Ero ilman avioehtoa

järnefeldt

Kuvitteellinen tilanne

Pariskunnalla ei ole avioehto,

avioliiton aikana toinen puoli perii kiinteää omaisuutta, esim maata markittävästi

tulee avioero

Onko tämä peritty (maa) jaettavaa omaisuutta, vaikka perijä pystyy todistamaan että se on annettu testamentilla nimenomaan hänelle?

En tiedä, mutta olen kuullut jostain jotain esim juuri tästä että pystyy todistamaan omaksi niin ei jaeta tai sitten toisaalta myös jotain jostain kohtuullistamisesta..


Mutta miten oikeasti on?

2

1651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkuvarvas...

      Se, että joku saa jotain testamentilla, ei vielä tee kyseisestä omaisuudesta avio-oikeuden ulkopuolista. Jos testamentissa sen sijaan on erikseen maininta, että saajan aviopuolisolla ei ole avio-oikeutta kyseiseen testamentilla saatavaan maahan, niin silloin sitä ei oteta mukaan tasinkoa laskettaessa. Oleellista ei siis ole, pystyykö "todistamaan omaksi" vaan se, onko testamentissa ollut tuo avio-oikeuden poistava määräys.

      Kohtuullistamista sovelletaan avioerossa joissakin tapauksissa, jos avio-oikeus tai avioehto johtaisivat toisen osapuolen kannalta kohtuuttomaan tulokseen. Jos oikein muistelen, niin testamentin avio-oikeuden poistamislausekkeella suojattuun omaisuuteen kohtuullistamista ei voisi soveltaa. Tästä en kuitenkaan ole varma.

      • nix nax

        >>Jos oikein muistelen, niin testamentin avio-oikeuden poistamislausekkeella suojattuun omaisuuteen kohtuullistamista ei voisi soveltaa. Tästä en kuitenkaan ole varma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe