ylipaino

"järeämmille" hoidoille? inseminaatio nyt ekana olis toiveena.
BMI on nyt siellä 35 paikkeilla ja kunnalliselta on annettu ymmärtää etteivät aloita piikityshoitoja ennenkuin BMI on noin 31...
clomeja ollaan muutamia kiertoja syöty, mut eivät ole tuottaneet toivottua tulosta

Onko jollakulla kokemuksia, tässä tapauksessa kyseessä naistenklinikka hkissä.
5527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kun olin siellä bmi oltava 35 näköjään raja laskenut..itse menin yksityiselle ja kovasti tietty yritän laihduttaa minunkin bmi 34-35 ja inssit ja clomit kokeiltu ensi kuussa fertinovassa ivf aloitellaan,en kerkiä laihduttaa kun olen jo vanhakin..

Äänestä

Ylipainosi saattaa estää raskautumisen, lisää lääkkeistä johtuvia riskejä sekä asettaa sinut raskauden aikana vaaraan.

Hyvin iso osa ylipainoisena hedelmättömiä paranisi täysin laihdutettuaan sille tasolle missä rasvakudoksen hormonitoiminta ei enää häiritse kuukautiskiertoa. Miksi siis lääkitä ihmistä, joka voisi parantua ihan itsestään?

Vähähiilihydraattinen dieetti on nopea, turvallinen ja tehokas tapa muuttaa ruokatottumuksia pysyvästi niin että nopea painonpudotus on mahdollinen. Lisätietoja ja samoista raskausongelmista kärsineitä löydät sivuilta www.karppaus.info.

Äänestä

Painoa pitää pudottaa ennenkuin hoitoja aloitetaan. Ja siihen on ihan syytkin eivät ne sitä kiusallaan tee. Oikeat annostukset ovat vaikeita eikä aineiden tehosta ole takeita, kun äidillä on ylipainoa.
Ryhdyin itsekin sinun tilanteessasi pudottamaan siis. Sain pois (liikkumalla ja keventäjät-ruokapäiväkirjalla) jonkun 8 kiloa. Ja olen nyt yllätykseksemme luomusti raskaana.
Kuinka ikinä hoitojen kanssa jatketaankaan, on painon saaminen alas juuri tuossa vaiheessa, missä nyt ole, pelkkää plussaa.
Tartu härkää sarvista siis. Tsemmpiä!!

Äänestä

Tampereella ei ole rajoituksia etteikö tekisi hoitoja.
Itselläni painoa 137 kiloa, mutta itsestäni ei ole löytynyt vikaa (paitsi ylipaino), mutta miehen kohdalla todettiin, että on olematon määrä siittiöitä.

Äänestä

Mulla kans on ylipainoa. Clomihoito kyl aloitettiin joka auttoi. Söin clomia kylläkin ainakin 7 kierron verran ja yks insemma tehtiin mutta ei raskautta. Tauko päätittiin pitää yhden kierron verran clomista ja nyt sängys nukkuu 4kk poika joka sai alkunsa ihan luomuna tauon aikana jolla vieläkin siis olen :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


esteenä kirjoitti:

"järeämmille" hoidoille? inseminaatio nyt ekana olis toiveena.
BMI on nyt siellä 35 paikkeilla ja kunnalliselta on annettu ymmärtää etteivät aloita piikityshoitoja ennenkuin BMI on noin 31...
clomeja ollaan muutamia kiertoja syöty, mut eivät ole tuottaneet toivottua tulosta

Onko jollakulla kokemuksia, tässä tapauksessa kyseessä naistenklinikka hkissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu