Niin sitä

Äiti kavalsi lastensa rahat varkaudessa - Sai ehdollista
27.01.2009 18:15 IS


Varkauden käräjäoikeus tuomitsi tiistaina 44-vuotiaan naisen kahdesta kavalluksesta kolmeksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen.

Tuomion mukaan nainen anasti kahdelta alaikäiseltä lapseltaan varoja, jotka nämä olivat saaneet isänsä kuoleman johdosta henkivakuutuskorvauksena ja perintönä. Oikeus arvioi, että äiti käytti omiin tarkoituksiinsa yhteensä noin 14 000 euroa.

Nainen kiisti syyllistyneensä törkeisiin kavalluksiin, mistä hänelle vaadittiin rangaistusta.

Myös oikeus katsoi, etteivät kavallukset olleet törkeitä. Naisen katsottiin toimineen tahallisesti, mutta myös taitamattomuuttaan ja ajattelemattomuuttaan nostaessaan tileiltä pieniä rahasummia vuosina 2003-2006.

Lapsia edustava yleinen edunvalvoja ei vaatinut äidiltä vahingonkorvauksia, koska tämä oli jo kirjoittanut velkakirjat ja aloittanut varojen maksamisen takaisin lapsilleen.
4307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Mielenhäiriöön joutunut yh-isä puukotti kaksi tytärtään ja hirtti itsensä.
Viisikymmentäkuusivuotias yh-isä puukotti 17- ja 6-vuotiaat tyttärensä. Tapahtumahetkelllä paikalla ollut 3-vuotias tyttärentytär säästyi. Krp tutki asiaa."

"33-vuotias isä tuomittiin 54 päivän ikäisen tyttövauvan murhasta elinkautiseen vankeuteen. Raportin mukaan kuolema olisi saattanut olla estettävissä, jos sosiaaliviranomaiset olisivat huomioineet pahoinpitelyn merkit lapsessa.
Sadistinen isä pahoinpiteli piskuista tytärtään järjestelmällisesti. Hän myönsi mm. yrittäneensä tukehduttaa vauvan tunkemalla sormet tämän kurkkuun. Ruumiinavaus paljasti, että vauvalla oli yhdeksän murtunutta kylkiluuta, mustelmia sekä aivoverenvuoto."

"Perheen isä lahtasi puolisonsa sekä kaksi noin kymmenvuotiasta lasta metsästyshaulikolla."

"Isä tappoi 2,5-vuotiaan poikansa. Pojan ruumis löydettiin muovipussista paikallisesta puistosta. Yksi teon motiiveista oli raha, sillä mies oli velkaa pojan äidille, entiselle vaimolleen elatusapurahaa. Mies on tunnustanut teon. Mies pahoittelee tekoa ja sanoo olleensa suurten paineiden alla."

"Tyttärensä koulua uhannut mies sai sakkotuomion perättömästä vaarailmoituksesta. Taustalla oli kiista lapsen tapaamisesta.
48-vuotias mies soitti hätäkeskukseen yöllä ja uhkasi tulla aseen kanssa tyttärensä kouluun ja ilmoitti ampuvansa mahdollisimman monta oppilasta ja opettajaa, ellei pääse tapaamaan lastaan niin kuin on toivonut."

"Peliaddiktoitunut isä raivostui, kun tämän 17 kuukauden ikäinen tytär kaatoi Xbox 360:n kesken pelisession. Raivostunut isä hakkasi tyttärensä kuoliaaksi."

"Mustasukkaisuuden riivaama isä tappoi kolme lastaan ja itsensä sytyttämällä tulipalon yöllä. 29-vuotias isä, 3-vuotias tytär sekä 6- ja 9-vuotiaat pojat kuolivat häkämyrkytykseen.
Lasten äiti oli lähtenyt yhteisestä kodista kuukausi aikaisemmin lasten kanssa. Lapset olivat isänsä luona sopimuksen mukaisella vierailulla.
Lapsia ei palautettu määräaikaan, lauantaihin kello 18:aan, mennessä. Äidin pyynnöstä miehen omaiset kävivät tarkastamassa tilanteen. Omaiset havaitsivat, että talossa oli ollut tulipalo. Sisällä olevat ihmiset olivat kuolleet. Rakennus oli palanut sisältä kokonaan, mutta ulkoapäin se oli vahingoittumaton."

