Sellainen pitäisi saada. Mutta ongelmana on kivien löytäminen. Tuossahan noita kiviä näyttää olevan jokaisen vanhemman talon alla, mutta onko kellään kokemusta, mitä kautta kiviä kannattaisi etsiä? Uutena luonnonkivien hankkiminen on enemmän kuin kallista. Tarkoitan tässä luonnonkivillä siis sellaisia suorakulmaisia kiviä.
Kivijalka
11
6700
Vastaukset
- Rauno Kangas
...kivijalat ja -navetat päätyvät varsin usein kaivinkone- ja kuorma-autoyrittäjien "omistukseen". Sen kerran kun olen kuullut noita tarjottavan, on ne tulleet tuotakautta markkinoille. Soittokierros paikkakunnan kaivinkonemiehille olisi ensimmäinen toimi, jonka itse tuossa tilanteessa tekisin.
- Maarit.
Juup, saman ongelman edessä ollaan..
Parikin kivijalkaa tiedossa, ja molemmat suojeltuja.
No, hyvä niin.
Raunolle kiitos vinkistä, enpä ole hoksannu soitella kuokkakuskeille, vaikka maanrakennusalalla olenkin.- täällä hintoja
jotta ette maksa liikaa vanhoista niin...
http://www.kymenkivikeskus.com/peruspiha.html
Katso Hinnasto. Itse oikoinaan etsiskelin rantasaunaan kiviä joten törmäsin tähän. - Maarit.
täällä hintoja kirjoitti:
jotta ette maksa liikaa vanhoista niin...
http://www.kymenkivikeskus.com/peruspiha.html
Katso Hinnasto. Itse oikoinaan etsiskelin rantasaunaan kiviä joten törmäsin tähän.Hulppeita hintoja uusilla kivillä. Päälle tietenki rahti ja alv...
No mutta, osaisiko joku vertailla btnsokkelin ja kivisokkelin kustannuksia rossipohjarakenteessa?
Mitä sellaista kivisokkelin teossa tarvitaan mitä btnsokkelissa ei, ja päinvastoin?
Kivien nostoihin tarvitaan tarvitaan varmasti kone, betonisokkeli vaatii aikaa kuivamiseen.
Entäpä alajuoksun eristäminen sokkelista? Betonisokkelin päälle bituminauhaa, entäpä mitä kivisokkeli vaatii?
Puolueeton selonteko olisi tervetullutta tietoa.
Oletetaan että pohjamaa olisi kivistä moreenia.
(Kuten onkin :) )
Joihinkin asioihin talossani olisin valmis syytämään rahaa, niinkuin nyt nämä perustukset.
Keittiökalusteet hanoineen ja altaineen tuleekin maksamaan sitten vaan muutaman satasen, silti saan mieleiset ja taloon hyvin sopivat. :) - huh huh..
täällä hintoja kirjoitti:
jotta ette maksa liikaa vanhoista niin...
http://www.kymenkivikeskus.com/peruspiha.html
Katso Hinnasto. Itse oikoinaan etsiskelin rantasaunaan kiviä joten törmäsin tähän.Eiköhän tämä lama pistä hinnat uusiksi. Esim -60% olis melkein kohtuullinen hinta. Kyse on KIVESTÄ HALOO!!
- kivestä
huh huh.. kirjoitti:
Eiköhän tämä lama pistä hinnat uusiksi. Esim -60% olis melkein kohtuullinen hinta. Kyse on KIVESTÄ HALOO!!
rakentaa, joutuu maksamaan. Tuleen vain mieleen, miksi.
- Maarit.
huh huh.. kirjoitti:
Eiköhän tämä lama pistä hinnat uusiksi. Esim -60% olis melkein kohtuullinen hinta. Kyse on KIVESTÄ HALOO!!
..en (tietenkään) graniittilohkareista maksaisi, jos tuommoista määrämittaista kiveä kasvaisi tuossa kuusikossa kuin sieniä syksyllä.
