kuvan koon säätäminen valokuvakokoon

kooopa

Teen ystävilleni ystävänkortteja siten että skannaan ja väritän kuvat photoshopissa. Tarkoitus on viedä kortit valokuvausliikkeeseen että siellä sitten tulostavat ne valokuvapaperille. Ongelmana on se, minkä kokoiseksi minun kannattaa tallentaa kuvat? Mikä on sen tavallisen perhealbumivalokuvan koko? Entä sitä suurempien koot? Halp!

2

1060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaska Perusjaska

      Tavallisin valokuvakoko on 10x15 cm. Jotkut kamerat ja valokuvausliikkeet tekevät edelleen myös 10x13 cm kuvia.

      Siitä seuraavat kuvakoot ovat yleensä 15x20 ja 20x30 cm.

      Riippuen vähän valokuvapaperin rullan leveydestä. Peruskuvat tehdään 10 cm leveälle rullalle, joten sekä 13 että 15 senttiset onnistuvat siitä. Sen lisäksi voi olla esim. 20 tai 21 cm leveä rulla, josta tehdään seuraavat kuvakoot. Eli paikasta riippuu, onko koko 15x21 vai 15x20 jne.

      Periaatteessahan nuo ovat kuitenkin A5, A4, A3 kokoja.

      Kun tallennat kuvia, katso ettei ppi jää ainakaan alle 150:n. Ja kun muutat kuvan fyysisiä mittoja, ettei resample-nappula ole pohjassa.

      • kooopa

        kiitoksia paljon informaatiosta :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      2871
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1729
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1704
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1486
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      72
      1440
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      328
      1335
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      18
      1221
    8. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      70
      1075
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1052
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      995
    Aihe