No, nyt ne vaatii Torjanovkassakin sen saakelin lippulapun täyttöä. Onneksi antaat blankkoja et voip ens kerral täytellä valmiiks.
Lippujen ja lappujen
täyttö
111844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitä lippuja tarkoitat , tuskimpa on tullut mitään "uusia" lippuja ja lappuja vaan Torjanofkassa on tainneet virkailijat olla hieman löysäkätisiä ja ylemmältä taholta tullut ohjeet että toimitaampas sielläkin niin kuin muuallakin venäjän tullissa...
ketkä eivät ole vielä joutuneet Torfjanovkassa tätä maahantulokorttia täyttämään niin sen malli löytyy esimerkiksi matkatoimisto Evrikan sivulta kohdasta lomakkeet.www.evrikka.fi eli malli vaan mukaan povariin ja siltä pohjalta täyttää se siinä passikopilla.Antaavat ensimmäisen maahantulokortillisen passintarkastuksen jälkeen tyhjän seuraavaa reissua varten.Tämä maahantulokorttihan on pitänyt täyttää Svetogorskissa ja Saimenskissa jo jonkin aikaa.
täyttää kyseinen lappunen.
Sukunimi
Etunimi
Isän nimi
Sukupuoli
Syntymäaika
Kansalaisuus
Passinnumero
Viisuminnumero
Matkan tarkoitus(oikea alleviivataan)
Kutsuvan organisaation nimi ja paikka
Meno ja tulo päivä
Allekirjoitus
Kortti on kaksiosainen eli täytetään kaksi samanlaista A ja B osat.Passintarkastaja repäsee toisen osan ja toinen jää itselle tulomatkaa varten.Maahantuloleiman lyö siihen korttiin.
Tuossa se virhe:
Tarvitsee täyttää vain, jos matka Venäjälle kestää yli 3 arkipäivää.
yöpyä Venäjällä hotellissa edes yhden yön.
Hotelli ei ota vieraakseen ilman maahantulokorttia.
taas pakkaa.Se maahantulo kortti on nyt täytettävä vaikka käyt vaan rajalla pyörähtämässä.Jos meinaat passintarkastuksesta mennä niin kaavakkeen täytät ja juuri noilla tiedoilla kuten edellä oli.Rekistöröityminen on ihan asia erikseen.Ei tässä ole mitään ihmeellistä.Käytäntö on vaan nyt tuo.
Kummallista että matkatoimisto ei tiedä maahantulo määräyksistä , maahantulokortti pitää täyttää aina kun menet rajan toiselle puolelle. No jos haluaa hankaluuksia kun talous ja muut huolet painavat miliisiä näinä ankeina aikoina .. saattaa käydä niin että aletaan tarkastaa ja rahastaa jos ei ole lappua täytetty
viikko sitten ei maahantulokorttia tarvinnut välttämättä täyttää, mutta nyt sitten on täytettävä.
Sittenhän asia on aivan kunnossa.
ja kannattaa huomioida se että jos myöhään iltasella käy pyörähtämässä niin ottaa huomioon vuorokauden vaihtumisen eli laittaako maahantulokorttiin saman meno ja tulo päivän.Pari kertaa itse iltasella Sveton reissulla katsonut että ehtii vuorokausi vaihtua ennenkuin on takasin niin laittanut seuraavan päivän tulopäiväksi.Kuten todettu niin eipä tuo kummonen homma ole raapustaa ja tyhjiä antaavat seuraavaa reissua varten.
Minulla menee Venäjän puolella joskus 2 päivää ,joskus 2 viikkoa. Olen aina jättänyt paluupäivän merkitsemättä,kun en sitä tiedä.
Koskaan ei ole vaadittu tai kysytty miksi puuttuu. Jos paluupäivän merkitsee ja tulee toisena päivänä niin nehän sanovat että on täytetty väärin!!!!
On jätetty tulopäivä avoimeksi kun ei aina varmuudella voi tietää koska takasin suomeen.Eikä ole passintarkastuksessa ollut ongelmana.