kun olette hankkineet pentua, kuinka usein piditte yhteyttä kasvattajaan, viikottain/ueasti? sähköpostitse vai puhelimitse enemmän? ja kuinka usein kyselitte tulevista syntyvistä pennuista ja mitä kyselitte? pitävätkö kasvattajat mahdollisista koiran hankkijoista jotka pitävät yhteyttä hyvin paljon vai kohtalaisesti...?
pentua
hankkimassa
3176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin kasvattajan täytyy olla sellainen, jonka kanssa tulee juttuun vaikka seuraavat 10 vuotta. Itse kyselin moneltakin kasvattajalta pentua melkein vuotta ennen, kuin sellainen otettiin. Omasta mielestäni sillätavalla saatiin juuri se koira, mitä itse etsimme. Sukupuoli, koiran muut taustat, vanhemmat, kasvattaja itse, perinnölliset sairaudet jne. tuli selvitettyä huolella. Sitten kun ne odotetut pennut syntyivät kasvattaja tiesi mikä niistä pennuista oli se meidän. Olemme olleet vähintään kuukauden välein yhteydessä, jos ei ole ollut mitään kummempaa asiaa.. Kai normaali kasvattaja haluaa ainakin jotain kuulla kasvattamastaa koirasta.
Tottakai kasvattajat pitävät arvossa sitä, että pennun tuleva omistaja pitää yhteyttä, ja on tulevasta ipanastaan kiinnostunut =)
Me kysyttiin pentua kasvattajalta silloin, kun pentue oli jo syntynyt ja luovutusaika oli tiedossa, mutta ei ihan vielä ajankohtainen.
Pidimme yhteyttä sähköpostitse, puhelimessa puhuttiin vasta kun pennun hakupäivä oli käsillä.
Kyselin kasvattajalta tietenkin mm. seuraavaa
- pennun vanhempien luonne
- sukulinjan terveystilanne
- pentujen terveystilanne
- eläinlääkärin tarkastukset ja madotus
- pennun hinta
- yms yms yms
En muista kuinka tiuhaan pidimme yhteyttä, mutta pennun noutoon ei ensimmäisestä kysymiskerrasta tainnut olla kuin viikko pari, mutta kyllä siinä tuli aika paljon kysyttyä, ja kasvattaja vastaili kärsivällisesti kaikkiin kyselyihin =)
Kysyvähän ei tieltä eksy, ja TOTTAKAI pennun hankinta on NIIN ISO ASIA että tyhmiä kysymyksiä ei ole olemassakaan =)
vastauksista, auttoi mukavasti .)