Korvat lukkoon meditoidessa

Istu ja ole hiljaa

Meneekö kellään muulla meditoidessa korvat lukkoon? Todella ärsyttävää, kun muutenkin jo haastavaa tuo keskittyminen.

7

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agfacolor

      Miksihän jos teen vaikka illalla sängyssä maaten syvärentoutuksen niin en sen jälkeen tahdo saada nukuttua? En saa unesta kiinni tai uni kevenee niin paljon että aamulla tuntuu ettei tullut yöllä nukuttua lainkaan.

      • meditoijalla

        Syvärentoutuminen vastaa jo sinällään nukkumisen aikana saatavaa kehon ja psyyken palautumista.


    • ihmettelen kovasti

      Onko sinulla korkea verenpaine? Todella outoa.

      • Istu ja ole hiljaa

        En oo käyny pitkään aikaan mittaamassa, hyvin mahdollista tosin kun on ollu stressiä aika paljon lähiaikoina. Pitääpä käydä terveyskeskuksessa tässä ens viikolla.


    • vaikuttanut unenlaatuun?

      mites teillä onko meditointi vaikuttanut unenlaatuun? jonkin aikaa olen nyt harratanut syvempää meditointia ja yöt ovat käyneet melko villeiksi. Varsinkin valve/unen-rajatilakokemukset ovat lisääntyneet. Onko buddhalaisilla valveunen näköä?

      • Istuskelija

        Jaa-a, en tiedä onko uniin ollut minkäänlaista vaikutusta, mutta unen saanti on parantunut kai sen takia ettei takerru joka ajatukseen. Ja ehkä osaa myös olla vähemmän kärsimätön jos ei heti saa unta. Lisäksi myös tavallaan meditoin itseni uneen, eli rennosti seurailen kehoa ja hengitystä.

        Niin olen moneen kertaan myös kuullut että meditointi itsessään on nukkumistakin tehokkaampi palautumiskeino.


    • jokuykskaskolme

      Mulla ei esiinny korvien lukkoutumista, mutta mulle tulee näköhäiriö jo lyhkäisestäkin meditaatiosta. Sanokaas mistä johtuu, että meditoinnin jälkeen näen molemmilla silmillä keskellä näkökenttää epäselvän pyöreän alueen? Sen poistumiseen menee yli kymmenen minuuttia. Häiritsevää tuollainen, kun näkökentässä on sumee piste pitkän aikaa.

      Johtuuko se, että tykkään meditoida silmät kiinni ikkunan edessä päiväsaikaan? Aurinko ei paista kyllä kuitenkaan koskaan suoraan silmiin.... Vai mistä se johtuu, ja onko se vaarallista?

      Äskenkään ei tarvinnut kuin muutaman minuutin meditoida, niin aloin näkemään silmät kiinni jo sen sumeen pisteen, mutta jatkoin meditointia, koska tuntui hyvältä. Jostain syystä hyvä olo laittaa mun pään ja silmät nousemaan ylöspäin...Onko tässä mikä saattaa aiheuttaa sen sumeen pisteen?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      105
      5029
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      62
      4906
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      86
      3990
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3530
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      59
      2961
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2731
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2247
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      44
      1794
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      34
      1651
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1578
    Aihe