Voisiko joku asiaa tunteva antaa selkeitä neuvoja,siitä että onko jotain vielä pelastettavissa.Koneeseeni (XP) on päässyt pesiytymään Hantar niminen virus, jota en ole saanut virustorjunta ohjelmilla poistettua. F-protin virustarkastus ei löydä virusta vaan ilmoittaa, ettei saa avatuksi tiettyjä kansioita. Asentamani Norton antivirus 2004 ei suostu avautumaan ollenkaan(ilmeisimmin viruksen takia)sekä eilisten poisto yrityksen jälkeen kone jähmettyy täysin buuttauksen jälkeen. Kone näyttää avautuvan ihan normaalisti esim. F-prot tutka avautuu, jonka jälkeen mikään koneessa ei enää reagoi.Näyttäisi siis siltä, että virus lamaannuttaa/hidastaa dramaattisesti koneen toimia. Onko nyt edessä välttämätön formatointi? vai onko XP järjestelmässä joku safemode, jonka avulla vois päästä vielä yrittämään pelastamaan tärkeitä tiedostoja saastuneelta levyltä toiselle levylle?. MITÄ NYT???
Kone jäätyi!
Voivoi
7856
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Virustartunta_restore
Kirjoittanut: Teemu, 15.11.2003 klo 22.40
Ota pois vähäksi aikaa järjestelmän palautus
Ja aja virustarkastus Järjestelmän palauttamisen
voi sitten taas laittaa päälle.
Itse sain ohjeet Sfnet ryhmästä turvallisuus.
Katso sieltä "viesti" Lymyilevä paskiainen 31.10
Kahta virustorjuntaa ei voi pitää yhtäaikaa.
Miksi ihmeessä pidät kahta virustentorjunta ohjelmaa koneellasi? nehän vain häiritsevät toistensa toimintaa.
Laita F-securen Prifiiliksi Korkea ja tee manuaalinen Kaikkien kiintolevyjen tarkistus jolloin tarkistaa myös Arkistoidut ja Pakatut tiedostot ja pystyy poistamaan kyseisen viruksen, sen jälkeen palauta taas F-securesi profiiliksi Normaali.
Ellei tuo auttanut niin tämä auttaa:
>Käynnistä
>Omatietokone
>Näytä järjestelmätiedot
>Järjestelmän palautaminen, Laita ruksi, Poista järjestelmä palauttaminen käytöstä, kohdan eteen
>Ok
Sen jälkeen käy ottamassa taas ruksi pois em.kohdasta, niin tekee uuden palautuspisteen.
Tuo toimenpide tyhjentää Restore-kansion sisällön jota tarvitaan vain koneen palautustoiminassa eli tuon tyhjennettyäsi et voi palauttaa konettasi vanhempiin päivämääriin vaan palautustoimito alkaa uudestaan tekemään uusia palautuspäiviä tästä päivästä lähtien.
Hei, tuhannet kiitokset kaikille, jotka olette yrittäneet auttaa ongelmassani, mutta selkeytän tilannetta vähän. En ole pitänyt montaa virustorjunta ohjelmaa yhtäaikaisesti(ainakan tietoisesti päällä), vaan kun huomasin koneeni käyttäytyvän "ikävästi" mm. ilmoitus koneen sammumisesta minuutin sisällä, arvelin koneeni olevan viruksen saastuttama. Päivitin vanhan Nortonin malliin 2004 joka ei sitten asentamisen jälkeen suostunut avautumaan. Sitten imutin AVG virustorjunnan, joka havaitsi kaksi virusta joista toinen oli joku mato jonka se "healed" ja toinen oli nimeltään tuo Antar vai mikä lie , jolle AVG ei mitään mahtanut. Sitten imutin f-protin virusohjelman, joka ei löytänyt kumpaakaan virusta. Sitten erään boottauskerran jälkeen XP ei ollut enään omansa. Avautuminen tapahtui täysin normaalisti ja mm.f-prot ja zone alarm latautui normaalisti. Raksutuksen loputtua, kun yritin esim. Start nappulan kautta mennä explorer tms. selailemaan kovalevyjä, ei XP enään reagoinnut mihinkään, tein sitten mitä vaan (ctrl alt del,esc,f1,f2 ym.) Puolen tunnin odottelun jälkeen kovalevy alkaa taas raksuttamaan ja saattaa availla jotain tiedostoja, mutta heti kun menen hiiren kanssa napsuttelemaan kone jähmetty taas. KYSYMYKSENI TÄSSÄ:Mitä keinoja voisi olla vielä käytettävissä, jos ei heti haluaisi sanoa hyvästi(format) noin.120gb:lle mp3/leffoja, joista kaikista ei vielä varm.kopioita. Safemode???miten toimii XP:ssä TAI MITÄ MUUTA EHDOTATTE?JA HUOM.ENSIN PITÄIS SAADA KÄYTTIKSEEN TOLKKUA!
Naputa f8sia kun boottaat, pitäs tulla valikko josta pääset safemodeen. Kirjaudu sisään sun admin tunnuksilla. Yritä eka ilman verkkotukea, ja jos saat skannattua, verkkotuella ja käy kattomassa fsecuren/nortonin sivut josko niiltä löytyis ohjelmaa sen viruksen poistamiseen ( tai ainakin ohjeet)
Minulla oli tuolla ylempänä oleva ongelma eli ZA tilttas koneen. Saamasi ohjeen perusteella pääsin vikasietotilaan. Vikasietotilan kautta pääsin poistamaan ZA:n ja homma alkoi pelaamaan taas. Poistin ZA:n ja laitoin uuden palomuurin.
Ja oleppa hyvä, luin ton ylemmän viestin... tais fsecure saada palan kurkkuun siitä zasta. Seuraavalla kerralla menee sulta sitten jo rutiinilla jos jokin tilttaa, oli se sitten spywaren, ajureiden tai muiden ohjelmien aiheuttama pullamössö;=)Hyvää syksyn jatkoa.