Vesisumutin

Käytättekö?

Törmäsin asiaan taas kun eräs pennunostaja kertoi käyttävänsä sumutinpulloa rangaistakseen kissaa pahoista teoista. Onko tämä monellakin käytössä?

Itse en voi ajatella opettaa kissojani pelkäämään vettä, vaan koko joukkio joka minulla on tottelee kyllä äänensävyä joka täytyy joskus nostaa kovallekin ennenkuin uskovat, joskus lyödä käsiä yhteen jotta kissojen kuulo reagoi. Mutta vettä en niiden päälle paiskoisi, katson ennemmin kuinka ne leikkivät vesihanan alla tai liukastelevat innoissaan kylppärissä.

Kerran yhden kissan kohdalla käytin mökillä vesipyssyä, ammuin tällä kissan viereen jotta saisin sen pois mökin alta ja takaisin sisälle kun se karkasi ulos ja oli kauan kökkimässä mökin alla. Vieressä menee tie jossa tämän kissan emo jäi auton alle, enkä tahdo omalleni samaa kohtaloa. Tästä vesipyssystä jäi kissalle trauma vaikkei vesi edes kissaan osunut, nyt kissa menee aitauksessaan ulkona piiloon kun veljenpoikani leikkii vesileikkejään ja ampuu vesipyssyllään.

En siis voisi kuvitella kissaa joka juoksisi kotona minua karkuun jos minulla on sumutinpullo kädessäni vaikkapa siivouksessa.

Millaisia rangaistuskeinoja teillä kissanomistajat on lemmikeillenne? Ja miten paljon annatte lemmikkien tekemiselle anteeksi?

Täällä saa kissat aika vapaasti tehdä, kaikki esim kasvit joita ei saa syödä on poistettu ja kaikki suojattu minne ne eivät saa mennä. Ovat oppineet että sohvaa ei saa repiä, mutta muutama nojatuoli on vapaasti leikkialuetta. Pöydillä saa seikkailla ja loikoilla, toisin kun jotkut ihmiset eivät voi sietää että kissa on pöydällä.

Kertokaas siis ihmiset mitä teillä on sallittua ja mikä ei ja miten rankaisette lemmikkiänne.

4

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mennään

      aika lailla samoilla periaatteilla kuin teilläkin, äänensävy se on mitä kissat tottelee, poikkeuksena meidän kuuro kolli, sen luo pitää mennä ja heristää sormea, se on sille kielto merkki.

    • ei vettä

      Varma tapa saada eläin 'hulluksi' on alkaa ruiskia sitä vedellä.

      • suihkepullolla

        Meillä kokeiltu suihkepulloa, aivan pieni sumutus. Ei vain kissat pelkää innostuvat leikkimään. Kylppärissäkin leikkivät vedellä samoin tiskipöydällä. Kielto on tehonnut parhaiten.


    • kisupojat

      Meilä käytettii kyllä sumutuspulloa kun kissat oli pieniä emmekä tahtoneet niiden kulkevan ruokapöydällä. Oppivat molemmat ettei sinne mennä, nyt tehoaa kielto jos on joskus jätetty pöydälle jotain oikein houkuttelevaa.

      Eikä niillä ole mitään kammoa siivouksessa käyttämääni tolupulloa kohtaan :) Eikä edes sitä pulloa jossa on niiden vesi!
      Toinen tykkää vedestä, lotraa vesihana alla, tulee saunaan ja suihkun viereen seuraneidiksi :)
      Toinen ei pelkää vettä, mutta ei ihan tykkääkkään.

      Että kaipa tämäkin on sitten yksillöllistä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2245
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1958
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1489
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1337
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      967
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      752
    Aihe