Keittiöremppa tulossa. Katselin juuri paljon mainostettuja IKEAn keittiökalusteita. Näyttää olevan joko puukuitulevyä tai lastulevyä. Kumpi parempi?
puukuitulevyä vai lastulevyä oveksi?
pepex78
74909
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asiasta oli tälläkin palstalla erinomaista saivartelua taannoin- Äänessä
lähinnä kauppiaat. Olisin laittanut linkin, en vain muistanut aloituksen otsikkoa, ja suoli24 hakuhan on syvältä.
Mutta näin tiivistettynä: lastulevy on puukuitulevyä.
Ikealla on joko käännäsvirheitä, tai markkinointi osasto koittaa myydä samaa tavaraa korkeammalla hinnalla.
Ostit mistä tai mihinhintaan tahansa, rungot on aina lastulevyä- Kalliimmat ovet ovat sitten joko oikeaa puuta tai mfd-levyä.- Mfd on puukuitulevyä sekin Siis puusta tehtyä. Siinä on vain enemmän kaikenlaista muuta, liimaa jne, että se on arvokkaampaa kuin tavallinen lastulevy.
Tottakai jokainen kuvittelee tekevänsä ikuisen köökin- Tosiasia nyt vaan on niin, että kunnon puisiin kalusteisiin nyt oikeastaan ei kenelläkään ole varaa. Toisekseen köökien elionkaareksi on määritetty 10 vuotta tehtaiden toimesta. Ja kolmanneksi ihmiset nyt muuttavat useasti, harva asuu keittiötään ikinä loppuun.
Osta mitä haluat. Mutta mieti, millaisen lieden, tai kuinka paljon ruokaa saat ostettua edullesimpien komeroitten ansiosta säästyvillä rahoilla.
Kiitos kun et udellut jostain kaakeleitten sävyistä. Net muuten melkein kaikki tulevat Italiasta. B-laatu on sitä halvemmala myytävää. Niitten eroja ei huomaa edes ammattilaisetkaan, siis jos ei voi lukea paketista.
Köökiin moni polttaa kymppitonneja, yleensä kuitenkin ne, joilla on sitten varaa käydä mäkkärillä tai oikeissa ravintoloissa. Ruuan laitto on vhän erijuttu kuin kaappien ovet. kivempi joskus syädä kokolihaakin, kuin maksella ylihintaisia komeroita.
Jahas, ja sitten aamusta joutilaat kaappikauppiaat alkavatkin sitten viisastelut kirjoituksestani. Niit muuten kirjoitellaan työaikana. Siitäkin maksetaan palkkaa. Ja asiakashan senkin maksaa.
ja thaimaasta myös nykyisin,eli thimaasta pääosin ,ja italiasta 5% tulee nämä laatat
Applåd 40x70 valkoinen 12e/kpl, puukuitulevyä, polyesterimaalia
http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/80135967
Ärlig 40x70 valkoinen 5e/kpl, lastulevyä, melamiinikalvoa, ABS muovia
http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/40011228
Onko noilla oven runkomateriaaleilla oikeasti jotain eroa?
Rungot aina samat. Ovissa, hilpyköissa jne. tulee sitä hintaa.
Halooo, pari tonnia vähän erilaisista vetimistä?
On noi kamat oikeesti erilaista lastulevyä. MFD on parempaa. Tota noin, moniko tuttavasi on tehnyt keittiörempan kun kaappien rungot on kuluneet loppuun????????????????
On.
Ei siinä mitään käännösvirheitä ole, tarkistin ilmoittamasi ovien tiedot Ruotsin Ikean sivuilta. Toinen ovi on puukuitulevyä ja toinen lastulevyä.
Yleensä kalusteiden rungot ovat lastulevyä. Niin myös Ikealla. Ovet sitten voivat olla muutakin levyä.
Lastulevy tehdään puulastuista, lastut on liitetty toisiinsa liiman, paineen, ajan ja lämmön avulla.
Puukuitulevy on valmistetaan pääasiassa havupuusta, jota hierretään kuiduksi. Kuitujen joukkoon lisätään pieni määrä sideaineita ennen levyiksi puristamista. Puuhierteessä on mukana puun oma sideaine ligniini.
Kyllä noissa ovissa taitaa olla kyse kahdesta eri materiaalista kuten tekstissä lukeekin.
Veikkaisin, että Applåd on maalattua mdf-levyä(samaa mitä muutkin keittiökauppiaat myy) ja Ärlig taas on melamiinipinnoitteista lastulevyä eli samaa mitä kaappien rungotkin. Oven reunassa ABS muovinen reunanauha.
Maalattujen ovien reunat on herkempiä kolhuille kuin ABS reunanauha. Jomman kumman paremmuus taitaa olla katsojan silmässä tai sitten lompakossa.
Tervehdys.
Puukuitulevyä MDF , voin tulla esitteleen ovia ja laskea hinnan sulle remppaan , joko tarvikkeena taikka avaimet käteen.
Mika 0400 159 341 soita.