Vihdin tanssikurssista. Opettajina toimi J.Tahvanainen ja H.Vaalanti heillä oli apuna M-L Piri ei Maikku, niin kuin kuulin häntä kutsuttavan. Opetus oli huippu luokkaa ja jatkoa on tulossa kun Heikki ja Maikku aloittaa vetämään tanssikerhoa meille. Vielä vetoomus kaikille Vihdin seudulla oleville että tulkaa mukaan kerhoon jossa saamme hyvää opetusta Heikiltä ja Maikulta, Juhani lupasi vierailla myös kusseilla.
Vihti
Sensuelli
162523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kaikki muut ovat seuratanssin huippuja, mutta kuka on tuo Tahvaninen?
...valitsit nimimerkkisi.
Seura/lavatanssijat kyllä tietävät.
Täältä sinullekin: http://www.stol-ry.net/index.php?pid=25&userID=169
Tahvanainen on oikeasti huippu, sekä tanssissa että opetuksessa. Minä taas en tunnista noita muita kun en asu etelässä.
Oikein hyviä sitten ovat opettajat, kaikenlaiset huijarit kun nykyään opettajina esiintyvät, eivät osaa edes itse tanssia,
JUHANI JA SUPERHESSU
Olisiko mitään yksilöivämpää tietoa ko. kurssista? Vai onko toiminta vielä kuitenkin suunnitteluasteella?
Kiinnostusta kurssiin olisi, kun meillä täällä naapurikunnassa ei ole mitään tanssikurssitoimintaa...
On tosiaankin tarkoitus perustaa tanssikerho niin harjoittelua, kuin uuden oppimistakin varten. Sen kaltaista toimintaa ei ole tietääksemme lähiseuduilla. Tanssiin hurahtaneita löytynee niin Vihdin, kuin muiltakin lähiseutujen alueilta, mutta tuskin harjoittelu/oppimispaikkoja muiden, kuin vakiotanssien osalta.
Viimeviikolla pidetty kurssi oli erittäin nopealla aikavälillä järjestetty "extempore-juttu", kylläkin pitkään harkittu. Monet viestittelivät harmistustaan, kun eivät päässeet mukaan. Lisäksi tuli toiveita järjestää kokoontumiset sunnuntaiksi, jotta myös vuorotyössä olevat pääsisivät mukaan.
Meitä kokoontuikin käytettävissä olevaa tilaa ajatellen hyvän kokoinen porukka. Tiloina kun oli päiväkodin juhlasali(työsuhde-etu!),joka mahdollisesti joukon kovin kasvaessa voi käydä pieneksikin. Mutta uskon tilajärjestelyjen onnistuvan silti. Kyseessä olisi vain myönteinen ongelma. =)
Toivomuksena olisi, että kaikki toiminnasta kiinnostuneet ottaisivat yhteyttä vaikkapa meilaten osoitteeseen [email protected]
Yleisesti asiaa sivuten.
Tanssikerhojen perustaminen on viimeaikoina lisääntynyt aika voimakkaastikin. Esimerkiksi kuntien liikuntatoimesta vastaavat ovat alkaneet suhtautumaan myösteisesti myös tanssikurssien ja jopa tanssienkin järjestämiseen. Kunnat ovat antaneet sopivia tiloja maksuttakin tanssikurssien ja tanssien järjestämiseksi. Kannattaakin ottaa yhteyttä kuntien liikuntatoimesta vastaaviin jos tanssikurssitarvetta olisi, niin näin saataisiin myös kunnat aktiivisesti mukaan tanssitoimintaan.
Aktiivisimmat kunnat ovat ottaneet yhteyttä oma-aloitteisestikin paikallisiin tanssivaikuttajiin tanssiliikunnan edistämiseksi. Kuntien liikuntatoimet ovat järjestäneet ainakin varttuneemmalle väelle suunnattuja tanssikursseja ja myös tansseja. Myös varhaisnuorille suunnattua tanssitoimintaa on kuntien liikuntatoimet tukeneet. Varhaisnuorille suunnattua tanssitoimintaa kunnat ovat tukeneet niinkin paljon, että kursseja on voitu järjestää myös maksuttomina.
Taitaa olla jotain vikaa tuossa [email protected] osoitteessa. Viesti tulee bumerangina takaisin.
On vähän vaikea ottaa yhteyttä!! ;)
Kokeilkaapas tätä:
[email protected]
Millä avuilla sinäkin voit opastaa tanssiin???Taitaa olla aika heppoista touhua koko tanssin tekniikka
Voi sinua arvostelijaa !! Tulisit kurssille niin oppisit jotakin sinäkin !! On ihan eri arvostella muita kuin tanssia.
En millään omilla avuilla kehuskelekaan. :)))
Jos tarkkaan luit, olin PARINA. = autoin heitä, jotka homman osaavat. Minulla on opinnot vielä kesken, mutta siinähän sitä samalla oppii! Lisäksi olen puolessa välissä rock and swing-valmentajakoulutuksessa. Siinäkin siis VASTA puolessa välissä...Tanssipedagogin koulutus on VASTA ihan aluillaan: edessä kaksi vuotta. :( Niin, ei siis syytä kadehtia. Mutta kiitos sinulle Sensuelli kannustavasta palautteesta! Tanssi olkoon riemunamme, eikä sitä vie meiltä minkäänlaiset ilonpilaajat.
Älä Maikku provosoidu vaikka provosoidaan. Ei sun tartte kenellekkään selittää koulutuksiasi ja taustojasi. Ihan silkkaa kateuttahan se on jos joku sinut tunteva kuulee että olet Tahvanaisen assarina ollut, ja sitten nimettömänä jossain Suomi24 palstalla heittää lokaa. Jätä vaan jatkossa vastaamatta tommoisiin.
Kirjotukses, tosi hienoo et on ihmisii jotka haluavat siirtää oppimaansa muille, eikä siihen välttämättä mitään koulutustakaan ens alkuun tarvita, munkin opetus on useammalle henkilölle kelvannut, vikken mitään koulutusta ole kyseiseen hommaan saanut, takana vaan tanssia 40vuotta ja käytynä aikamoinen määrä kursseja.
Lähdeppäs kokeilemaan avoimin mielin, voit iloisesti yllättyä.
Kiva kun palauttelette maan pinnalle, kiitos siitä! olen tietty kyllä sitäkin mieltä, että kielteinen palaute on hyvä ottaa kehittämistarpeena. Itse sitä tuppaa olemaan itselleen niin riittinen, niin riittinen... Mitä enemmän oppii, sitä vähemmän huomaa osaavansa. Mihinkähän se päättyy...?!