Ostin tossa uuden tv:n jossa on hdmi liitin ja DVD soitin myös pitää sisällään ko.liittimen.Miten käytännössä onko siitä mitään hyötyä pistää piuha väliin?
dvd-hdmi
Pusher
2446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Käytännön hyödyn voit selvittää vain kokeilemalla. Tuskin ero on kovin kummoinen.
Teoriassa kuvan käsittelystä jää pois yksi DA-AD muunnos ja toisaalta HDMI kaapeli mahdollistaa DVD-soittimen skaalaimen käytön. Yksinkertaisempi signaalitie pitäisi ainakin teoriassa tuottaa parempaa kuvaa. Skaalauksen vaikutus riippuu skaalaimien laadusta, joista ei voi sanoa tässä mitään.
Jo teoriassa parempi kuva riittäisi minulle HDMI-kaapelin käytön perusteeksi ;)
Ääni kulkee myös siinä HDMI-kaapelissa ja kuva on mahdollisesti aavistuksen parempi. Kaapelin on syytä täyttää HDMI 1.3 -vaatimukset, eli halvinta ei kannata ostaa. XBox360:n kanssa toimivaksi todettu lähes parimetrinen kaapeli maksoi kympin tunnetussa Ruoholahtelaisessa putiikissa.
En ole varma, vaihtaako telkku automaattisesti HDMI-kanavalle DVD:tä käynnistäessä. Jos ei se sitä tee, en itse vaivautuisi scarttia HDMI:ksi vaihtamaan!