pienet häät, musiikki?

minä vaan.....

Meillä on siis häät kesällä ja pappi sekä paikka varattu. Paikkana ns "seurakuntatalo" ja siis erittäin pienet häät kyseessä. Kysyisinkin nyt, että miten olette suunnitelleet häämusiikin kun häät ei ole kirkossa missä kanttori sen soittaa. Eli onko soitin, mistä joku musiikin laittaa päälle ja pois vai eikö musiikkia ollenkaan? Mitenkäs "alttari" eli onnistuuko että rakentaisi jonkinlaisen "hääkaaren" itse, ideoita sen rakentamiseen?

4

3094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Monilla seurakuntataloilla on piano tai seurakunnalla on sähköurut. Kanttori voi tulla soittamaan niitä sinne seurakuntatalollekin, jos asiasta hyvissä ajoin sovitaan.

      Löytyykö lähipiirissä soiton taitajia. Sekin käy.

      Papilta kannattaa kysyä sitä alttariasiaa. Yleensä riittää pöytä, joka peitetään valkealla liinalla. Siihen voi kai laittaa kukat/kynttilän. Hääkaaren voi toki rakentaa jos haluaa. Paikallisessa kukkakaupassa voi olla lainaksi kaaria.

    • tällainen vaihtoehto?

      Kaunista akustista kitaramusiikkia? Tai jousikvartetti?
      Tai tosiaan joku voi tuoda oman sähköpianon mukanaan ja soittaa ja laulaa, sekä säestää mahdollisen yhteislaulun tai virren.

      Ohjelmatoimistoista ja musiikkiopistoista kannattaa kysellä soittajia. Ohjelmatoimistotkin välittävät edullisia pieniä musiikkiesityksiä jättitapahtumien lisäksi.

    • Lauluyhtye Sopra

      A cappella -yhtyeemme Sopra sopisi hyvin myös pieniin häihin. Ohjelmistossamme on paljon tunnelmallisia ja kauniita häihin sopivia kappaleita. Olemme laulaneet vihkimisen yhteydessä alttarilla, ja halutessa myös hääjuhlassa esimerkiksi kahdessa varttitunnin setissä.

      Käy tsekkaamassa nettisivumme www.sopra.fi.

      Jos kiinnostuit, laita yhteydenottopyyntö kotisivuillamme olevan lomakkeen kautta, niin otamme sinuun pian yhteyttä.

    • MarriedHappily

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2341
    2. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      105
      2251
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      52
      2207
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      238
      1512
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1426
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1392
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1161
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1126
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1116
    Aihe