joutunut nigerialaisten huijaamaksi? Minä tosin olen niin köyhä,että ei tullut mieleenkään lähettää rahaa. Tää tyyppi kirjoitteli mun kanssa jotain puoli vuotta,valehteli olevansa englantilainen ja kaikki asiat piti olla ok. Lopulta pyydetään rahaa jonkun tekosyyn varjolla,tässä se oli ryöstetyksi tuleminen ja pieni tyttö,joka oli sairaalassa. Olispa kiva tietää onko tää Nicholasin nimeä kantava huijari tutustunut muihin suomalaisiin naisiin????
Onko kukaan muu
Angellica
2235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on yksi tapaus, jossa vanhempaa naista yritettiin huijata samalla tarinalla. Hänkään ei onneksi lähettänyt rahaa nigerassa ryöstetyksi tulleelle englantilaiselle insinöörille.
En tunne tarinaa tarkemmin, mutta samalta kuulostaa.
Ne nigerialaisten huijauskirjeet ovat kyllä tiedossa, ei niitä ole minulle kuitenkaan tullut.
Luin jostakin, että monet ovat menettäneet huomattavia rahasummia näihin huijauskirjeisiin.
Muistuu mieleeni Olvi Mattila, entinen Valmetin johtaja, joka meni halpaan nigerialaisten kanssa. Nigerialaiset olivat esitelleet hänelle koneen, joka pesi puhtaaksi yhdysvaltalaiset setelit, jotka olivat väripatruunalla tahritut ryöstön yhteydessä. Joku nigerialainen oli työnnellyt pesukonetta muistuttavaan laitteeseen tahrittuja dollareita, ja toiselta puolen konetta oli tipahdellut sitten puhtaita, siis pestyjä dollareita.
Muistaakseni Mattila menetti miljoona mummun markkaa sitten tähän typeryyteen.