Meillä on siis häät kesällä ja pappi sekä paikka varattu. Paikkana ns "seurakuntatalo" ja siis erittäin pienet häät kyseessä. Kysyisinkin nyt, että miten olette suunnitelleet häämusiikin kun häät ei ole kirkossa missä kanttori sen soittaa. Eli onko soitin, mistä joku musiikin laittaa päälle ja pois vai eikö musiikkia ollenkaan? Mitenkäs "alttari" eli onnistuuko että rakentaisi jonkinlaisen "hääkaaren" itse, ideoita sen rakentamiseen?
pienet häät, musiikki?
4
3246
Vastaukset
- Nimetön
Monilla seurakuntataloilla on piano tai seurakunnalla on sähköurut. Kanttori voi tulla soittamaan niitä sinne seurakuntatalollekin, jos asiasta hyvissä ajoin sovitaan.
Löytyykö lähipiirissä soiton taitajia. Sekin käy.
Papilta kannattaa kysyä sitä alttariasiaa. Yleensä riittää pöytä, joka peitetään valkealla liinalla. Siihen voi kai laittaa kukat/kynttilän. Hääkaaren voi toki rakentaa jos haluaa. Paikallisessa kukkakaupassa voi olla lainaksi kaaria. - tällainen vaihtoehto?
Kaunista akustista kitaramusiikkia? Tai jousikvartetti?
Tai tosiaan joku voi tuoda oman sähköpianon mukanaan ja soittaa ja laulaa, sekä säestää mahdollisen yhteislaulun tai virren.
Ohjelmatoimistoista ja musiikkiopistoista kannattaa kysellä soittajia. Ohjelmatoimistotkin välittävät edullisia pieniä musiikkiesityksiä jättitapahtumien lisäksi. - Lauluyhtye Sopra
A cappella -yhtyeemme Sopra sopisi hyvin myös pieniin häihin. Ohjelmistossamme on paljon tunnelmallisia ja kauniita häihin sopivia kappaleita. Olemme laulaneet vihkimisen yhteydessä alttarilla, ja halutessa myös hääjuhlassa esimerkiksi kahdessa varttitunnin setissä.
Käy tsekkaamassa nettisivumme www.sopra.fi.
Jos kiinnostuit, laita yhteydenottopyyntö kotisivuillamme olevan lomakkeen kautta, niin otamme sinuun pian yhteyttä. - MarriedHappily
Tämä yhtye oli laulamassa meidän lempikappaletta kirkossa! https://www.lauluyhtyemeri.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614148KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1092646Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452172- 241823
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?281799- 281556
- 171350
- 1131193
- 551173
- 311168