Asiasta on ennestäänkin keskusteltu ja kovastikin väitelty, mutta kysympä kuitenkin. Mitä on yleinen mielipide Yamaha DT vm -06:stä Mopolla ajettu n. 15000 km, pitäisi olla virittämätön, mutta jotain koneelle on tehty, kun ainakin kannen tiiviste on vaihdettu. Kannattaako maksaa liki 1500 €.
Jostakin luin, että mäntä menee vaihtoon 10 000 km välein, mutta onko tämä Yamahan vai yleensäkin mopojen ominaisuus. Entä Yamahan kulutus, väitetään syöpöksi, onko näin?
Jostakin luin, että mäntä menee vaihtoon 10 000 km välein, mutta onko tämä Yamahan vai yleensäkin mopojen ominaisuus. Entä Yamahan kulutus, väitetään syöpöksi, onko näin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos välttämättä haluat juuri tuon mopon niin tingi hinta nyt alle tonniin edes...
Eli ei olisi hintansa väärti. Onko jotain erityistä syytä, km-määrä, laiska kone vai yleensä Yamahan laatu (merkistä huolimatta) koska on Malagutin eikä Yamahan valmistama Minarellin moottorilla?
yamahasta saa kyllä tarpeeksi tehoa irti kuristimen postamisella ja suuttimen vaihdolla, kulkee n. 80km/h. Ei kuluta mitään hirveitä määriä bensaa. Vakiona mopo on aika laiska, pitää ylämäessä vaihtaa jo pienemälle, että pääsee mäen ylös.