Kirjasto cd:n siirto mp3:lle

Sain juuri uuden mp3:n, mutta ennenkuin varaan kirjastosta läjän cd-levyjä olisin kysynyt teiltä tietävämmiltä seuraavaa:

eli onko kirjastosta lainatun cd:n rippaaminen mp3:lle mahdollista vai ovatko ne jotenkin kopiosuojattuja ?


Olen kuullut että kirjaston cd:n tallentaminen kovalevylle voi onnistua, mutta siirto mp3:lle ei välttämättä kovin hyvin ? Voi olla jotain häiriöääniä tms. En muista mistä kuulin, ehkä ei pidä paikkaansa ? Olisin kiitollinen vastauksista ;)
62259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kirjasto ei ota kantaa levyjen ominaisuuksiin: ne voivat olla tai olla olematta kopiosuojattuja. Kirjasto ei niitä suojaa eikä voisikaan suojata.

Häiriötä kopioinnissa voi olla juuri levyjen kopiosuojauksen tai naarmuisuuden takia. Windowsin käyttäjät joutuvat lisäksi varomaan levyjen sisältämiä rootkittien ja omien soitto-ohjelmien asennuksia.

Äänestä
  • Eikö tuo rootkit-ongelma liity lähinnä Sonyyn ? Mitä tarkoitit muilla soitto-ohjelmilla, voiko cd levyiltä asentua jotain peetä kovalevylle vai ? Mulla on Windows Vista.

    Äänestä

  • Tete kirjoitti:

    Eikö tuo rootkit-ongelma liity lähinnä Sonyyn ? Mitä tarkoitit muilla soitto-ohjelmilla, voiko cd levyiltä asentua jotain peetä kovalevylle vai ? Mulla on Windows Vista.

    Joillakin audio-CD:illä on autoinstall-osa, joka XP:hen kyselemättä asentaa tietokoneeseen CD:n soitto ja esto-ohjelman, jolla CD:n pystyy toistamaan vain MP3-muotoon rampautettuna. Vista oletuksena tietysti kyselee asennuslupia näissä tapauksissa ja levy ei Vistassa välttämättä toimi lainkaan. Tätä kikkaa käyttäneitä levy-yhtiöitä en valitettavasti jaksa muistaa.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Joillakin audio-CD:illä on autoinstall-osa, joka XP:hen kyselemättä asentaa tietokoneeseen CD:n soitto ja esto-ohjelman, jolla CD:n pystyy toistamaan vain MP3-muotoon rampautettuna. Vista oletuksena tietysti kyselee asennuslupia näissä tapauksissa ja levy ei Vistassa välttämättä toimi lainkaan. Tätä kikkaa käyttäneitä levy-yhtiöitä en valitettavasti jaksa muistaa.

    Sittenhän vaikuttaa siltä, että Vista on ilmeisesti aika turvallinen tässä suhteessa ?

    Nämä ovat tyypillisesti sellaisia asioita, joita ei tällainen peruskäyttäjä tule edes ajatelleeksi, joten on hienoa, että löytyy niitä, jotka saavat väännettyä puhekielelle näitä asioita...

    Äänestä

  • kas näin:

    Hanki oikeat välineet:

    1. Imuroi itsellesi netistä knoppix -linux. Ilmainen, tosin tarvitset (versiosta riippuen) tyhjän CD tai DVD -levyn, tallenna imuroimasi .iso -tiedosto CD:lle tai DVD:lle, HUOM: ÄLÄ kirjoita sitä CD/DVD:lle samoin kuin kirjoittaisit minkä tahansa muun tiedoston, vaan käytä kirjoitusohjelman toimintoa "Polta .iso -levykuva" tms, tarkka nimi riippuu käyttämästäsi poltto-ohjelmasta.

    2. Hanki USB -muistitikku tai ulkoinen kiintolevy. CD-knoppixille riittää 1 gigatavu, DVD -versio vaatii 8 gigatavun tikun.

