olisin kiinnostunut persialaiskissan pennusta sen pitäis olla poika ja väriltään hopea tai hopea jossa on ruskea naama jos tiedät niin pistä puhelinnumerosi osoitteeseen [email protected]
etsin
persialaispoika
3154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
löytyy kyllä yhdistyksen sivuilta. Jos täältä haet, et rekisteröityä saa kovin helposti.
Sitten tuohon väriin, persialaisella ei ole olemassakaan sellaista väritystä kuin hopea ruskealla naamalla. Hopea on hopea ja naamio on naamio. Naamio-hopea ei edes ole FIFessä hyväksytty väri ja jos olisikin sen naamion väritys olisi hopea-naamio eli mustat karvan kärjet ei ruskea naamainen. Colourpoint eli naamio perski on aivan eri variaatio, sen silmien värikin on ihan eri kuin hopealla (sininen, hopealla oranssi tai vihreä). Ruskeanaamio on geneettinen musta, sen naamion väritys vain on lämpimämpi kuin yksivärisellä mustalla, siitä nimitys ruskeanaamio.
Miten muuten on, voiko hopeaväriselle kissalle periytyä siniset silmät? Voisi olla aika tyylikkään näköinen ilmestys sellainen kissa nimittäin. Eräässä ruotsalaisessa kissakirjassa näin kissarodun, jonka kaikki edustajat ovat käsittääkseni tummia, ja kuvassa oli muistaakseni mustavalkoinen kissa, jolla oli siniset silmät - oli todella tyylikäs!
Käsittääkseni se ei ole mahdottomuus, mutta kovin todennäköistäkään se ei ole koska kissoja kasvatetaan standardin mukaan. Kun hopeanaamioita ei ole hyväksytty, tuskin sinisiä silmiäkään tulee kovin helposti. Sinisilmäisiä värejähän löytyy naamioilta sekä valkoisilta kissoilta. Eriparisilmäisiltä (odd-eyed) valkoisilta, mutta myöskin olen nähnyt valkolaikkuja eriparisilmäisinä - eli toinen silmä sininen toinen oranssi. Jopa sellaisenkin olen nähnyt valkoisella kissalla, toinen silmä sininen toinen vihreä. Valkolaikuilla tuo sinisilmäisyys tulee sieltä toisen vanhemman (valkoinen-sinisilmäinen) puolelta.
Sellainen mahdollisuus, että käytettäisi sinisilmäistä valkoista esim. hopealle (joko vihreä tai oranssisilmäinen) kun ei välttämättä anna tulokseksi hopeaväritystä turkkiin vaan esim. mustan, kilpikonnan, sinisen, sinikilpikonnan jos valkoinen on heterotsygootti, tai valkoisen jos valkoinen vanhempi on homotsygootti. Tai naamiokissan käyttäminen ei anna taas sinisiä silmiä välttämättä vaikka toinen olisi naamiokantaja eikä hopeaväriä ellei tuo hopea ole homotsygootti eli periyttää hopeaväritystä aina jälkeläiselleen. Homotsygootti=samanperintäinen, heterotsygootti=eriperintäinen. Valkoinen geeni (W) on vallitseva eli dominoiva myöskin suhteessa muihin dominoiviin jos kyseessä on kaksi homotsygoottia kissaa.
Monilla roduilla kun ei ole mitään väliä minkä väriset silmät kissalla on, vaan sallitaan kaikki variaatiot, ei kukaan lähde edes yrittämään sinisiä silmiä (näillä roduilla kun sitten ei naamioita ole hyväksytty ollenkaan).