tulee kysyneeksi mieheltään sitä, onko hänen kulttuurissaan ihan normaalikäytäntö, että mihellä voi olla omansa rinnalla myös toinen nainen ja jopa lapsia hänen kanssaan?
Kysyn siksi, koska Suomessa tämä ei ns. kuulu kulttuuriin ja suomalaiset naiset ovat sitten itkukurkussa kun tällainen tule julki.
Eräskin nainen kehuskeli sillä, että joo on ne vähän erilaisia kuin suomalaiset juntit ja ettei enää moisia juntteja itsellen ottaisi.
Itkua väännetään ja riitaa pukkaa kun onkin käynyt selville, että se oma kullannuppu, joka niin vannoo rakkauttaan vain häneen, onkin siittänyt maailmaan heidän suhteensa aikan toiselle naiselle lapsen. Ja jota naista on tapaillut koko ajan.
Ollaanko sitten valmiita kantamaan tällaiset kultuurieroavaisuudet ja rakastaa toista vaan sen takia, että on helvetin hienoa sanoa kavereille ja sukulaisille, että mies on ulkomaalainen eikä tavallinen suomi-tavis?
Itse olen tällainen toinen nainen ja ihan tietoisesti osaani alkanut.
mies ja naiset
5
1246
Vastaukset
- osastasi?
Kylläpä sinulle riittää vähä. Et oikein taida arvostaa itseäsi. Ehkäpä olet ylikiloinen ja muutoinkin ruma. Ainakaan itsetuntosi ei ole normaaleissa kantimissa, mikä kyllä kieliikin siitä ettet Suomalaiselle miehelle ole kelvannut tasavertaiseksi kumppaniksi, etkä lastensa äidiksi.
- ja seurasta ei ole
puutetta. Sain kauniit lapset ja ilmaisen hoitajan aina kun sitä tarvitsen. Opsikelen yliopistossa niin menoja riittää...
- satunnainen kävijä
ja seurasta ei ole kirjoitti:
puutetta. Sain kauniit lapset ja ilmaisen hoitajan aina kun sitä tarvitsen. Opsikelen yliopistossa niin menoja riittää...
Kaikkea sitä... On naiset vajonnu alas.
- ihmettelevä suomalainen
"Itkua väännetään ja riitaa pukkaa kun onkin käynyt selville, että se oma kullannuppu, joka niin vannoo rakkauttaan vain häneen, onkin siittänyt maailmaan heidän suhteensa aikan toiselle naiselle lapsen. Ja jota naista on tapaillut koko ajan."
Miksi ihmettelet, että nainen itkee ja on pettynyt, kun hänen miehensä on pettänyt häntä törkeästi? Mitä väliä sillä on, missä kulttuurissa on kasvanut, mutta jos on luvannut yksiavioisuutta, niin eikö tuon lupauksen rikkominen ole petos ja valehtelua?
Sinulla ei tietenkään ole syytä osaasi itkeäkään, koska olet tietoisesti sen valinnut. Sinulle ei kukaan ole luvannutkaan yksiavioisuutta ja ruusutarhaa, vaan olet valinnut osasi tietoisena siitä, että olet kakkonen. Mutta samaa ei voi sanoa näistä kritisoimistasi naisista. He ovat petettyjä, naisia joille luvattiin ihan jotain muuta kuin mitä annettiin. Eikö ole täysin ymmärrettävää, että tuossa tilanteessa ihminen on surullinen ja pettynyt?
Miksi pohdit sitä, miksi niin harva suomalainen nainen kysyy ulkomaalaiselta mieheltään onko aviollinen uskottomuus normaalia hänen kulttuurissaan? Mikset yhtään ihmettele sitä, että nämä miehet eivät itse moista vaivaudu mainitsemaan sille ykkösnaiselleen?? Mikset vaadi omalta mieheltäsi samanlaista rehellisyyttä sitä vaimoa kohtaan, kuin hän on osoittanut sinua kohtaan? Miksi syytät naisia, mutta et sanallakaan ihmettele petturimiesten käytöstä?? - saa siittää
niin paljon kuin kerkiää, ei sitä laki kiellä. Siksihän tänne suomeen kai ovat tulleet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281498- 371411
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255961Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei195948- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818