    3. Buuttaa kone CD:ltä tai DVD:ltä, mutta anna buuttioptio tohd=/dev/sdb1 (JOS koneessasi on 1 kpl SATA -levyjä, muussa tapauksessa voi olla esim sda1, jos koneessa ei ole yhtään SATA -kiinotlevyä, tai sdc1, jos koneessasi on 2 SATA -kiintoolevyä tai 1 SATA -levy ja 1 SATA -liitäntäinen DVD -asema. HUOM: VAROITUS: sinun tulee olla 100% varma oikeasta laitenimestä, sen väärin syöttäminen saattaa ylikirjoittaa koneesi nykyisen käyttöjärjestelmän joka silloin muuttuu käyttökelvottomaksi!)

    Lisäohje: jotta välttäisit täystuhon mokan seurauksena: olisi ehkä fiksuinta 1. kerran buutata knoppix ILMAN tuota tohd -optiota, mountata se USB -muisti ja katsoa, minkä laitenimen se saa, ja sitten buutata uudelleen tuolla tohd -optiolla, ja antaa perään sama laitenimi kuin minkä mountatessa tuo USB -muistitikku saa.

    CD -version voi myös buutata toram -optiolla, jos koneessasi on vähintään 1 gigatavu RAM -muistia.

    Tuon toram tai tohd -option tärkein merkitys on se, että silloin knoppix -linux kopioidaan ram -muistiin tai USB -muistitikulle, jolloin koneesi CD/DVD -asema vapautuu ja voit vaihtaa siihen musiikkiCD -levyn.

    JOS koneessasi on 2 tai useampia optisia (siis CD tai DVD) -asemia, silloin et tarvitse tohd etkä toram -parametrejä.

    Kun siis olet saanut linuxin käyntiin, niin voit lukea cd -levyjä wav -tiedostoiksi cdparanoia -komennolla.

    cdparanoia --help

    tai

    man cdparanoia

    antaa lisätietoja tuon komennon käytöstä.

    Linuxiin eivät windowsille suuniteltu soitto- ja haittaohjelman yhdistelmät yleensä pure, kunhan ET aja mitään ohjelmia tuolta musiikkiCD -levyltä (siltä varalta, että joku olisi keksinyt tehdä noista haitakkeista myös linuxversion).

    wav -tiedostot voit edelleen muuntaa mp3:ksi lame -komennolla (usein asennettava erikseen) tai sitten windows -työkaluilla.

    Myös wav -tiedostot tai mp3:t voit laittaa usb -muistille tai ulkoiselle kiintolevylle.

    Toki ne voi koneen omallekin kiintolevylle laittaa, mutta monien linuxien NTFS -tiedostojärjestelmätuki on vain lukemista varten tai kirjoitus ei välttämättä toimi luotettavasti / oikein / ollenkaan.

    Siksi jos käytät wav tai mp3 -tiedostojen tallennukseen koneen omaa kiintolevyä, sillä olisi hyvä olla vähintään 1 fat32 -osio, sitä osaa lukea ja kirjoittaa sekä linux että windows.

    Tai jos sinulla on 2 tai useampi tietokonetta, niin voit määritellä yhden koneen lähiverkossa tiedostopalvelimeksi; linux + samba on tähän paras ratkaisu, koska sitä voivat verkon yli käyttää sekä windows- että linuxkoneet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tete kirjoitti:

Sain juuri uuden mp3:n, mutta ennenkuin varaan kirjastosta läjän cd-levyjä olisin kysynyt teiltä tietävämmiltä seuraavaa:

eli onko kirjastosta lainatun cd:n rippaaminen mp3:lle mahdollista vai ovatko ne jotenkin kopiosuojattuja ?


Olen kuullut että kirjaston cd:n tallentaminen kovalevylle voi onnistua, mutta siirto mp3:lle ei välttämättä kovin hyvin ? Voi olla jotain häiriöääniä tms. En muista mistä kuulin, ehkä ei pidä paikkaansa ? Olisin kiitollinen vastauksista ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu