lukio loppusuoralla ja ajattelin, että voisi lähteä lukemaan restonomiksi. sellasta mietin, että onko suurta ja mitä eroa hotelli- ja ravintola-alan ko., hotelli- ja ravintola-alan liikkenjohdon ko. ja palvelujen tuottamisen ja johtamisen ko.? Mihin ammatteihin ollaan näiltä eri linjoilta lähdetty? esim. vuoro- tai ravintolapäällikkö, mikä koulutusohjelma(muita ammatteja kans)? Ja onko eri kouluilla suurta eroa, minkäläisiä kokemuksia on? esim. laurea, haaga-helia, jamk ja piramk? kiitokset jo etukäteen
Restonomit hei!
MaKeTMi
4742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Moi,
Itse olen nyt puoli vuotta opiskellut Restonomiksi Palvelujen tuottamisen ja johtamisen koulutusohjelmassa ja omassa koulussani ollaan painotuttu aika pitkälti ruokapalveluihin. Mutta kaikkea muutakin opiskellaan. Mutta siis kun valmistun, niin ammattinimikkeet voivat olla keittiöpäällikkö, ravintolapäällikkö, asiakaspalvelupäällikkö, avainasiakaspäällikkö, jne jne ja tietysti myös suunnittelu ja asiantuntijatehtävät ovat mahdollisia. Muista linjoista ei ole kokemusta, joten kirjoitelkaa muutkin mielipiteitänne.
..."kun valmistun, niin ammattinimikkeet voivat olla keittiöpäällikkö, ravintolapäällikkö, asiakaspalvelupäällikkö, avainasiakaspäällikkö,"...
Ei mee ihan tolleen ravintola-alalla. Ihan samasta pisteestä lähdet (eli perusduunaritasolta) kuin muutkin. ¨
Noi paperit nyt tällä alalla merkkaa juuri mitään. Turha siis kuvitella,että valmistumisen jälkeen pääsisi suoraan johonkin "pomohommiin". Niihin päässee sitten, kun tehnyt ensin muutaman vuoden ainakin sitä hommaa ihan duunaritasolla. Eli käytännön työkokemus se vaan on, mikä merkkaa.
toki toki, en väheksy millään tavalla työkokemuksen merkitystä. Tietenkin vain kokemuksella pystyy osoittamaan että millainen on asenne työntekoon. Mutta siis restonomikoulutus antaa valmiudet noihin tuollaisiin tehtäviin. Ei tietenkään niihin päästä suoraan, vaan ajan myötä. Lähinnä tarkoitukseni olikin vastata vain, mitä restonomi voi tehdä ja millaisissa tehtävissä toimia.
Moikka,
opiskelen Leppävaaran Laureassa hotelli- ja ravintola-alan liikkeenjohtoa viimeisiä opintojani. Meillä opinnoissa painottuu selvästi tuo "liikkeenjohto", minkä uskon olevan ero perus hotelli- ja ravintola-alan ko:aan. Tämä tarkoittaa esimerkiksi taloudellisen johtamisen ja johtajuuden opintoja.
Suuntautumista meillä ei ole ravintolan tai hotellin suuntaan muuten, paitsi vapaavalintaisissa opintojaksoissa voi painottaa näistä toista, jos haluaa. Samoin harjoitteluilla, joita meillä on kaksi (taitaa olla yhteensä 3kk), voi tehdä suuntautumista. Ensimmäinen harjoittelu on ns. perusharjoittelu, mikä tietenkin riippuu myös siitä, mitä olet aikaisemmin tehnyt. Pääasia on, että siinäkin tulee opittua jokin uusi asia. Toinen harjoittelu on vaativampi, tehtäviin kuuluu silloin joko esimiestehtäviä tai jokin suurempi kehitystehtävä. Myös tutkimusharjoittelut ovat mahdollisia.
Opinnot koostuvat suurista 10 op:n opintojaksoista, joita lukukaudessa on tyypillisesti rinnakkain kolme. Tenttejä ei pahemmin ole, vaan näytöt tehdään suurempina tai pienempinä projekteina. Usein projektit tehdään jollekin kohdeyritykselle, jotka opiskelijat hankkivat itse. Tämä on tehnyt työskentelystä erittäin mielenkiintoista, sillä yrityksen voi valita ihan oman kiinnostuksen mukaan (tietty omalta alalta - miten oman alansa sitten määritteleekään!). Yritysten hankkiminen mukaan ei ole juuri ongelmia tuottanut, saavathan hekin jotain hyötyä tehtävän projektin myötä. Töitä tehdään tavallisesti ryhmissä ja ensimmäisenä vuotena meillä ainakin ryhmät annettiin, mutta pian oppi eri ihmisten toimintatapoja, miten ne sopivat omien tapojen kanssa yhteen ja jatkossa ryhmien muodostaminen omatoimisesti ei ole tuottanut ongelmia.
Luentoja on sopivassa suhteessa tiimien itsenäiseen työaikaan nähden. Riippuen tietty opintojaksosta, mutta luennot ovat usein tiimitöitä tukevia ja niiltä saa teoriapohjaa sekä "toiminnan työkaluja". Ensimmäisenä vuonna luennot painottuivat opinnoissa enemmän, mutta jatkossa kun oma tieto-taitopohja on ollut vankempi, on luentojen roolikin hieman muuttunut.
Laureassa on erilaisia oppimisympäristöjä ja restonomiopiskelijoille koulun ravintolat ja kahvila tulevat tutuiksi. Vaikka ruokaa joutuu/pääsee tekemään, kokkeja meiltä ei valmistu :)
Olen viihtynyt Laureassa hyvin, yhteishenki on tosi hyvä. Paikka sopii erinomaisesti päämäärätietoisille ja sosiaalisille ihmisille. :) Kansainvälisyyteenkin on hyvät mahdollisuudet joka alalla, vaihtoon lähtöön kannustetaan, samoin harjoitteluihin voi lähteä ties minne, mm. jenkeissä HYATT-hotellissa on laurealaisille varta vasten paikkoja.
Ja mitä nohin nimikkeisiin tulee, kaikki on omista valinnoista kiinni. Mihinkään putkeen meitä ei laiteta, onneksi. Itse ajaudun mitä todennäköisimmin viestinnän/markkinoinnin pariin, ehkä työskentelen silti matkailu-ravitsemus-talousalan piirissä. Opintoja voi siis ottaa myös muiden koulutusohjelmien tarjonnasta, itse olen hyödyntänyt liiketalouden opintojaksoja.