Onko kellään hyviä vinkkejä miten saisi "piilotettua" katsastuksen ajaksi öljyvuodon? Ford transit 2.4d -83 roiskii öljyä jostakin moottorin etupäästä. En ole vuotoa onnistunut paikantamaan. Mutta pahasti sotkee pohjan. Riittäisikö pelkkä pesu juuri ennen katsastusta. En ehdi millään avata auton etupäätä kun katsastuksen jälkitarkastus on ensi maanantaina. Millä pohjan saisi pysymään hetken puhtaana ja kuivana?
miten piilotan öljyvuodon?
fordtransir
93798
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
konttorin naapuriin pesun jälkeen ja rullaa sieltä katsastukseen ;)
se katsastus taas tänäkin vuonna nopeasti,ja vielä jälkitarkastus.Ei kyllä millään ehdi korjata.No ehkä sitten taas ensi vuonna.
eipäs vittuilla hädässä oleville! Se voi osua omallekin kohdalle.
Kokeile paksumpia öljyjä ja pesua juuri ennen katsastusta. Vaihda sitten normaalit tilalle.
Tässä vinkkejä :
Öljymäärä aivan minimiin että ala rajassa .
Sitten purkki stp koneeseen ja ajele vähän aikaa että stefa rupeaa pitämään .
Tässä nämä pikakorjaukset ja pese vähän ennen vientiä katsastukseen ja jos kuralammikko lähellä aja sitä kautta että ei näytä liian puhtaalta.
Olette säästänyt n 100 egee korjaus kuluissa.
toi oli tosi hyvä ja asiantunteva selvitys. Etenkin se lätäkköjuttu :)
Kyllä volvomiehet tietää...
Entäs nämä:
1. tähtäät pestyn stefan juureen silikonia ja annat kuivahtaa.
2. ainahan koneet on vähän likaisia ja öljyisiä. Jos naamioisit sen normaaliksi liaksi ja roiskisit vähän öljyä sinne :) Sahanpuruja ja hiekkaa perään.
Homma on nimittäin niin, että jos vuotaa paljon ja pikakorjaukset ei auta, niin vuoto paistaa kilometrin päähän. Katsastusjuntti katsoo, että jaaha, kone on pesty ja kiiltää ja tossa jo vuotaa noin pahasti.
Telkkarissa todistettu :
Motor Upit sisään , hieman ajoa ja oljyt pois ja talteen seuravaa katsastusta varten...aja kuivana
kontrolliin .
Oliko meidän vinkeistä mitä hyötyyä vai oliko pelkkä provo viesti.
Läpi meni ja leima tuli!! KIITOS KAIKILLE VINKEISTÄ. Vaihdoin siis öljyt paksumpaan (Shell 100X 20W 50 ja vielä purkin stp perään. Pesin moottorin ja pyyhin hiekkaa ym roskaa auton pohjaan peittääkseni vuodon jälkiä. Katsastukseen ajoin kuralammikon kautta ja vielä juuri ennen katsastusasemaa pyyhin jo roiskuneet tipat moottorin kyljestä. Ei katsastusmies huomauttanut mitään öljyistä. Muutamasta ruostereiästä kyllä tuli korjauskehotus. Mutta taas saa ajella vuoden verran. KIITOS