CDON - alv ja tulli ?

CDON:ilta tilaamani DVD:t on näköjään lähetetty Maarianhaminasta eikä lasku siten sisällä ALV:tä. CDON:in sivuilla ei mainita mitään Ahvenanmaasta. Siellä annetaan vain ymmärtää, että kyseessä on ruotsalainen yritys.

Tarkoittaako tämä siis sitä, että jos laskun loppusumma ylittää tietyn rajan, niin ostajan pitää maksaa verot ja tullit Suomeen, samalla tavalla kuin esim. Usasta tilattaessa?
23591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Verohallinon julkaisu:

2.4 Eräitä Ahvenanmaan maakunnan ja muun Suomen välisen tavaraverotuksen erityistilanteita

2.4.1 Kaupalliset postilähetykset Ahvenanmaan maakunnan ja muun Suomen välillä

Verorajasta johtuen tavaran toimitus postitse (esimerkiksi postimyynti) Ahvenanmaan maakunnasta muualle Suomeen ja muualta Suomesta maakuntaan on verotonta. Vastaavasti niiden maahantuonti verotetaan.

Kirje- ja pakettilähetyksen maahantuonti on verotonta, jos postilähetyksen arvo on alle 22 euroa. Verottomuus ei koske alkoholi- ja tupakkatuotteita eikä hajuvesiä.

Verollisten postilähetysten verotuksessa sovellettavasta ns. helpotetusta rajaverotusmenettelystä on tarkemmin Tullihallituksen tiedotuksia -lehdessä nro 152/1997 Ahvenanmaan maakunnan ja muun Suomen välisen verorajamenettelyn soveltaminen postilähetyksiin.

Mikäli myyjä on soveltanut helpotettua rajamenettelyä, kirjanpitoaineistoon liitetään myynnin verottomuutta koskeva selvitys. Jos ostaja on verovelvollinen, vähennysoikeus on osoitettava kuten kohdassa 2.3 on selvitetty.

Helpotettua rajaverotusmenettelyä ei voida soveltaa Ahvenmaan maakunnan ja muiden valtioiden välisiin postimyynteihin.

Äänestä

Kuuluuko Ahvenanmaa Suomeen valtioon? Kuuluuko Suomi Euroopan Unioniin? Onko Euroopan Unioni nimenomaan tulliliitto, jossa tavara liikkuu tullittomasti unionin sisällä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maksaja? kirjoitti:

CDON:ilta tilaamani DVD:t on näköjään lähetetty Maarianhaminasta eikä lasku siten sisällä ALV:tä. CDON:in sivuilla ei mainita mitään Ahvenanmaasta. Siellä annetaan vain ymmärtää, että kyseessä on ruotsalainen yritys.

Tarkoittaako tämä siis sitä, että jos laskun loppusumma ylittää tietyn rajan, niin ostajan pitää maksaa verot ja tullit Suomeen, samalla tavalla kuin esim. Usasta tilattaessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu