Korvat lukkoon meditoidessa

Istu ja ole hiljaa

Meneekö kellään muulla meditoidessa korvat lukkoon? Todella ärsyttävää, kun muutenkin jo haastavaa tuo keskittyminen.

7

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agfacolor

      Miksihän jos teen vaikka illalla sängyssä maaten syvärentoutuksen niin en sen jälkeen tahdo saada nukuttua? En saa unesta kiinni tai uni kevenee niin paljon että aamulla tuntuu ettei tullut yöllä nukuttua lainkaan.

      • meditoijalla

        Syvärentoutuminen vastaa jo sinällään nukkumisen aikana saatavaa kehon ja psyyken palautumista.


    • ihmettelen kovasti

      Onko sinulla korkea verenpaine? Todella outoa.

      • Istu ja ole hiljaa

        En oo käyny pitkään aikaan mittaamassa, hyvin mahdollista tosin kun on ollu stressiä aika paljon lähiaikoina. Pitääpä käydä terveyskeskuksessa tässä ens viikolla.


    • vaikuttanut unenlaatuun?

      mites teillä onko meditointi vaikuttanut unenlaatuun? jonkin aikaa olen nyt harratanut syvempää meditointia ja yöt ovat käyneet melko villeiksi. Varsinkin valve/unen-rajatilakokemukset ovat lisääntyneet. Onko buddhalaisilla valveunen näköä?

      • Istuskelija

        Jaa-a, en tiedä onko uniin ollut minkäänlaista vaikutusta, mutta unen saanti on parantunut kai sen takia ettei takerru joka ajatukseen. Ja ehkä osaa myös olla vähemmän kärsimätön jos ei heti saa unta. Lisäksi myös tavallaan meditoin itseni uneen, eli rennosti seurailen kehoa ja hengitystä.

        Niin olen moneen kertaan myös kuullut että meditointi itsessään on nukkumistakin tehokkaampi palautumiskeino.


    • jokuykskaskolme

      Mulla ei esiinny korvien lukkoutumista, mutta mulle tulee näköhäiriö jo lyhkäisestäkin meditaatiosta. Sanokaas mistä johtuu, että meditoinnin jälkeen näen molemmilla silmillä keskellä näkökenttää epäselvän pyöreän alueen? Sen poistumiseen menee yli kymmenen minuuttia. Häiritsevää tuollainen, kun näkökentässä on sumee piste pitkän aikaa.

      Johtuuko se, että tykkään meditoida silmät kiinni ikkunan edessä päiväsaikaan? Aurinko ei paista kyllä kuitenkaan koskaan suoraan silmiin.... Vai mistä se johtuu, ja onko se vaarallista?

      Äskenkään ei tarvinnut kuin muutaman minuutin meditoida, niin aloin näkemään silmät kiinni jo sen sumeen pisteen, mutta jatkoin meditointia, koska tuntui hyvältä. Jostain syystä hyvä olo laittaa mun pään ja silmät nousemaan ylöspäin...Onko tässä mikä saattaa aiheuttaa sen sumeen pisteen?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      43
      2279
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1841
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      143
      1822
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1416
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1120
    6. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      1116
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1028
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      999
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      841
    Aihe