Paras valokate?

Moro!
Vaimo mieloilee valokatetta 3x6 m terassille ja minunhan se pitäisi asentaa. Kertokaapa OMAKOHTAISIA kokemuksia valokatteista, ei mitään mutu-tietoa. Kenen tuote kestää ja kenen ei?
Onko kokemuksia Meltexin valokatteesta? Olisi ainakin helppo asentaa.
Icopal antaa 10 vuoden takuun tuotteelle, mutta hankalahko asentaa?.
76549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos se terassi on mökissä kiinni niinkuin yleensä on, niin tee se kate samasta tavarasta kun on mökinkin katto. Nuo valokatteet vain pilaa mökin ulkonäön totaalisesti, ja kyllä sielä terassilla valoa riittää ja pimeällä ei auta valokate yhtään vaan pitää muuta valaistusta järkätä. Laita mökin valokuva tietokoneelle ja jollakin kuvankäsittelyohjelmalla tee siihen se terassi ja kokeile erilaisia katteita.

Äänestä
  • päätyyn se tulee lippasysteeminä.
    Ulkonäön olen jo miettinyt, sillä satun olemaan suunnittelija ja käytössäni on luonnollisesti 3D-ohjelma (Vertex). Ainoa mikä mietityttää on katteen kestävyys. Ulkonäöllisestihän katteissa ei ole suuris eroja. Yhtä rumia kaikki, eikä ruodejaosskaan ole suuria eroja (k400-k600).

    Äänestä

  • talon kirjoitti:

    päätyyn se tulee lippasysteeminä.
    Ulkonäön olen jo miettinyt, sillä satun olemaan suunnittelija ja käytössäni on luonnollisesti 3D-ohjelma (Vertex). Ainoa mikä mietityttää on katteen kestävyys. Ulkonäöllisestihän katteissa ei ole suuris eroja. Yhtä rumia kaikki, eikä ruodejaosskaan ole suuria eroja (k400-k600).

    Olen kirvesmiehenä rakentanut kymmenkunta Icopal katetta, niistä 20cm viipaleista.
    Vanhin noin 15-vuotta .
    Hyviltä näyttävät, ja ovat kestäneet.
    Haalistuminenkin vähäistä.

    Äänestä

  • Kyllähän se sitä terassia pimentää huomattavasti ja sama ongelma tulee päärakennukseenkin, jos ikkunoita jää terassin sisään.
    Auttaa huomattavasti asiaan, jos räystäs on korkea, mikä taas on matalaan taloon mahdoton toteuttaa.
    Mistä päättelit, että kyseessä on mökki?

    Äänestä

www.goedlicht.nl suomenkieliset webbisivut aukeavat piahkoin..

Äänestä
  • Itellä kesti tuo samainen kate reilut 2 vuotta. Sitten alkoi murenemaan paloja harjoista pois. Tuo 10 vuoden takuu ei sitte kans pidä paikkaansa. Selityksenä on väärä asennus tai väärä varastointi. Asentajana oli kattoalan ammattilainen ja levyt haettiin kaupasta edellisenä päivänä. Että ei voi sanoa ku että kusetusta koko takuu.

    Äänestä

  • Peber kirjoitti:

    Itellä kesti tuo samainen kate reilut 2 vuotta. Sitten alkoi murenemaan paloja harjoista pois. Tuo 10 vuoden takuu ei sitte kans pidä paikkaansa. Selityksenä on väärä asennus tai väärä varastointi. Asentajana oli kattoalan ammattilainen ja levyt haettiin kaupasta edellisenä päivänä. Että ei voi sanoa ku että kusetusta koko takuu.

    hankalahko asentaa joo, mutta juuri siksi että kiinnikkeet on suunniteltu jäämään piiloon. Eli ei laiteta kateruuveja katteen läpi niin kuin muissa katteissa. Halvinhan se ei ole mutta hinta ja laatu kyllä kohtaa tässä tapauksessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tai paskin? kirjoitti:

Moro!
Vaimo mieloilee valokatetta 3x6 m terassille ja minunhan se pitäisi asentaa. Kertokaapa OMAKOHTAISIA kokemuksia valokatteista, ei mitään mutu-tietoa. Kenen tuote kestää ja kenen ei?
Onko kokemuksia Meltexin valokatteesta? Olisi ainakin helppo asentaa.
Icopal antaa 10 vuoden takuun tuotteelle, mutta hankalahko asentaa?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu