Kunnioita toisten.....

ACD

....uskonnollisia vakaumuksia:

http://www.thewaytohappiness.org/#/videos/respect-the-religious-beliefs-of-others

Tekstissä sanotaan:

"Suvaitsevaisuus on hyvä kulmakivi ihmissuhteiden rakentamisessa. Kun otamme huomioon kaiken sen teurastuksen ja kärsimyksen, mitä uskonnollinen suvaitsemattomuus on ihmiskunnan historian aikana aiheuttanut aina nykypäivään saakka, voimme todeta suvaitsemattomuuden olevan erittäin elossapysymisen vastaista toimintaa.

Uskonnollinen suvaitsevuus ei merkitse, ettei ihminen voisi ilmaista omaa uskoaan. Se tarkoittaa, että yritykset heikentää toisten uskonnollisia vakaumuksia tai hyökätä niitä vastaan ovat aina olleet oikotie vaikeuksiin.

12

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuinkahan...

      pahan vamman sain sielulleni, kun minulle aikoinaan kerrottiin, että joulupukkia ei ole olemassa?

    • Dekkari.

      ..näytä kunnioittavan toisten vakaumusta,kun kerran ahdistelette ja mustaamaalaatte teitä kritisoivia tahoja.....

      Pata kattilaa soimaa....

    • Huhahhhei

      ei tule automaattisesti vain julistamalla jokainen rahankeruulahko uskonnoksi. Se pitää ansaita.

    • peleti

      Ihmisoikeusliitto nosti esille vanhoillislestadiolaisten ehkäisykielteisyyden todeten, että on ihmisoikeuksien vastaista, että naisen oitää suostua raskauteen vielä, kun se on hänelle monien raskausien ja synnytyksien jälkeen hengen vaarallista. Lestadiolaiset vastasivat, etteivät he kiellä ehkäisyä, mutta uskovat Jumalan päättävän lasten määrän.

      On hienoa että ihmisoikeusliitolla oli rohkeutta nostaa asia keskuteluun. On hienoa,että siihen vastattiin asiallisesti, mutta...kuinka voidaan ajatella, että jumala päättää asiasta, joka on kahden eri sukupuolta olevan henkilökohtainen päätös liittyen heidän keskinäiseen seksuaalielämäänsä, eihän sitä mitenkään voida laittaa Jumalan vastuulle???

      Lisäksi kysymys ei naisen kannalta ole pelkästään fyysisen terveyden kysymys - se on myös henkisen hyvinvoinnin kysymys. Myös vapaa valinta on kyseenalaista, jos yhteisö vaatii tietyn laista käyttäytymistä.

      Tässäkin on kysymys toinen toisensa kunnioittamisesta

      • ACD

        >>On hienoa että ihmisoikeusliitolla oli rohkeutta nostaa asia keskuteluun.


      • Dekkari.
        ACD kirjoitti:

        >>On hienoa että ihmisoikeusliitolla oli rohkeutta nostaa asia keskuteluun.

        ..joka kerjää samaisella palstalla epätoivoa tihkuvin pyynnöin uusia jäseniä?

        Hmmmm....

        D:)


      • rrraygun
        ACD kirjoitti:

        >>On hienoa että ihmisoikeusliitolla oli rohkeutta nostaa asia keskuteluun.

        Mitä ideaaa noissa videoissa on? Joku mies kysyy dramaattisella äänellä: "Do you think psyciathry has nothing to do with you?"

        Ei edes huvita katsoa pitempään. Dramatiikkaa dramatiikkaa. Missä se asia viipyy? No, kysytäänpä sitten. Mitä tekemistä psykiatrialla on minun kanssani? Häh?


      • minä vain
        ACD kirjoitti:

        >>On hienoa että ihmisoikeusliitolla oli rohkeutta nostaa asia keskuteluun.

        "Me scientologitkin opiskelmme ateismin ja hengettömän lääketieteen aivoituksia mm. tältä saitilta:

        http://www.cchr.org/#/home"

        Ettekä opiskele, te tuhoatte todellisen lääketieteen omalla natsistisella pseudotiedepaskallanne, kyllä sanoin dianetiikkaa natsistiseksi. Muun muassa hammassärkyni ei johdu siitä, että minulla oli leukaongelmia edellisessä elämässäni, ollessani simpukka. Ja vielä yksi juttu: Auditoinnissa mieleen istutetaan uusia muistoja, joista nämä "engrammit" johtuvat.


      • minä taas
        rrraygun kirjoitti:

        Mitä ideaaa noissa videoissa on? Joku mies kysyy dramaattisella äänellä: "Do you think psyciathry has nothing to do with you?"

        Ei edes huvita katsoa pitempään. Dramatiikkaa dramatiikkaa. Missä se asia viipyy? No, kysytäänpä sitten. Mitä tekemistä psykiatrialla on minun kanssani? Häh?

        Rraygun, sä et taija oikein ymmärtää, että psykiatrit ovat täyttäneet mielesi kemikaaleilla. Tämän lisäksi sinut hypnotisoidaan ja implantoidaan.

        P.S. ACD:n ei tarvitse kiittää minua suuren vaivan säästämisestä.


    • AnoMuumi

      Mutta vaadi rikollisen toiminnan ja ihmisoikeusrikkomusten välitöntä lopettamista. Scientologiajärjestön bisneksille ja lapsityöleirelle loppu!

    • rrraygun

      Mielikuvia eri kulttuureista. Eri kulttuurien pukeutumistyylejä ja tanssia. Pinnallista uskonnollisuutta, kuten symbolien suutelemista. Miten tuo "musiikki-video" edistää suvaitsevaisuutta uskontoja kohtaan? Missä asia? Missä suvaitsevaisuuden filosofia/ajatukset suvaitsevaisuudesta? Tuo video taitaa tehdä VÄHINTÄÄN yhtä paljon hallaa asialleen, kuin hyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe