Meneekö kellään muulla meditoidessa korvat lukkoon? Todella ärsyttävää, kun muutenkin jo haastavaa tuo keskittyminen.
Korvat lukkoon meditoidessa
7
774
Vastaukset
- agfacolor
Miksihän jos teen vaikka illalla sängyssä maaten syvärentoutuksen niin en sen jälkeen tahdo saada nukuttua? En saa unesta kiinni tai uni kevenee niin paljon että aamulla tuntuu ettei tullut yöllä nukuttua lainkaan.
- meditoijalla
Syvärentoutuminen vastaa jo sinällään nukkumisen aikana saatavaa kehon ja psyyken palautumista.
- ihmettelen kovasti
Onko sinulla korkea verenpaine? Todella outoa.
- Istu ja ole hiljaa
En oo käyny pitkään aikaan mittaamassa, hyvin mahdollista tosin kun on ollu stressiä aika paljon lähiaikoina. Pitääpä käydä terveyskeskuksessa tässä ens viikolla.
- vaikuttanut unenlaatuun?
mites teillä onko meditointi vaikuttanut unenlaatuun? jonkin aikaa olen nyt harratanut syvempää meditointia ja yöt ovat käyneet melko villeiksi. Varsinkin valve/unen-rajatilakokemukset ovat lisääntyneet. Onko buddhalaisilla valveunen näköä?
- Istuskelija
Jaa-a, en tiedä onko uniin ollut minkäänlaista vaikutusta, mutta unen saanti on parantunut kai sen takia ettei takerru joka ajatukseen. Ja ehkä osaa myös olla vähemmän kärsimätön jos ei heti saa unta. Lisäksi myös tavallaan meditoin itseni uneen, eli rennosti seurailen kehoa ja hengitystä.
Niin olen moneen kertaan myös kuullut että meditointi itsessään on nukkumistakin tehokkaampi palautumiskeino.
- jokuykskaskolme
Mulla ei esiinny korvien lukkoutumista, mutta mulle tulee näköhäiriö jo lyhkäisestäkin meditaatiosta. Sanokaas mistä johtuu, että meditoinnin jälkeen näen molemmilla silmillä keskellä näkökenttää epäselvän pyöreän alueen? Sen poistumiseen menee yli kymmenen minuuttia. Häiritsevää tuollainen, kun näkökentässä on sumee piste pitkän aikaa.
Johtuuko se, että tykkään meditoida silmät kiinni ikkunan edessä päiväsaikaan? Aurinko ei paista kyllä kuitenkaan koskaan suoraan silmiin.... Vai mistä se johtuu, ja onko se vaarallista?
Äskenkään ei tarvinnut kuin muutaman minuutin meditoida, niin aloin näkemään silmät kiinni jo sen sumeen pisteen, mutta jatkoin meditointia, koska tuntui hyvältä. Jostain syystä hyvä olo laittaa mun pään ja silmät nousemaan ylöspäin...Onko tässä mikä saattaa aiheuttaa sen sumeen pisteen?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1233047Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52976Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242724Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452598Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv842474PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462422Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102284Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801942Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971796- 1341705