Levi-Ylläs-bussi??

kulkeeko??

Kulkeeko välillä Levi-Ylläs (ski)bussia??

5

11880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laskettelemaan

      En tiedä onko kysymys enää ajankohtainen, mutta vastaan nyt kuitenkin, koska aloin itsekin etsimään netistä skibussi yhteyttä Leviltä Ylläkselle, jollaisen tiesin aiempina vuosina olleen. Lopulta kysyin asiaa Levin matkailuneuvonnasta ja sain oheisen vastauksen.

      Valitettavasti ei ole mitään julkisia kulkuneuvoja Leviltä Ylläkselle
      aamuisin. Aina kun juna lähtee iltaisin Kolarilta etelään, niin silloin
      pääsee junabussilla täältä Ylläsjärvelle. Vastaavasti pääsee Ylläsjärveltä
      Leville junabussilla, kun juna saapuu Kolarille aamulla (jokaisen junan
      jälkeen on aina bussikuljetus Ylläkselle ja Leville). Myös jokaisen Blue1-
      ja Finnair-lentokoneen jälkeen on bussikuljetus Kittilän lentokentältä
      Ylläkselle ja Leville. Sunnuntaisin lähtee bussi täältä Ouluun klo 14:15,
      sillä pääsee myös Ylläkselle.

      Jos haluaa päästä arkipäivänä aamulla Ylläkselle, pitää tosiaan mennä
      taksilla tai vuokrata kelkan/kelkat tai auto, ellei satu joku kone laskemaan
      aamulla Kittilään (jotta pääsisi sieltä lentokenttäbussilla Ylläkselle).

    • junabussi

      Ainakaan GOLD LINE - bussia ei kannata ottaa tuolle välille.

      Eivät hyväksyneet tetokoneella olevaa juna-bussi lippua joka oli ostettu Vr:n sivuilta.
      keskusteltuani bussikuskin kanssa asiasta jouduin maksamaan bussissa lipun toiseen kertaan.
      tämä tapahtui vaihtaessani junasta bussiin rovaniemellä ja olin matkalla Leville.

      Keskustelussa ei auttanut vaikka näytin lipun hintaeron, 17,40 (opiskelija) kun matka oli ostettu leville astin verrattuna siihen että olisin jäänyt rovanimelle.

      VR pahoitteli heidän toimintaansa ja heiltä tuli lippurahat takaisin tilille kun laitoin korvaus pyynnön nettisuilta, joten siellä suunnassa homma toimi hyvin.

      Joten loppu hyvin kaikki hyvin, mutta joutui näkemään paljon vaivaa.

    • laturaivooja

      Vanha viestiketju, mutta tarkoituksena on hiihtää Äkäslompolosta Leville. Paluukuljetukseen ei tahdo yleisiä kulkuneuvoja järkevällä aikataululla oikein löytyä. Ratkaisuksi tuli sellainen, että auto edellisenä päivänä Leville. Leviltä pääsee takaisin bussilla 23.3-1.5 päivittäin klo 16.25 Ylläsjärvelle Levi-Kolari tien varrella olevalle Tunturihotellille hintaan 15€. Siitä parisataa metriä kävelyä, niin skibussi vie vitosella klo 17.15 Eelin kaupalta Tunturitietä takaisin Äkäslompoloon.
      Jos tarkoituksena olisi päästä Ylläsjärven puolen hiihtokeskukseen, niin bussissa joutuu istumaan kierroksen Äkäslompolon kautta, koska Eelin kaupalta bussi jatkaa liikenneympyrästä suoraan Tunturitietä Äkäslompoloon, ja vasta takaisin tullessa käy hiihtokeskuksessa.

      • Anonyymi

        Entä palaako bussi n.viiden maissa Tunturihotellilta takaisin Leville, jolla pääsisi siihen suuntaan illaksi Leville?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä palaako bussi n.viiden maissa Tunturihotellilta takaisin Leville, jolla pääsisi siihen suuntaan illaksi Leville?

        Jaa, tuo edellinen viesti olikin jo 4 v. sitten :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6208
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5687
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2703
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2128
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1828
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe