KSS-energia

asiakas nro 000000

Tein juuri yllämainitun kanssa sopparin..
Onko kenelläkään mitään mainittavaa, hyvää tai huonoa.
Suutuin oman alueen sähköntuottajaan, kun hinnat nousi taivaisiin.
Sähkönsiirrosta ne kyllä laskuttaa vielä...

5

3111

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • SavonRautu

        Energia siirto verot = 0,1078975 euroa/kWh.
        Siinä kaikki!


    • Anonyymi

      HOX! Äkkiä eroon! Tuo se vasta kusettaakin (jos ei nyt niin myöhemmin). Jouluna päättyi vanha soppari eikä uutta tullut sähköpostiin saati postilaatikkoon. Marraskuun E-laskun kuitin lopussa oli pieni präntti, että kuukausimaksu pomppaa 26.90€:sta vaatimattomasti 149.90€:oon! Tähän tuli lisänä 36.40c per kilovatti "pörssisähkömaksua" mikä lienee sopivasti katsottu taas hetkellisen korkeimman arvon mukaan tms. sähköyhtiön eduksi.. tämä vissiin siinä samassa "sopparissa" jota ei koskaan tullut asiakkaalle asti..

      Suomessa saisi lainpäättäjät kieltää moisen rosvoamisen, koska e-laskujen idea on siinä ettei tule paperiroskaa, mutta myös ettei jokaista laskua joudu suurennuslasilla katsomaan erikseen läpi.

      Rahan menetys ei ole iso juttu, mutta kierous ja pirullisuus heidän toiminnassaa ärsyttää. Olen ollut Vuodesta 2018 heidän asiakas, nyt siis viisi vuotta, ja maksut olen hoitanut ajoissa ilman mutinoita. Hävettää, että tuommosia "kotimaisia" firmoja pallo päällään kantaa.

      Miettikääpä jos tämmöinen kusiruoska osuu eläkeläiselle, työttömälle tai opiskelijalle? Siinä voi olla äkkiä maksuhäiriö tai muu isompi seuraus vaikutuksena.

      Eli en missään nimessä suosittele mitään sopimusta kellekkään KSS-Ensrgian tai liitännäisten kanssa. Vaihdoin edullisempaan spot-hinnoiteltuun sopimukseen ja KSS:ltä soiteltiin vielä perään tyytyväisyyskyselyn merkeissä ja samalla tarjottiin hieman marginaaliltaan halvempaa sopimusta.

      Kuka hullu tuommoisen tempun jälkeen ikinä voi kyseiseen firmaan luottaa saati olla missään tekemisissä? Minä en ainakaan ja ajattelinkin muitakin varoittaa ennenkuin tulee muillekkin näitä ongelmia.

    • Anonyymi

      Joskus oli KSS-energian kanssa kiinteähintainen sopimus. Olisi ollut melko sopiva meidän vajaan 5000 Kwh: n vuosikulutukseen mutta nostivat tuon kuukausihintaa melkein heti kun sain sopimuksen tehtyä. Myyjän puolelta ihan oikein ja sääntöjen mukaan toimittu mutta pakkohan se oli edullisempaan heti vaihtaa. Silloin onneksi oli vielä vaihtoehtoja. Firmasta sinänsä ei pahaa sanottavaa.

      • Anonyymi

        Kiinteähintaisella tarkoittanet toistaiseksi voimassa olevaa sopimusta, jonka hinta voi nousta milloin vain kuukauden varoitusajalla? (viime syksynä jotkut yhtiöt lanseerasivat tästä versioita, joissa hintaa tarkistetaan vain esim. 4x vuodessa)

        Tuotenimet voivat joskus olla vähän harhaanjohtavia, mutta pitää lukea myös se kuvausteksti. Jos haluaa oikeasti kiinteän eli pysyvän hinnan, pitää tehdä määräaikainen sopimus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      91
      2116
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1373
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1034
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      226
      991
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      856
    6. 95
      843
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      741
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      734
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      727
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      92
      690
    11. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    12. 46
      632
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      611
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      27
      503
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      470
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      464
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      462
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      437
    20. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    Aihe