"20-vuotias perheenisä tappoi teräaseella samanikäisen avovaimonsa ja perheen 14 kuukauden ikäisen tyttövauvan. Lopuksi isä surmasi itsensä. Pariskunta oli eroamassa.
Tutkinnassa on selvinnyt, että pariskunta oli riitainen ja avovaimo uhkasi muuttaa lapsen kanssa pois kotoa."

Jne.

Äänestä
  • kertaa noissa se isä oli rahan perään? ja kuinka moni noista on tapahtanut suomessa?

    Äänestä

  • kuinka monta kirjoitti:

    kertaa noissa se isä oli rahan perään? ja kuinka moni noista on tapahtanut suomessa?

    ruikuttaa jostain yksitäistapauksesta?

    Eikös se isän rahan perään juokseminen näkykynyt siinä, että mielummin oma lapsi murhattiin kuin oltais maksettu elatusmaksuja?

    Ja ihan tosielämässäkin se elatus pitää isiltä usein hakea joko uloston kautta tai suoraan kunnalta, kun sitä maksukykyä ja maksuahalua ei oikein tahdo löytyä!

    Äänestä

Meillä kävi reilu 6 vuotta sitten niin, että muutimme erilleen exäni kanssa. Yhteisellä lapsellamme oli mummonsa avaavama tili, johon lapsen piti saada käyttöoikeus 18- vuoitaana. mummo, eli ex-anoppi oli vähästä eläkkeestään sinne ehkä 50 euroa (markka-aikaan) säästänyt ja minä olin tyhjentänyt sinne lapsen säästöpossun pari kertaa, tilillä oli siis "vain" parisataa. Kaikki, mihin rahat oli riittänyt.
Yhtenä päivänä eron jälkeen sain tiliotteen, jonka mukaan tili oli tyhjennetty kahdessa erässä, peräkkäisinä päivinä. Ex- mies oli päässyt tiliin käsiksi huoltajuuden avulla! Kiukuttelin pankissa ja valitin vaikka minne, mutta e auttanut, koska huoltajalla on kuulemma oikeus....

Myöhemmin jouduin samaan neuvottelupöytään exäni kanssa. Hän selitti krapulaisella naamalla, ettei ollut muuta rahaa ruokaan. SIIS 200 EUROA kahdessa päivässä ruokaan!!!!!
Sanoi maksavansa takaisin lapselle. Tästä on 6 vuotta. tili on auki, jotta takaisinmaksu olisi mahdollista, mutta muilta olen kieltänyt tilille rahan laittamisen, ettei mies vie niitäkin.
Eipä ole lanttiakaan takaisin lapsi saanut....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiti ajattelee lapsiaan: kirjoitti:

Äiti kavalsi lastensa rahat varkaudessa - Sai ehdollista
27.01.2009 18:15 IS


Varkauden käräjäoikeus tuomitsi tiistaina 44-vuotiaan naisen kahdesta kavalluksesta kolmeksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen.

Tuomion mukaan nainen anasti kahdelta alaikäiseltä lapseltaan varoja, jotka nämä olivat saaneet isänsä kuoleman johdosta henkivakuutuskorvauksena ja perintönä. Oikeus arvioi, että äiti käytti omiin tarkoituksiinsa yhteensä noin 14 000 euroa.

Nainen kiisti syyllistyneensä törkeisiin kavalluksiin, mistä hänelle vaadittiin rangaistusta.

Myös oikeus katsoi, etteivät kavallukset olleet törkeitä. Naisen katsottiin toimineen tahallisesti, mutta myös taitamattomuuttaan ja ajattelemattomuuttaan nostaessaan tileiltä pieniä rahasummia vuosina 2003-2006.

Lapsia edustava yleinen edunvalvoja ei vaatinut äidiltä vahingonkorvauksia, koska tämä oli jo kirjoittanut velkakirjat ja aloittanut varojen maksamisen takaisin lapsilleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu