Meneekö kellään muulla meditoidessa korvat lukkoon? Todella ärsyttävää, kun muutenkin jo haastavaa tuo keskittyminen.
Korvat lukkoon meditoidessa
7
782
Vastaukset
- agfacolor
Miksihän jos teen vaikka illalla sängyssä maaten syvärentoutuksen niin en sen jälkeen tahdo saada nukuttua? En saa unesta kiinni tai uni kevenee niin paljon että aamulla tuntuu ettei tullut yöllä nukuttua lainkaan.
- meditoijalla
Syvärentoutuminen vastaa jo sinällään nukkumisen aikana saatavaa kehon ja psyyken palautumista.
- ihmettelen kovasti
Onko sinulla korkea verenpaine? Todella outoa.
- Istu ja ole hiljaa
En oo käyny pitkään aikaan mittaamassa, hyvin mahdollista tosin kun on ollu stressiä aika paljon lähiaikoina. Pitääpä käydä terveyskeskuksessa tässä ens viikolla.
- vaikuttanut unenlaatuun?
mites teillä onko meditointi vaikuttanut unenlaatuun? jonkin aikaa olen nyt harratanut syvempää meditointia ja yöt ovat käyneet melko villeiksi. Varsinkin valve/unen-rajatilakokemukset ovat lisääntyneet. Onko buddhalaisilla valveunen näköä?
- Istuskelija
Jaa-a, en tiedä onko uniin ollut minkäänlaista vaikutusta, mutta unen saanti on parantunut kai sen takia ettei takerru joka ajatukseen. Ja ehkä osaa myös olla vähemmän kärsimätön jos ei heti saa unta. Lisäksi myös tavallaan meditoin itseni uneen, eli rennosti seurailen kehoa ja hengitystä.
Niin olen moneen kertaan myös kuullut että meditointi itsessään on nukkumistakin tehokkaampi palautumiskeino.
- jokuykskaskolme
Mulla ei esiinny korvien lukkoutumista, mutta mulle tulee näköhäiriö jo lyhkäisestäkin meditaatiosta. Sanokaas mistä johtuu, että meditoinnin jälkeen näen molemmilla silmillä keskellä näkökenttää epäselvän pyöreän alueen? Sen poistumiseen menee yli kymmenen minuuttia. Häiritsevää tuollainen, kun näkökentässä on sumee piste pitkän aikaa.
Johtuuko se, että tykkään meditoida silmät kiinni ikkunan edessä päiväsaikaan? Aurinko ei paista kyllä kuitenkaan koskaan suoraan silmiin.... Vai mistä se johtuu, ja onko se vaarallista?
Äskenkään ei tarvinnut kuin muutaman minuutin meditoida, niin aloin näkemään silmät kiinni jo sen sumeen pisteen, mutta jatkoin meditointia, koska tuntui hyvältä. Jostain syystä hyvä olo laittaa mun pään ja silmät nousemaan ylöspäin...Onko tässä mikä saattaa aiheuttaa sen sumeen pisteen?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1746686Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1053146Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041865Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am621649- 181524
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?361354Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111310- 621210
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151203Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143