Hei, kuinka vaihdan taustavalolamput lämpötilansäätimien taustalle.
Siis mitä pitäisi purkaa...
En viitsis rikkoa kokeilemalla ;-)
Mondeo mk2 vm. 2000
Mittarivalot?
7
800
Vastaukset
- vaihdettiin
pimeä lamppu merkkiliikkeessä ja vaihtoivat samalla kaikki muutkin uusiin. maksoi 60 ekua. olisin itse vaihtanut, mutta katsoin paremmaksi, että antaa ammattimiesten vaihtaa. koska tietävät, miten irrotus tapahtuu. joskus, kun alkaa itse, voi vain hajottaa.
Aika hyvä hinta kyl helposta hommasta mut ei siin mittää, meneehän siin hetki. Tol hintaa voisin iteki alkaa kyl vaihtelee mielellään :)
Viime kesänä pari kertaa irrotin, joten jokseenkin näin:
- Irrota keskikonsoli sen verran että sitä saa vähän taaksepäin:
Irrota tuhkakuppi vetämällä ja kampea savukkeensytyttimen kehys irti.
Kierrä vaihdekepin nuppi irti ja kampea suojapussi irti (manuaalivaihteinen).
Irrota keskikonsolin ruuvit säilytyslokeron pohjalla 3 kpl, molemmissa etujalkatiloissa 2 kpl peitettyinä, ja siin tuhkakupin kohtaa etuosassa pari.
Vedä käsijarru ylös niin toi keskikonsoli pääsee liikkumaan vähän taaksepäin, se saa olla siin.
Keskikonsoli piti irrottaa sen takia, että se irti haluttava muovilevy mahtuu irtoamaan kun se menee pikkasen keskikonsolin alle..
- Radio pois.
- Pulpauta takaapäin aukosta penkinlämmittimien painikkeet irti tarvittaessa liittimet.
- Radion aukosta avaa pari ruuvia siellä sisällä sivuilla.
- Nyt se muovihässäkkä kait irtoo, muista ensin kääntää lämmitys kuumimmalle jos on vaijerilla. Helpottaa kummasti ;)
Et eiköhän se siit ku tohon asti pääsee. Olikos siel 4 kpl T5 lasikantalamput?- mittarivalo
voi että kun joku viittii nähdä vaivaa tuollaiseen runoiluun... Unohdit mainita, että työkaluiksi tarvitaan kirves ja lapio. Sahapukki helpottaa kummasti, kun sen kääntää ympäri.
mittarivalo kirjoitti:
voi että kun joku viittii nähdä vaivaa tuollaiseen runoiluun... Unohdit mainita, että työkaluiksi tarvitaan kirves ja lapio. Sahapukki helpottaa kummasti, kun sen kääntää ympäri.
Taidat olla joku uusavuton paska jota vituttaa kun ei itse osaa. Eikä trolleihin pitäis tarttua varsinkaan täällä..
- on tehty myös korjausoppaita
tersa kirjoitti:
Taidat olla joku uusavuton paska jota vituttaa kun ei itse osaa. Eikä trolleihin pitäis tarttua varsinkaan täällä..
Itse kun tekee niin säästää selvää rahaa.
Kädettömät itkee.. - eräskin
on tehty myös korjausoppaita kirjoitti:
Itse kun tekee niin säästää selvää rahaa.
Kädettömät itkee..teeitsemies alkoi korjaamaan mittarivaloa, mutta ei tarkkaan tietänyt, miten kojelaudan osia irroitetaan. no siinä meni yksi päivä ja muutama osa rikki, kun tuli väkisin väännettyä ja hintaa kertyi enemmän, kuin jos olis vienyt ammattimiehelle..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli5110203Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1195987"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn684555Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul73402Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1413177Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji2813016Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1502819Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota652758Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait312107- 201777