...mutta eiköhän se siitä. Onhan tuosta Acid3-testituloksesta 19/100 hyvä vielä ponnistaa. Ei muuta kuin leipäkakkua vaan siellä Redmondissa huuleen ja uutta matoa koukkuun.
1. Opera 100
2. Safari 98
3. Firefox 93
--- ja neljäntänä pinnisti maaliin pieni mutta sisukas Internet Explorer 8 - tulos 19 pistettä.
Pentti Eurovision laulukilpailuun kappaleella "IE8". Ai-Ii-Ai-Ii-eight GO GO GO !!!
1. Opera 100
2. Safari 98
3. Firefox 93
--- ja neljäntänä pinnisti maaliin pieni mutta sisukas Internet Explorer 8 - tulos 19 pistettä.
Pentti Eurovision laulukilpailuun kappaleella "IE8". Ai-Ii-Ai-Ii-eight GO GO GO !!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
"ja neljäntänä pinnisti maaliin pieni mutta sisukas Internet Explorer 8"
Itse näen IE:t turvonneina matokaukalohässäköinä.
"pieni mutta sisukas" LOL!
...aikoinaan että "huumorin kukka se on maailman kaanehin kukka".
Mutta asiasta toiseen. Kannattaako meidän potkia maassa makaavaa? Ei. Mutta Mikkisoftan tapauksessa taidan tehdä poikkeuksen.
Vaikka winukkaa käytän on selaimena ollut vuosia joku muu ku MS selain, se on vaan todella huono :\
Ymmärrän että jotkut rakkaat sovellukset saattavat pitää monet ihmiset Windowsissa kiinni. Mutta sitä en ymmärrä että tällainen rakkaus joillakin ulottuu joka tautisen huonoon IE-selaimeen.
Oli tosin aikakausi 1990-luvun lopulla jolloin Microsoftilla oli vielä suhteellisesti ajatellen hyvä selain (se joka romahdutti Netscape Navigatorin aseman ja yhtiön). Nyt ollaan kyllä menty järkyttävän alhaiselle tasolle. 19/100 ja 3-4 kertaa hitaampi javascripteissä kuin Crome tai Firefox.
Tota noin. Kysyn vaan kun toi Pena aikoo taas tänään tulla kertomaan vähän Windowsin ylivertaisuudesta. Saas nähdä saako Pentti sivuja auki ennenkuin mamma hakee Pentin nukkumaan.
ja sen kehitys viime vuosilta ...
http://uk.finance.yahoo.com/q/hp?s=MSFT&b=13&a=02&c=198 6&e=28&d=00&f=2009&g=d
Osakkeen kurssia seuratessa huomioitava että osake on splitattu pari kertaa. Joka tapauksessa esim. vuonna 2000 joulukuussa sen hinta 118 eli vertailukelponen hinta 118/2=59 on aika lailla korkeampi kuin se on ollut tällä viikolla 17-18. Osakkeen arvo on siis pudonnut n. 70%:lla.
Microsoftin osakkeeseen sijoittaneet ovat kauhuissaan. Vaikka yhtiö tekee voittoa, niin tuo osakekurssin romahdus kertoo siitä, että sijoitusanalyytikkojen mukaan yhtiön tulevaisuuden arvioidaan olevan melkoisen synkän vaikka korkotaso diskontattu lähes nolla-tasolle.
Ei näytä hyvältä. Lisäksi maailmalla on jäänyt uutisoimatta että 5000 irtisanotun lisäksi MS on irtisanonut 15% kaikista sopimustyöntekijöistä ja osapäiväisistä työntekijöistään, jotka todellisuudessa tekevät huomattavan osan yhtiön kokonaistyöpanoksesta.