Mikä linux olis jes???

Mikä olisi sopiva linux versio läppikseen, kone vanha paska, 1 ghz suoritin, muistia muistaakseni 512 megaa, kovo taitaa olla 20 gigaa.

Thx
7468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minulla toimii samoilla tehoilla pöytäkoneessa Linux Ubuntu ja toimii hyvin. Ei mikään formula, mutta riittävän nopea. Kiintolevy on 30Gt.

Äänestä

tai joksikin muuksi kuin gnome/kde... jos meinaa swapata. Opera oman kokemuksen perusteella köykänen... 1ghz amd athlon, ja operalla selaaminen oli oikein sujuvaa, kun taas firefoxilla melko takkusta.

Äänestä

"Mikä olisi sopiva linux versio läppikseen, kone vanha paska, 1 ghz suoritin, muistia muistaakseni 512 megaa, kovo taitaa olla 20 gigaa."

Mitä sillä koneella olisi tarkoitus tehdä?

Äänestä
  • Onko Opera sitten nopein selain...?

    Onko Xubuntulle muuta kevytvaihtoehtoa?

    Äänestä

  • puheenollen kirjoitti:

    Onko Opera sitten nopein selain...?

    Onko Xubuntulle muuta kevytvaihtoehtoa?

    on "kevyin" ja tietoturvallinen!.

    Äänestä

  • puheenollen kirjoitti:

    Onko Opera sitten nopein selain...?

    Onko Xubuntulle muuta kevytvaihtoehtoa?

    Jos ei viimeisimpiä vitkuttimia tartte niin links on loistava. http://links.twibright.com/shots/shot1.png

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Testailija. kirjoitti:

Mikä olisi sopiva linux versio läppikseen, kone vanha paska, 1 ghz suoritin, muistia muistaakseni 512 megaa, kovo taitaa olla 20 gigaa.

Thx

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu