samojedin pentujen hinnat.

hennnnaaaa

Elikkäs, osaisko kukaan sanoa minkä hintasia (noin) on samojedin pennut?
Olen miettinyt koiran hankkimista, ja samojedi on itselleni sopivin vaihtoehto.
Ja haluaisin tietää minkä hintaisia noin suunnilleen samojedit voivat olla.
kiitos vastauksista. :)

16

23818

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtelevaa

      1000-3000 euroa. Mut kannattaa ottaa selvää, et pentueen sukusiitosprosentti on täys 0.00. Ja et vanhemmilla ei ole tavattu minkään laisia perinnöllisiä sairauksia.

      • ei niin kalliita

        pentujen hinnat pyörivät keskimärin siinä 800-1000 euron luokissa.
        Jokaisessa suvussa ja jokaisessa rodussa on perinnöllisiä sairauksia. SS-prosentti nolla, ei todellakaan takaa terveitä pentuja, eikä vähäinen sukusiitosprosentti sairaita pentuja.

        Samojedi kuuluu pevisaan ja tietyt terveystutkimukset tehdään siis kaikille jalostukseen käytettäville koirille, jotka rekisteröidään.


    • asiat

      Pentujen hinnat ovat 800-1000€.
      Pentu kannattaa etsiä rotuyhdistyksen viralliselta pentulistalta os. www.samy.fi.
      Tarkista kennelliiton jalostustarkastus sivuilta yhdistelmän silmätarakastuslausunnot. Kaihia esiintyy.
      Samojedi on aivan ihana koiruus!

    • maksoi

      500e. Nyt 5v narttu ja iso ku mikä, ei kelpais näyttelyssä ees urosten joukkoon :)
      Oli pentuna täystuho mutta nyt jo rauhottunu, aivan ihana koira.
      Suosittelen kyllä rotua lämpimästi, jos vaan kärsivällisyyttä riittää, nimittäin koirasta lähtee karvaa ympäri vuoden (ainakin meillä)

    • Mlla samppa

      Niin totaa... Mulla on ollut yksi samojedi nimeltä Milla mutta se tuli kaikelle allergiseksi myös (hengitys ilmalle!!)Joten se lopetettiin.
      Muuten minkä hintasii on samojedit ja mistä niitä saa kun asutaan Sodankylässä ja harvoin tulee pentueita lähelle.
      Mistä vois löytyy tyttö pentui kun niin rakastan niitä.... . .
      o
      u
      T:Sara koira hullu....

    • .

      .

    • Laura

      vähän riippuu. Olen kuulut, että samojedinkoirat maksavat 600e-900e. Tässä itsekkin olen hankkimassa samojedinkoiraa, mutta en löydä mistään sopivaa myyjää tai samojedinkoiraa.


      Terkuin: Laura

    • 600-1000

      Noin 600-1000 euroa. Riippuu paljolti kuinka "vanha"/"uusi" kenneli on ja missä päin Suomea sijaitsee. Sitten riippuu myös käytettävästä yhdistelmästä emä-isä jos on kovat odotukset pentueelle. Myös se monesti vaikuttaa hintaan onko uros vai narttu pentu jota olet ostamassa. Katso lonkkatulokset ja silmäkuvaustulokset. Se ei aina kuitenkaan takaa mitään. Omalla samojedillani oli lonkat B/C vaikka molemmilla vanhemmilla A/A. Kannattaa huomioida samojedista myös se, mitä en itse ymmärtänyt lukemastani/halunnut ensimmäisen koiran kohdalla ajatella, että samojedi on keskikokoiseksi koiraksi hyvin vahva ja vaatii erittäin paljon liikunnan lisäksi myös aivotyöskentelyä. Eikä tietenkään kavahda 25 asteen pakkasia, räntä- tai vesisateita. Ja vaikka viikoittain harjaisit, karvaa lähtee silti niin paljon että imuroida saat vähän väliä ja karvanlähtöaikaan se vasta ihanaa onkin. Autoon irtoaa myös hirveästi karvaa vaikka kuinka penkit suojaisi ja aina on hyvät työvaatteet koirankarvassa! Tästä kaikesta huolimatta, samojedi on maailman ihanin koira ja kantapään kautta opin minäkin niistä paljon.

    • emiliel

      900e oli ainakin tuttavallani.

    • sammarini

      800-1000 e yleensä maksavat. oma samojedi maksoi 900e. sammarista haaveilevat käykää suomen samojedinkoirayhdistyksen sivuilla. www.samy.fi sieltä löytyy tietoa rodusta ja pentulista jossa on astutetut ja syntyneet pentueet sekä uutta kotia etsivät yli 6kk ikäiset koirat.

    • Sandra154

      mistä voisin ostaa ihanan samojedin valkoisen ja mikä ois viel pentu ja maksais jonku 800 - 1000e ?

    • piste

      täällä ois tuossa lähellä.. meiän sammari maksoi semmoset 760e.

    • amk 58

      Meillä oli samojedi narttu 1960-luvulla, oli silloin aika harvinainen Suomessa. Maailman ihanin koira, tietenkin. Oli melko siro ja sillä oli erittäin kaunis pää. Sai yhden pentueen 5 urosta. Hyvin menivät kaupaksi, jokainen uusi koti käytiin porukalla tarkastamassa. Muista; samojedi sopii maaseudulle, se tarvitsee paljon liikuntaa, pitää lapsista, hyvä vahtikoira, ei ole vihainen vaan herättää haukkumalla pienen kylän, jos vieras on luvattomilla asioilla. Uskollinen ja haluaa olla mukana kaikessa. Huom! harjaa säännöllisesti, se nautti siitä, kunhan aloitat pentuna. Sen kaunis turkki ei saa takkuuntua pesu pari kertaa vuodessa, ei ole mikään uimari. Ainakin minun koirani tiesi kauneutensa, varsinkin harjauksen jälkeen, taisi olla vähän leuhkakin oikea lady. Ihana koira.
      Terveisin Anne

    • Anonyymi

      Kakkapökäle

    • Anonyymi

      Mitä jos olisin hankkimassa mäyräkoiraa?

    • Anonyymi

      ainakin kennelin sivulla luki että hyvä kasvattaja myy pennut (noin) 1300€ ja siitä ylöspäin. itsellä ei ole kokemusta rodusta mutta miettinyt hankkivani

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      939
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      156
      889
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      730
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      692
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      684
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      654
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      50
      628
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      572
    9. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      567
    10. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      37
      546
    11. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      541
    12. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      450
      518
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    16. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      483
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    18. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    19. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      64
      437
    20. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    Aihe