosiaan kokeilla samaa huonetta. Kun vauva on saanut tarpeekseen sitä läheisyyttä alussa, niin sopeutuminen omaan huoneeseen myöhemmin käy helposti, koska hän yhdistää yöt turvallisuuteen, ei pelkoon.
On harhaluuloa, että pitäis heti tottua omaan huoneeseen yksin. Vauva on biologisesti koodattu olemaan öisinkin lähellä äitiään, tämä on maksimoinut eloonjäännin.
Voitte kokeilla sitä sivuvaunua (pinnasängyn avoin laita teidän sänkyä vasten) tai työntää sängyn nurkkaan ja nukuttaa vauvan siellä seinän puolella äidin vieressä. Ei tarvitse nousta sitten kertaakaan öisin ylös (paitsi jos tarvii pulloa) ja tutin antaminen on helppoa ja nopeaa. Ehdit myös reagoida vauvan heräämiseen pian ja tyynnytät vauvan takaisin uneen, ennenkuin alkaisi huutaa ja itkee. Vauva ikään kuin käväisee hereillä, kuitenkaan heräämättä kunnolla. Itseasiassa vieressä nukkuvat vauvat eivät itke herättyään (elleivät ole sairaita). Olisiko tossa oikeasti ratkaisu? Jos yöt ovat helvettiä, kaikki keinot on sallittuja, paitsi vauvan huudattaminen. Ota huomioon, että vauvojen vatsalaukku on pieni, eikä kaikilla välttämättä pysy nälkä loitolla. Yömaidon säännöstely on turhaa, jos vauva näyttäisi olevan nälkäinen. Ei ole mitään tiukkoja sääntöjä, milloin muka ei saisi enää syöttää öisin. Kuuntele vauvasi tarpeita ja toimi niiden mukaan, niin kaikki pääsevät helpoimmalla.
Muista, että vauvojen yöheräilyt ovat normaalia aina 2 vuotiaaksi ja jotkut vauvat tarvitsevat aikuisen tuen nukahtaakseen uudelleen.
Meidän vauva nukkuu vieressä ja heräilee toisinaan, mutta aina ilman itkua. Ehdin laittaa tutin hänen suuhun ja silitellä, niin painuu uudelleen uneen. Tosi helppoa!
vauvat saattavat harrastaa yöheräilyjä tuossa 7-10 kk paikkeilla, johtuu esimerkiksi uusien taitojen opettelusta, he tavallaan yölläkin niitä harjoittelevat. Ja sitten saattavat siihen herätä.
Asioita, jotka saattavat auttaa: Pieni yövalo huoneeseen, tai jonnekin huoneen ulkopuolelle, että pikkasen loistaa. Joku ununalle, useita tutteja sänkyyn, että itse löytää jonkun. Jos herää nälkään,ni kannattaa katsoa, että syö hyvin ja riittävästi pitkin päivää, ei nyt koko jana, vaan ne ruokaajat, aamupalat, lounaa, välipalat, iltaruoka ja iltapala.
Teidän tilanne on niin toiselta planeetalta kuin oma, etten osaa ruveta neuvomaan. Minä olen vauvojeni kanssa kuunnellut lähinnä omia vaistojani, ja he eivät ole kyllä alle vuotiaina olleet mitenkään valmiita nukkumaan yksin omassa huoneessaan. Ei meillä myöskään ole koskaan ollut mitään yöllisiä ongelmia. Miksi ihmeessä terveydenhoitaja on suosittanut laittamaan noin pienen omaan huoneeseen? Oliko se sinusta hyvä neuvo, koitko että sen noudattaminen oli helppoa ja hyväksi sinulle ja vauvallesi?
Yöheräilemisiin on lukemattomia syitä, tuossa iässä todennäköisiä esim. eroahdistus tai hampaiden tulo. Kyllä meilläkin tuossa iässä on ollut levottomampia öitä, mutta tutittomalle vieressänukkujavauvalle on lohdutukseksi riittänyt se että vanhemmat ovat vieressä. Joskus on silitetty selkää, joskus annettu rintaa (enkä tosiaan ole ollut tiukkana yhden yösyötön kanssa vielä tuossa iässä). Yöllä ei siis ole tarvinnut kuin kevyesti havahtua joskus, ei juosta toisessa huoneessa.
Saahan vauva nukkua vatsallaan sen jälkeen kun itse sinne kääntyy. Ei vauvaa tarvi käydä kääntelemässä, ellei vauvaa itseä harmita vatsallaan olo.
Miltä sinusta itsestäsi tuntuu? Sinähän vauvasi tunnet parhaiten. Kaipaako hän yöllä vanhempiaan ja läheisyyttä? Onko hän kipeä? Nälkäinen? Oikea vastaus teidän tilanteeseen löytyy vauvan tarpeista, ei tämmöisistä nettineuvoista tai terveydenhoitajan kummallisista ohjeista.
Vautsi vau, todella hienosti kirjoitettu tuo edelläoleva. Kiitos ja kumarrus. Toivottavasti monet lukevat tämän. :)
että kun oli vieressä silloin aluksi yöt oli samanlaisia ainut siihen plussana että heräsin silloinkin kun hänellä ei ollut minkäänlaista hätää vaan tuhisi.
Heräsin siihen enkä saanu enään unta vaan valvoin ja odotin koska oli jotain oikeasti hätää, aloin olemaan niin poikki että nukahdinkeskellä päivää ja tuntui että olen humalassa.
Niinpä päätimme siirtää neidin etten itse heräisi jatkuvasti ja että voisin sitten päivisin keskittyä arkeemme ja tytön tarpeisiin.
jos itseäni kuuntelen niin tiedät että ei enään meidän huoneeseen.
Luulen ett kyseessä on hampaat ja liikkuminen, ainut vaan että olis kiva saada se vähän minimoida tuota rumppaamista.
mutta suurikiitos näistä, on avannut ovia kyllä!!
että muilla on juuri samanlaista ongelmaa tuossa iässä. ainakin meillä.