kontrasti kontrasti

kontrasti...

jos plasman on teoriassa jo 1 000 000:1 ja lcd:llä 50 000:1 niin miten on laadukkaan putki tv kontrastin laita. Parempi kuva vanhassa öaadukkaassa putkitelevisiossa kuin lcd tv:ssä (HD Ready).

5

5876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eri asia

      Koska LCD näyttöjen kontrasti on surkea, ovat markkinamiehet keksineet tällaisen jutun kuin "dynaaminen kontrasti"

      LCD näyttöä voisi ajatella sälekaihtimena jonka takana palaa kirkas lamppu. Aivan kuten sälekaihdin, ei LCD-paneelikaan pysty pitämään kaikkea valoa takanaan vaan sitä vuotaa läpi.

      Oikeasti kontrasti tarkoittaa sitä että mitataan kuvan kirkkaus kun sälekaihdin on täysin auki (eli LCD näytöllä mahdollisimman kirkas valkoinen kuva) ja verrataan kirkkautta siihen että sälekaihdin on täysin kiinni kun takana palaa lamppu samalla kirkkaudella. Suhde voi olla esimerkiksi 1:1000

      Dynaaminen kontrasti tarkoittaa sitä että päätellään koska ruudulla on hyvin tumma kuva ja säädetään tässä tilanteessa taustavalon lamppua paljon pienemmälle jotta LCD:n läpi vuotava valo ei haittaisi niin paljoa ja kuva näyttäisi tummemmalta.

      Näin saadaan jippoiltua dynaamiseksi kontrastiksi vaikkapa 30000:1 mikäli tummaa verrataan alkuperäiseen tilanteeseen jolloin lamppu paloi täysillä ja sälekaihdin oli kokonaan auki.

      Tästä seuraa kuitenkin ongelmia koska tummassa kuvassa pitäisi olla myös kirkkaita yksityiskohtia. Näiden kohdalla sälekaihdinta pitää avata huomattavasti alkuperäistä enemmän jotta niistä erottuu jotain mutta koska taustavalo on säädetty pienemmälle ei samanaikaisesti kuvassa olevan tummien ja kirkkaiden kohtien kontrasti ole tietenkään 30000:1 vaan alkuperäinen 1000:1

      Plasmatelkussa jokainen pikseli tuottaa itse oman valonsa joten tumma kohta todella on tummaa. Paneelin kontrasti onkin aivan omaa luokkaansa LCD-näyttöön verrattuna. Plasmassa ongelma onkin toinen. Kirkkaana palava pikseli kuluttaa virtaa ja paljon joten plasman ruudulla ei voi näyttää kuvaa jossa jokainen pikseli palaa täydellä teholla koska proput lentäisivät seinästä.

      Niinpä paljon kirkkaita alueita sisältävää kuvaa himmennetään ja täysi kontrasti voidaan käyttää vain jos täysin tummaa pohjaa vasten näkyy pieni kirkas kohta.

      • selvennystä

        Unohtui tuosta edellisestä LCD:n ja plasman dynaamisesta kontrastin ero.

        LCD telkussa dynaaminen kontrasti tarkoittaa sellaista kontrastia jota ei koskaan nähdä ruudulla.

        Kun koko kuva on tumma, himmennetään taustavalo jolloin kuvan tummin kohta on todella tumma.

        Kun taas kuva on kirkas, annetaan taustavalon palaa täydellä teholla ja kirkkain kohta on todella kirkas.

        Dynaaminen kontrasti tarkoittaa näiden kahden ääripään vertaamista keskenään jolloin kontrastiksi saadaan vaikkapa 30 000:1 mutta tietyssä kuvassa ei kontrasti ole kuitenkaan koskaan suurempi kuin paneelin staattinen kontrasti eli vaikkapa 1000:1

        Plasmalla puolestaan dynaaminen kontrasti voi olla jopa 1000 000:1 ja tämä todella voidaan näyttää ruudulla jos kuvassa on täysin mustalla pohjalla erittäin kirkas kohta joka on niin pieni ettei elektroniikka joudu virrankulutuksen takia himmentämään kuvaa.

        Staattinen kontrasti (koko ruutu valkoinen vs. koko ruutu musta) on uusilla plasmoilla 30000:1 eli LCD:n tyypillisen dynaamisen kontrastin luokkaa.

        Näin suuri pudotus dynaamiseen kontrastiin verrattuna johtuu plasmalla siis siitä että elektroniikka kärvähtäisi jos se yrittäisi polttaa koko ruutua yhtä kirkkaana kuin sitä pientä täplää jolla dynaaminen kontrasti mitataan. Kun koko ruutu on valkoinen, plasmat leikkaavat kirkkautta aivan silminnähden.


    • hatusta temmattuja

      Nuo luvut ovat ihan höpöhöpöä eikä niillä ole merkitystä kuin myyjälle!
      Oikea kontrastisuhde LCD:llä saattaa olla 1000:1 ja plasmalla tietenkin jonkun verran parempi, koska ns. dynaamista konrastia ei kukaan halua oikeasti käyttää. Plasman edut näkyy pimeässä ja LCD:n kirkkaassa ympäristössä. Kumpikin tuottaa nykyään jo hyvinkin tyydyttävän kuvan. Itselle valinta painua LCD:n puolelle edullisemman hinnan ja yksinkertaisemman, luotettavan tekniikan sekä pienemmän virrankulutuksen johdosta, tosin plasmoja dumpataan nyt halvalla. Toki tiedän haitatkin mutta väistymässä oleva tekniikka ei jaksa innostaa. Pienoiseen liike-epäterävyyteen ja pimeässä aavistuksen harmaaseen pohjaan tottuu kyllä näköjään aika pian.

      Liikaa ei kannata telkkaristaan maksaa, harmittaa vaan sitten parin-kolmen vuoden päästä kun tuotantokustannuksiltaan edullinen OLED-tekniikka lyö itsensä läpi!

      • hatusta temmattuja

        Niin ja tarkoitus oli sanoa, että edellinen kirjoittaja kertoi täyttä asiaa noista konstastisuhteista!

        Kuvaputken kontrastisuhde on luonnostaan suuri. Kirkkautta niistä saa melkoisesti ja musta on oikeasti miltei mustaa. Luulen, että kuvaputken sisäiset heijastumat rajoittaa sitä kontrastisuhdetta eniten, eli kirkkaat valkoiset kohdat pääsee heijastelemaan mustissa kohdissa putken sisäosien kautta tai ehkä lasissa "johtumalla".


      • OLED:iä
        hatusta temmattuja kirjoitti:

        Niin ja tarkoitus oli sanoa, että edellinen kirjoittaja kertoi täyttä asiaa noista konstastisuhteista!

        Kuvaputken kontrastisuhde on luonnostaan suuri. Kirkkautta niistä saa melkoisesti ja musta on oikeasti miltei mustaa. Luulen, että kuvaputken sisäiset heijastumat rajoittaa sitä kontrastisuhdetta eniten, eli kirkkaat valkoiset kohdat pääsee heijastelemaan mustissa kohdissa putken sisäosien kautta tai ehkä lasissa "johtumalla".

        Ostin välimallin; Samsung LED-taustavalaistun...
        Kontrasti 2miljoonaa:1, käytännössä mua kiinnosti enemmän vihreys =pieni virrankulutus. 46"LED-TV vie vähemmän sähköä kuin vanha 28"putki (=alle100W).
        OLED:iä en malttanut odottaa.
        Perheen nuoriso on haltioissaan PS3:n kanssa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7480
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2933
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      192
      2343
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1753
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      165
      1712
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1396
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1251
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe