alalangalla

ompelin trikoosta paitaa, ja jostain syystä alalanka ei jokaisella pistolla "tullut mukaan". Paksummalla kankaalla ei mitään ongelmaa... Mikähän voisi olla vikana?
1150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olet törmännyt ilmiöön nimeltä "hyppytikki". Siihen on useita syitä, usein pistolevyn alle tai puolakoteen kertynyt nöyhtä selittää ilmiön. Ohut kangas on koneelle haastavampi ommeltava kuin normaalipaksuinen kangas, joten ei sinänsä ole ihme, että ilmiö tuli näkyviin ohuella kankaalla. Ainakin vanhassa Husqvarnassa hyppytikit ilmenevät myös ensin siksakilla ja sitten vasta suoralla ompeleella.
Joskus käy niinkin, että jos ohutta kangasta varten vaihtaa ohuemman neulan, mutta ompelulanka on kovin paksua, langan kulku on vähän mitä sattuu ja tulee siksi hyppytikkejä...

Oheisilla sivuilla on vinkkejä siitä, mitä asialle voi tehdä; joskus tosin ei auta kuin huolto ja jos edellisestä huollosta on pitkään, kannattaa harkita (pk-seudulla perushuolto maksaa n. 60 eur, muualla Suomessa useimmiten vähän vähemmän).

http://kaksplus.fi/keskustelu/t1041296
http://foorumi.ihanitse.com/viewtopic.php?f=4&t=14082&start=0&st=0&sk=t&sd=a
http://www.kaspaikka.fi/kirjonta/kirjontalaite/html/ongelmia.html (vaikka teksti keskittyy konekirjontaan, hyppytikkijuttu toimii millä tahansa koneella)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku ongelma kirjoitti:

ompelin trikoosta paitaa, ja jostain syystä alalanka ei jokaisella pistolla "tullut mukaan". Paksummalla kankaalla ei mitään ongelmaa... Mikähän voisi olla vikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu