Moottoripyöräilevät naiset ovat

maskuliinisia

Joitakin vuosia pyöräilypiireissä olleena olen tehnyt havainnon, että moottoripyöräilyä harrastavat naiset ovat erilaisia kuin naiset keskimäärin. Olen tavannut paljon naisia, jotka ovat jollakin tapaa maskuliinisia, isoja, rotevia, pitkiä, monella väkevät leukaperät ja vahva purukalusto. Fyysisesti he ovat minun mielestäni aika lailla miehisiä naisia. Puhetapa on myös usein aggressivinen ja ronski ja on helppo joutua inttämistilanteeseen.Pienikokoisetkin ovat usein äkäisiä,eikä minun juuri tee mieli ruveta heidän kanssaan juttelemaan. Itse olen kumminkin reilusti keskimittaa pidempi roteva kirvesmies, enkä pelkuri ollenkaan. Onko havaintoni oikea vai olenko vain kiinnittänyt erityisen paljon huomiota juuri edellä kuvaamiini naistyyppeihin. En ole kouluja käynyt, joten en tiedä, onko maskuliinisuus naisilla geneettislähtöistä vai sosiaalisen ympäristön muokkaamaa maskuliinisen roolin ottamista. Tältä minusta kumminkin näyttää. Näenkö oikein ?

39

7055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä muistan

      Turussa oli noin 20 vuotta sitten aivan missiluokkaa oleva tyttö, joka ajoi muistaakseni 750 kyykky-Yamahalla. Pääsin kerran Stormin pihassa jopa juttusille. Vieläkin tarttee nitroja, kun muistaa sen nousevan tiukassa nahkapuvussaan Jammulleen. Missähän on hän nyt?

    • oikeassa!

      Noin se juuri on.
      Jos haluaa kunnon sexikkään naisen vyöruusuks niin se kannattaa iskeä motoristipiirien ulkopuolelta, yrittää innostuttaa harrastukseen , ja toivoa ettei vuosien saatossa muutu samanlaiseks rääväks kun eräät nimim.mainitsemattomat täälläkin seilaavat.
      Ei kyllä viisari pahemmin värähdä ku näkee tyypillisen motomimmin.

    • siltä että

      olet havahtumassa homouteen. Et ole vielä tullut kaapista ulos saatikka itse tiedostanut asiaa, että maskuliinisuus aiheuttaa kutinaa munaskuissa tekstisi perusteella.

      Eli nyt on rankka itsetutkiskelun paikka sinulla!

      Ole huoleti; tule kaapista ulos vaan! Sehän on nykyään trendikästä.

      • VP?

        Todellakin aloittajan teksti on kuin psykologian oppikirjasta. Ilmiselvä torjuntareaktio, jolla oma seksuaalinen suuntaus yritetään estoisesti kieltää. Aloittaja mainosti olevansa kirvesmies, niin eikö siinä takavuosien Village People hinttibändissä yksi roolihahmo ollut kypäräpäinen raksajätkä?


      • Anonyymi

        Joo ja ei tuo Viivi Pumpanen myöskään ole mitenkään miehekäs ? Tai onko jonkun mielestä ?


    • xj..

      tanssin kerran pari tanssia motiristinaisen kanssa, tai ainakin luulen niin... ;-)

    • Komia mies.

      Lähes kaikki tuntemani motoristinaiset ovat lihavia ja kouluttautumattomia. Pyörän selässä nämä katujen prinsessat muistuttavat enemmän herkkusientä kuin naista.
      En panisi!

      • sanonta et ronkelit runkkaa sopii ihan selwästi sinuun tjn


    • LongbayLadybiker

      Minua ja Bambiakin luullaan aina miehiksi ; ))
      Siitä se varmaan johtuu, että kundit heiluttelevat meille niin innoissaan lapaa kun ajavat ohi, joskin usein viipyvät aika pitkään peesissä, miksiköhän!

      • Old Fat Bikerman

        Kun huomaavat sut, tajuavat että puikoissa on vanha akka joka ei kuitenkaan tajuu kattoo taustpeileihin ja saattaa singota mihin päin vaan, ei uskalla ohittaa. Muuta syytä ei ny tähän hätään keksi. Vanhaa lihaa näkee myös K-kaupassa.


      • jepelle

        Bambi on uros - mot.


    • kookkaita monesti

      ovat motoristi naiset.
      Eivät välttämättä rumia.
      Viime kesänä juttelin leppävirralla ajotauolla
      kylläkin tosi siron ja sievän (sv 650)
      motoristi naisen kanssa.
      Meni melkein jalat alta. Terveisiä vaan jos
      tunnistat itsesi.

    • että rumia

      mutta semmoisia vähemmän kauniita.

    • varmaan ajellu

      päiväunissa ja television sarjoissa jos luulet että moottoripyöräilevät tytöt ja jopa naisetkin on kaikki sen yhekskyt seitkyt satakymmenen mitoiltaan ja juttelevat sulle pelkästään mitä kuorinta voidetta käytät ja mahdatko käyttää mitäkin päivävoidetta ajaessa.
      mahtavia naisia ovat ainakin mitä minä heitä jokusen tunnen ja tiedän.ikähaarukka tuollanen kakskyt viis -viiskyt........hajabusasta mihin vaan.
      eikä suinkaan nuorimmilla tuota busaa ole että hyvää yötä vaan ja kato että poikakaveris ei sua hylkää ens kesänä.....muista voidella itses ettei tuu ns.korroosio ns.leo vinseen.

    • Mo$$e

      Osaltaan olet aivan oikeassa, mutta itse en allekirjoittaisi moista väitettä, koska mukaan mahtuu myös naisellisia naisia kaikissa kokoluokissa.
      Mukana ajelee myös pieniä hinteliä "miehiä", jotka yrittävät päästä ylisuuren pyöränsä päälle ja pitää sitä pystyssä myös pysähdyttyään...
      Sitten on myös näitä, että iso mies/ nainen ajelee aivan liian pienikokoisella pyörällä, enkä tarkoita tällä pyörän tehoja.
      Mielestäni kuitenkin tämän harrastuksen rikkautena on se, että mukaan mahtuu kaikki "kukkakepeistä" persjalkaisiin maatuskoihin.
      Kaikki ei miellytä kaikkia ulkonäöllään tai olemuksellaan ja jututkin kannattaa jättää joskus omaan arvoonsa, ei minua/sinuakaan kaikki siedä, mutta ei tarvitsekkaan.

      • LongbayLadybiker

        you made my day Mosse

        Ulkonäköön liittyvät arvotukset ovat hirveän henklökohtaisia ja subjektiivisia.
        Toisen mielestä eskimonainen on kaunis, toisen mielestä eurolaiha silikoni-Barbi. Mutta tuo on vain ulkokuorta. Sama kuin ihastelisi kuvia.

        Kauneimpia kohtaamiani ihmisiä ovat sellaiset, joiden olemuksesta huokuu tasapaino, itsensä hyväksyminen, rohkeus, hyvyys ja ystävällisyys sekä älykkyys.
        Ulkokuoren kanssa sillä ei ole yhtään mitään tekemistä.Ei yhteiskunnallisen statuksen eikä oikeastaan minkään ulkoisen.


    • ihanainen motoristi nainen

      Älä muuta viserrä.Olen ruma,iso ja ärhäkkä.Ja punatukkainenkin vielä.Mutta hyvin menee;))))))pS.Olen hoitsu

      • loppujenlopux

        olla aikas söpö? t:eevertti


    • Charlie vaan

      Hän oli jolakin motoristinaisten tapaamisessa leirillä. Kertoi jälkeenpäin, että sai juosta koko ajan karkuun saksalaisia motoristi"siskoja" jotka olivat kovasti saman sukupuole perään. Kuulemma pelottavan näköisiä karjuja, ne naiset.

    • on nähty!

      Joitakin vuosia pyöräilypiireissä olleena olen tehnyt havainnon, että moottoripyöräilyä harrastavat naiset ovat erilaisia kuin naiset keskimäärin. Olen tavannut paljon naisia, jotka ovat jollakin tapaa lihavia tai lösähtäneitä, lyhytjalkaisia, valtava keskivartalo, leveälanteisia, monella hiukset hiirenhännällä ja hieman sottaisia. Fyysisesti he ovat minun mielestäni aika lailla epäseksikkäitä.

      Onko havaintoni oikea vai olenko vain kiinnittänyt erityisen paljon huomiota juuri edellä kuvaamiini naistyyppeihin. Näenkö oikein ?

    • Shadow

      Heitä on joka lähtöön.

