Vattenfall sitten

Mitä ajattelette? Siirtohinnat nousevat 1.3. noin 9%.

Normaali omakotiasujalle korotus merkitsee parin satasen lisälaskua, jopa enempääkin.

Miten vois myös siirron kilpailuttaa? Siirtohinnan kohtuullisuutta pitäisi kuluttajansuojaviraston valvoa ja asettaa sille lakisääteinen katto. Siirto on yksityisen pakko ostaa esim. Jämsässä Vattenfallilta.

Suututtaa pirusti
7587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kun paperitehtaita suljetaan,niin kulutus laskee.
jostain ne voitot on osakkeeenomistajille otettava.

Äänestä

Jos taloon tulis kahdet eri firmojen omistamat sähköjohdot, niin sitten vois niiden välillä kilpailuttaa, mutta kun ei... Suosittelen sähkönkulutuksen alentamista.

Äänestä

Onneksi sentään voin kilpailuttaa edes sen sähkön...sopimus henkilökuntasähkö. Vähän halvempi kuin vattenfall mutta ei paljon.

Äänestä

Mitä enemmän säästämme sähköä sitä enemmän nostavat sen hintaa, nimittäin Herrojen pitää saada samat Optiot kukkaroonsa, ja mieluummin vähän enemmän joka vuosi.

Äänestä

Kaiki on halpaa, kun vielä rahalla saa.

Sittenpä tenkkapoo, jos ei oo sähköö. Vaikka kuinka kuvetta kaivaa, niin sähköö ei saisi mistään. Sittenpä vasta hätä ja kurjuus astuis peliin.

Siispä maksan kiltisti laskun.

Eipähän kaikkialla ole näin hyvää ja varmaa sähköntoimistusta kuin Suomessa. Olkaa tyytyväisiä. Ei muuten sähkökatkot juurikaan riivaa.

Äänestä

Oma tuuliturbiini takapihalle/parvekkeelle ja sillä selvä. Sähkösopimuksen voi irtisanoa samaten.

Äänestä

sähköyhtiöitä, sillä sähkönhinta sähköpörssissä on laskenut lähes puolella ja nousu paineita on vasta syksyllä näkyvissä! Nyt kannattaa tehdä kiinteähintaisia useamman vuoden kestäviä sähkösopimuksia.

Vattenfallin hinnan korotukset tässä tilanteessa ovat käsittämättömiä eivätkä perustu tosiasioille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korottaa hintoja! kirjoitti:

Mitä ajattelette? Siirtohinnat nousevat 1.3. noin 9%.

Normaali omakotiasujalle korotus merkitsee parin satasen lisälaskua, jopa enempääkin.

Miten vois myös siirron kilpailuttaa? Siirtohinnan kohtuullisuutta pitäisi kuluttajansuojaviraston valvoa ja asettaa sille lakisääteinen katto. Siirto on yksityisen pakko ostaa esim. Jämsässä Vattenfallilta.

Suututtaa pirusti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu