maksaa miten itse pystyy summan, vai sopiiko lapsen kanssa? Miten jos hän ei maksa joka kuusta, onko se sallittua? Esim, jos joulukuulta maksaa 120 e helmikuulta vaikka 20 e ja maaliskuulta ei sitten mitään ja huhtikuulta vaikka 100 e???
Voiko lähvanhempi tehdä samoin, ettei maksa lapsensa tarpeita eikä anna ruokaa joltain kuulta????
Eikö se ole tasavertaista sillon?
Jotenkin outo systeemi, että etän ei ole pakko osallistua lapsen opiskelukustannuskiin, vaikka lähiltä se on itsestään selvyys.
Voiko lähvanhempi tehdä samoin, ettei maksa lapsensa tarpeita eikä anna ruokaa joltain kuulta????
Eikö se ole tasavertaista sillon?
Jotenkin outo systeemi, että etän ei ole pakko osallistua lapsen opiskelukustannuskiin, vaikka lähiltä se on itsestään selvyys.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sopimukseen millaisen on tehnyt. Mutta ei kai voi vaatia oikeuden kautta jos asiaa ei ole käsitelty oikeudessa. Kyse on nuoren ja etävanhemman välisestä sopimuksesta ja silloin kun sen tekee, niin on hyvä sopia tarkkaan. Tietääkseni aika moni tekee suullisen sopimuksen, eikä siitä ole mitään kirjallista tehtyä esim lastenvalvojan luona.
Kai tuosta lipsumisesta voi ystävällisesti huomauttaa.
Ihmetyttää tää jauhaminen opiskelumaksuista. Kummankaan vanhemman ei tarvitse elättää yli 18-vuotiasta lasta. Vanhempien tulot (lähivanhemman tulot ero tilanteessa) vaikuttaa opintotukiin lapsen 20-vuotis syntymäpäiviin asti. Tämä on fakta.
18v lapsi on aikuinen ja elättää itse itsensä. MUTTA suurinosa vanhemmista tahtoo kannustaa lastaan opintoaikana ja maksavat täten lapsen opiskelu ja elämismenot. Teettävät sitten vaikka kotitöitä.
Tiedän koska itse muutin 19-vuotiaana pois kotoa eikä mun vanhempien velvollisuus ollut maksaa penniäkään mun menoista, mutta opintotukeen se vaikutti 200e verran. Eli elin pelkällä opintovelalla ja asumislisällä.
Yli 18v lasta ei myöskään ole pakko pitää kattonsa alla. Useemmat ei kuitenkaan potki lapsiaan pellolle ennenkö ne ovat valmiita lähtemään itse.
Joten lopettakaa se vitun ruikutus. Joka sentti minkä sijoitatte lapsenne koulutukseen, parantaa hänen menestystään maailmalla tulevaisuudessa. Paitsi jos sattuu olemaan tyhmä,laiska ja saamaton mukula.
puolta. Molemmat vanhemmat voi auttaa lastaan opiskelujen maksamisessa ja elättämisessä. Kuinka moni vanhempi on valmis heittämään lapsen ulos kun täyttää 18?
Etä vanhemmalla vaan on helpompi luistaa maksuista ja avustamisesta, kuin lähivanhemman.
Kyllä jokainen vanhempi tuntee suuuuuren piston sydämeessään aikanaan, jos ei lapsiaan auta.
Etä vanhempi vaan useimmiten on laiskempi rahallisesti auttamaan. Lähillä on aina lämmin koti ja ruoka siinä. Se on jo suuremmoinen apu lapselle.
HALUTESSAAN ja mikäli kynenevät, niin auttaa lapsiaan taloudellisesti myös täysi-ikäisyyden jälkeen, mutta mikään velvollisuus se ei ole!
