Minulla on opiskelupaikka toisen asteen koulussa, jota olen lykännyt vuodella ja en tiedä kiinnostaako minua lähteä sinne syksyllä opiskelemaan. Aion hakea yhteishaussa uudelleen eri kouluun, mutta voinko hakea, jos minulla on opiskelupaikka otettuna vastaan, mutta lykättynä saman aikaisesti? Pitääkö minun ensiksi perua kyseinen opiskelupaikka, jonka olen ottanut vastaan, ennen kuin voin hakea uudestaan, vai voinko perua sen myös sen jälkeen, kun olen saanut tuloksen pääsinkö eri kouluun?
Yhteishaku
vieras123456
1634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyllä voit hakea. Hakea voi kesken vuotta, sen alussa tai lopussa, tai kesällä. Eli periaatteessa ihan milloin vain. Monet tutut ovat vaihtaneet alaa kesken kaiken.
Jos pääset sisään kouluun, ilmoitat vaan että lopetat koulun tai perut opiskelupaikan. Ei kannata perua nykyistä, jos et ole varma että pääset toiseen kouluun. Voit jäädä kokonaan ilman opiskelupaikkaa. Sen takia yht.haussa on monta vaihtoehtoa. Jos pääsee sisään usempaan, ilmoittaa vaan toisille että et aloita siellä. Näin voivat ilmoittaa täydennyshausta.
Tai näin minulle on ainakin kerrottu.