Eli saako aina sijan 1 koira sertin? Jos ei saa, niin miksi ei saa? Voiko sen saada, joku muu kuin 1-sijan koira? Silloinhan 1-sija koira ei saa sertiä, jos on jo MVA.
kuka saa
SERTIN?
7580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sertit jaetaan paras narttu ja paras uros luokissa.
Tuomari ehdottaa sertiä PU1:lle ja PN1:lle, jos koira on jo Suomen Muotovalio, se ei sitä saa ottaa, joten siirtyy seuraavalle.
Mutta, on tapauksia, jolloin koira ei ole Suomen Muotovalio mutta ei siltikään saa ottaa sertiä vastaan. Koiralla voi olla jo muotovalion arvoon oikeuttavat sertit kasassa mutta siltä voi puuttuu rodulta vaadittava käyttökoe ennen kuin se voi valioitua, näin ollen sillä ei ole oikeutta ottaa sertiä vastaan.
Jos taas PU1 tai PN1 on jonkun muun maan valio (kirjoitit vain MVA joka on siis muotovalion titteli) mutta ei Suomen muotovalio, se saa sen sertin ottaa vastaan.
väärillä jäljillä. Eli vain PU1 ja/tai PN1 voivat saada sertin?
Minulla oli käsitys, että sen voi saada, (vaikka ei tulisi valituksi PU1 /PN1:ksi), jos tuomari niin haluaa. Mutta näin ei siis ole???
Kuten tuossa jo aiemmin sanottiin, PU1 ja PN1 saavat sertit MIKÄLI saavat laatuarvostelun ERI. Jos PU/PN1 on jo valio, siirtyy serti seuraavaksi sijoittuneelle (jos tämäkin valio, niin siitä seuraavalle, jne.).
Jos yksikään koira rodussa/sukupuolessa ei saa ERI:ä, ei sertiäkään tule kellekään.
ja se on ihan vaan kennelliiton vika.
... puuta heinää, eikä tiedä asioista mitään! Huonosti jalostettua kirjoittaja-ainesta!
jossa kävi ilmi toi asia?
vastauksista. Nyt tajusin. Kiitos :)