Mutta kun taitaa nuo lohkareet istua aika tiukasti peruskalliossa, ja sen kallion muuttaminen tuohon muotoon ei ole ihan ilmaista.
Ja että miksikö luonnonkivijalan kukaan taloonsa haluaisi?
No, ihmiset nyt on kovia haluamaan kaikenlaisia asioita. Joku haluaa tiilikaton, joku seinän kokoiset ikkunat. Joku tahtoo pihalleen uima-altaan, (tässä tuhansien järvien maassa) ja on onnellinen siinä polskiessaan. Suotakoon se hänelle.
Tuossa yhdessä viestissä kyselin perustusten eroja, kustannuksia yms., ja ihan tosimielellä. Ihan hetken mielijohteesta en tuommoisia möhköja tontille tilaa. Jonkin itseä miellyttävän asian kuoppaaminen lonkalta, hommaa sen kummemmin selvittämättä, ei minulta onnistu. - Kalle
Maarit. kirjoitti:
..en (tietenkään) graniittilohkareista maksaisi, jos tuommoista määrämittaista kiveä kasvaisi tuossa kuusikossa kuin sieniä syksyllä.
Mutta kun taitaa nuo lohkareet istua aika tiukasti peruskalliossa, ja sen kallion muuttaminen tuohon muotoon ei ole ihan ilmaista.
Ja että miksikö luonnonkivijalan kukaan taloonsa haluaisi?
No, ihmiset nyt on kovia haluamaan kaikenlaisia asioita. Joku haluaa tiilikaton, joku seinän kokoiset ikkunat. Joku tahtoo pihalleen uima-altaan, (tässä tuhansien järvien maassa) ja on onnellinen siinä polskiessaan. Suotakoon se hänelle.
Tuossa yhdessä viestissä kyselin perustusten eroja, kustannuksia yms., ja ihan tosimielellä. Ihan hetken mielijohteesta en tuommoisia möhköja tontille tilaa. Jonkin itseä miellyttävän asian kuoppaaminen lonkalta, hommaa sen kummemmin selvittämättä, ei minulta onnistu.Hyvä puhe Maarit!
Itselläni on jotakuinkin yhtä hyvät perustelut. Se nyt ainakin on selvää, että haluan talooni rossilattian ja korkean kivijalan. Luonnonkivinen kivijalka kun nyt vain on kaunein. Ja korkea kivijalan on oltava siksi, että jokainen jylhä talo on rakennettu korkealle kivijalalle. Hyötynä tulee lisäksi kapillaariveden nousun vaikeutuminen luonnonkivissä ja välipohjan tuuletus.
En ole enää aivan toivoton kivien suhteen. Niitä kyllä on Suomi täynnä kunhan ne löytyisi. Laitan tuohon alle kaksi linkkiä, jotka löysin nettimarkkinasta. Kummassakin niissä on tolkuton määrä kiviä ja tulee ilmeisesti kalliiksi. Muita nettisivustoja en ole vielä katsonutkaan.
http://www.nettimarkkina.com/viewItem.php?id_item=608049&PN[0]=your_favorite&PL[0]=listFavoriteItem.php
http://www.nettimarkkina.com/viewItem.php?id_item=609950&PN[0]=your_favorite&PL[0]=listFavoriteItem.php
- Anonyymi
Lahjoitaisiko Ylivieskan poltetun kirkon siivous ryhmä niitä
- Anonyymi
Uusia kiviä ei niin vain synnykään maapallolle. Nyt tosin saisi Islannista uutta kiveä kun siellä se tulivuori purkautuu. Sinne vaan tukevien muottien kanssa, ja lapiomaan laavaa muottiin.
- Anonyymi
Kyllä Lounli Urbanex tietää missä niitä kivijalkoja on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam16811486Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496481Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö724728Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju644557K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon814500Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754072Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973833- 863502
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1623381Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä183356