Autoin kaveria ja xp sp-2 asennus sekoitti käyttöjärjestelmän.
Uudelleen asennus Fujitsun palautus levyltä. Nyt ei toimi äänet eikä löydy näytönohjaimelle ajuria. Voisiko joku auttaa olisin hyvin kiitollinen. Kone 2002 vuodelta Fujitsu Siemens malli GA-8SIMLFS20. Ohjekirjan mukaan ajurit löytyy levyltä "Drivers & Utility" CD joka ei löydy.
Uudelleen asennus Fujitsun palautus levyltä. Nyt ei toimi äänet eikä löydy näytönohjaimelle ajuria. Voisiko joku auttaa olisin hyvin kiitollinen. Kone 2002 vuodelta Fujitsu Siemens malli GA-8SIMLFS20. Ohjekirjan mukaan ajurit löytyy levyltä "Drivers & Utility" CD joka ei löydy.
Vastaukset 6
Vanhimmat
koneen tyyppi/model löytyy takaa tarrasta tai sivulta jos pöytäkone,tai lataa tuo tarkistus työkalu mikä on ohjeessa:
http://support.fujitsu-siemens.com/include/RN_IdentHelp.asp
Tietokoneen SRN. 3580060106
Fujitsu Siemens GA-8SIMLFS20
Löysin tomivan näytönohjaimen ja näyttö toimii oikein, mutta ääniä en saa toimimaan. Ensiksi hain ääniohjainta käyttäjärjestelmän netti haulla, asentui C-Media AC97 Audio Device jossa huutomerkki ja ominaisuuksissa laitteen tilana "Laitetta ei voi käynistää (Koodi 10)". Yritin etsiä sopivaa Fujitsun sivuilta mutta en saanut mitään kelpaamaan. Olisin hyvin kiitollinen avusta.
pitäs käydä:
http://support.fujitsu-siemens.de/download/ShowDescription.asp?SoftwareGUID=623EB071-CE9B-4182-9090-D1C4F4966A0B&OSID=665F4A20-6E31-43C3-82C2-D98CE773007C&Status=False&Component=MB GA-8STXC ALC650
poista ne ajurit ensin mitä olet yrittänyt asentaa.
näköjään kahta versioo revision 1.0 tai 2.0 sinulla on 2.0 tarkista onko realtekin äänipiiri,sen ajuri tämä:
http://support.fujitsu-siemens.com/Download/ShowDescription.asp?SoftwareGUID=53F36CF6-22CB-4EF4-9AF2-2AD9DC8DD4A1&OSID=665F4A20-6E31-43C3-82C2-D98CE773007C&Status=False&Component=LAN Controllernot specified
jos ei realtek niin aikasempi linkki sitten oikea.
täytyy mennä nukkuu ku ei nää enää,lataa molemmat paketit ja pura kun molemmat on realtekin mut eri piiri,infosta ei selvii kumpi versio 2.0 emoon,joten asenna käsin niin että laitehallinnan kautta äänikortin kohdal hiiren oikeel ja päivitä ohjain,automaatti etsintä ei välttämättä löydä,sitten näytät käsin kansion mistä etsitään ajuria, ensin toista purettua ajurikansiota jos ei kelpaa,niin sitten toista,jompi kumpi toimii.
Kiitos avusta. Ehdin vasta illalla kokeilemaan lähettämäsi ohjein ajurien asennusta.