      Minulle sattui hyvä tilaisuus, kun olin vaimoni kanssa syömässä erään kaupungin naapuripitäjän kievarissa, paikalle saapui kotikaupunkimme naismmoottoripyöräkerho lähes kokonaisuudessaan.
      Siinä porukassa oli 17 naismotoristia ja yksikään ei täyttänyt kuvaustasi. Ihan normaaleja naisia. Kauniita ja enemmän kauniita; pitkiä ja lyhyitä; tukevia ja hoikkia. Kaiken lisäksi yksikään ei ollut äreä tai muutakaan, vaan erittäin hilpeä porukka.

      • heti huomaa

        Mutta pikkuhiljaa siihen havahtuu.

        Nimittäin näön heikkenemiseen.


    • tarkkailija...

      taas näki ne ns.motoristi naiset pahemman näköisiä kuin ukot leviä perse ja naurettava nahkaliivi päällä.

      • näi 

        o. Eikös se piisaisi ku on ne tissiliivit.


      • myös mesuilla olut ta

        Tarrkailit ehkä liikaa sitä mesuolutta.


      • m-56

        Itse olen kohta puoli miljoonaa kilometriä pyörällä kierrellyt ja matkalle on sattunut laidasta laitaan naismotoristeja. Asioita ei saa yleistää muutaman takia. Pari päivää sitten pysähdyin kahville, niin siellä oli kaksi erittäin kaunista naista Harrikoiden kanssa myös käymässä.


    • pidä paikkaansa.

      Olet täysin väärässä. Vuosia mp piireissä olleena olen havainnut, että moottoripyöräilystä kiinnostuneet naiset jakautuvat kahteen kategoriaan, niihin jotka ajavat itse ja niihin jotka eivät vielä aja itse.

      Ja kaikki heistä ovat olleet poikkeuksessa kauniita.

    • kaikki 

      tyynni.

    • Valentinen päivä

      Koko tämän ketjun naistenhaukkujat ovat selviä misogyynisiä homoja ja /tai piilohomoja.
      Haukkukaa lisää, homot!

    • ehkäannanehkäen

      Moottoripyörä tekee miehestä seksikkään. Vastaavasti osattomaksi jäänyt naisehko voi napata itselleen, ainakin tilapäisesti, komean karvaturrin hankkimalla moottoripyörän ja ryhtymällä motomisuksi...

    • Jutustelija1

      En kyllä allekirjoita että kaikki moristit jotka ovat myös naisia olisivat tukkijätkiä päästä varpaisiin. Onahn täällä palstallakin ihan naisellisia naisia jotka myös ajavat MP:llä.

      • Jutustelija1

        Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/

        Tuossa vielä suorat linkit niihin juttuihin joissa on kuvia prätkistä Blogissa:

        http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-from-suzuki-gsx-r-1000-03.html

        http://mattiviikate.blogspot.fi/2011/02/pictures-of-kawasaki-zx-9r-01.html


      • HarleyTyttö

        Thaimaassa 99 % naisista on motoristeja, eikä yksikään tukkijätkä.

        Tässäpä taas Kurkolle päänvaivaa.


    • Anonyymi

      Minä kerran motoristinaisen iskin. Tai niin luulin kunnes otti nahkapökät poijes niin melkoinen meisseli sieltä tulikin. No ilta jatkui suunnitellusti ja saantihan se oli tärkeintä.

    • Anonyymi

      Helvetin hyvää keskustelua taas kerran.

      • Anonyymi

        Rakkaus ei katso ikään eikä sukupuoleen. Vaseliinia aisan varteen ja homma soimaan. Ainakin yksi reikä löytyy. Näin meillä Pang Kuukissa (lue Hiekkaharjun hoitolassa).

        HSLrajaalueenLerppa


      • Anonyymi

        Ennen oli parempia keskusteluja! Siksi näitä jotkut kaivaa arkistoista! Viime päivien kommentit on vaan sitä samaa tuubaa kaikki...!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rakkaus ei katso ikään eikä sukupuoleen. Vaseliinia aisan varteen ja homma soimaan. Ainakin yksi reikä löytyy. Näin meillä Pang Kuukissa (lue Hiekkaharjun hoitolassa).

        HSLrajaalueenLerppa

        Niin se Juha Vainiokin lauloi "perse kun on rasvattuna, hyvin sinne uppoo muna".


    • Anonyymi

      Sain uudet pääppölääkkeet. Nyt lähtee taas.

      HSLrajaalueenLerppa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      31
      2861
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      145
      2732
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      137
      2237
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2163
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1920
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      182
      1472
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      31
      1256
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      96
      1234
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1192
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1148
    Aihe