Mä itsekin olen aikoinaa muuttanut pois kotoota 18v ikäisenä eikä mieleenkään olisi tullut ruikuttaa jotain kuukausirahaa vanhemmilta! Mä olen itse jo 37v ja omat lapset ovat kouluikäisiä. Toki autan lapsiani sitten kun lähtevät maailmalle (ja saavat asua kotona niin pitkään kun haluavat), mutta mikään säännöllinen raha-automaati en aio olla. Lapsien kuuluu itsenäistyä ja ottaa vastuuta, myös itsensä elättämisestä.
Lähillä on lämmin ruoka ja koti ... ja läsnäolevat lapset. Lähi siis asuu lasten kanssa ja nauttii heidän seurastaan. Etä on maksuautomaatti, joka näkee lapsia harvoin. Takana voi olla mustamaalausta, tapaamisten hankaloittamista ja tapaamisilla kiristämistä, elarit on ollut maksukyvyn ylärajoilla 18-vuotispäivään asti, mikään ei riitä, jos etä antaa 50 nyrpistetään nenää jos satasen :anna kaks. Voi olla että etälle tulee tinki täysi maksuja ja tapaamisten perumisia. Mietihän, jos itse näkisit lapsiasi kerran kuussa.
ja jos olisin se etävanhempi, olen varma että tapaisin lapsiani usein. Itse en ikinä ole estänyt lapsiani etää tapaamasta, hänestä se on kiinni itsestään.
Niin mikä on useimmiten ja kenen mielestä. Jokainen kokee vain oman osuutensa.
Meidän tapauksessa lähi ei ole kieltänyt lapsia tulemasta. Hankaloittaa voi muutenkin esim. järjestämällä tapaamisten aikaan muuta menoa, lapset saa itse "valita". Ja jutut: isällä on paljon rahaa, mutta kun ei välitä teistä, ei maksa sitä ja tätä. Koen epäonnistuneeni isänä, kun lapset eivät välitä tavata minua, raha ja tavarat kyllä kelpaisi, jos on merkkitavaraa. Olen ihan tavallinen duunari, elarit 620/kk (kolmesta) asuminen ja eläminen. Pitäisi maksaa tietokoneet ja autokoulut lapsille, joita ei näe ja joilla on ihana isäpuoli. Ja sitten tietysti jatkaa elaria koulutusavustuksena. Kasvatus on mennyt pieleen, kun lapseni välittävät vain rahasta. Sinä olet varma että etänä tapaisit lapsia, jos lapset eivät tapasikaan sinua ... minäkin luulin että suhteet lapsiin säilyy erosta huolimatta...
Vanhemmat voidaan harkinnanvaraisesti velvoittaa vastaamaan lapsen koulutuksesta aiheutuvista kustannuksista sen jälkeen, kun lapsi on täyttänyt 18 vuotta.
Koulutusavustus ei saa olla kohtuuton. Kohtuullisuutta arvioitaessa otetaan huomioon erityisesti koulutuksen kestoaika, siitä aiheutuvat kustannukset sekä lapsen mahdollisuudet vastata itse koulutuksen aiheuttamista kustannuksista koulutuksen päättymisen jälkeen.
Huomiota on kiinnitettävä lisäksi vanhempien elatuskykyyn ja opintotukijärjestelmään opintolaina mukaan lukien.
Oikeuskäytännössä lukiolaiselle on velvoitettu maksamaan koulutusavustusta, koska lukio ei valmista ammattiin. Lukiolainen kun ei kykenisi selviytymään heti lukion jälkeen opintolainan koroista ja lyhennyksistä.
Koulutusavustuksen suuruutta harkittaessa koulutuskustannuksiin luetaan suoranaisten opintomenojen lisäksi myös koulutuksen aikaisen elinkustannukset.
Koulutusavustussopimus laaditaan samoin kuin elatussopimuskin sosiaalitoimessa ja kiistatapauksissa tuomioistuimessa ja se on ulosottokelpoinen. Lapsi voi antaa lähivanhemman hoitaa asiaa valtakirjalla.