...ja turistit pääsi sen joen yli syömättä toisiaan?
Kyseleepi warbu :D
Kyseleepi warbu :D
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei täällä puolen jokea oo kettään näkyny vuos kymmeniin , kait net sittenkin söivät toisensa!
Sielkö sinä yksikseks iltaa istuksit :D
Onneks me palstalla pidetään toisillemme seuraa :D
Jäi vaivaamaan, se yksi ketju jokunen päivä sitten,kun joku kysyi arvoituksellisesti joen ylityksestä,ja en tiedä löytyikö siihen yhtäkään kunnon vastausta :D
Mie mittään joen ylityksistä tiijä! kerrokko tarkemmin.Mie yksin istu täällä , mutta niitä joen ylittäneitä ei oo näkynny , että sillä mie...lienevät rannalla ruikuttamassa paremman perrään?
Milleen pääseepi kuusi kannibaalia ja kuusi turistia joen yli veneellä (ei oo siis jääässä)(siis se joki).
Ja samassa veneessä pitäsivätten niiten mennä,ja olla syömättä toisiaan.
Että miten ne? :D
Mutku eihän siinä kysymyksessä sanottu, että pitää viedä veneessä yhtäaikaa...
Piti viedä 6 turistia ja 6 kannibalia joen yli.
Kääk... vai eiks mun kaikki ruuvit ookkaan kireellä.
Aivojumppa tais löysätä ainaskin viis ruuvia :(
Määhä soovelsin sitä juttua,mulla on tapana :D))
Mut periaate siinä säily,että syömättä pitäis niiten olla :D
...muakin rupes naurattamaan :DDDD
Siis toi, että Vähän sovelsit sitä juttua, ja sulla on tapana semmonen :DDDD
Naurattaa senkin takia, kun tuli mieleen yks tuttava, joka pyysi multa reseptiä tyrnikakun tekemiseen. Teen semmosta täytekakkua usein, kun vieraita tulee.
Annoin sen reseptin hänelle. Myöhemmin kysyin, että onnistuiko se kakku ja hän vastasi, että ei onnistunut. Oli kuulemma ihan eri makuista, kuin mun tekemä. Hän ihmetteli, että mikseiköhän se onnistunut.
Hetken kyseltyäni selvisi, että hän oli Soveltanut pikkasen mun reseptiä. Tehnyt omia pikku muutoksia :D Vierailleen hän oli sanonut, että resepti oli Heikunkeikun antama. Siis hohhoijaa, harmitti, sillä en ollut ollenkaan antanut Sellaista reseptiä, jonka mukaan oli tehnyt kakun.
Hänkin aatteli, että Periaate siinä säilyy :) Olihan siinä hyytelöityä tyrniä päällä :)
etukäteen bakkanaalit, niin maha täynnä ei tarvinnut vierustovereita apehtia?
..taas aletaan arvuuttelemaan.Joka sen ketjun aloitti,voisi myös vastata, kun ei kukaan oikein tiennyt vastausta :D
Tai vastauksia tiesi toki moni,mutta mikä oli se oikea.
*pitää toista pölijää jännityksessä* :D
Ka , tuot en ajatellu ollenkaan !Siis , eikö net lähteneet ollenkaan , mihinkään , milloinkaan , jaa ketkä...ja mihin ...
tiiä, kuhan kyselen kimpassa muitten epätietoisten kanssa.
Mihin ne ees oli menosa, ja mistä tulosa?
Joo, voishan sen kyseisen ketjun aloittaja kertoa oikean ratkaisun.
Minä ehdottelin, että vietäis eri jokien yli, vaan väärähän tuo vastaus on.
Toisaaltaan kysymyksessä ei tullut esiin, että olivatko molemmat porukat samalla puolella jokea.
Jos Turistit olivat toisella ja syömärit toisella, niin sittenhän turistit vois viedä toiselle puolelle ja sitten vetästä syömärit följyyn ja nakata toiselle puolelle. Ja rauha säilyisi.
Tai turistit voisi viedä joen yli omiin maihinsa ja syömärit sitten jäis rannalle ruikuttelemaan.
Keksisinköhän vielä lisää vauhtoehtoja....hmmmm.... täytyypä fundeerata.
Mää taidan mennä laskemaan lampaita ja siinä samalla pohdin tätä mysteeriä,kait tämä on aamuun mennessä ratkaistu :D
Tuli mieleen, että miksei niitä turisteja jo oo syöty tällä puolel jokkee, jos kaikki kimpas on.
Tokko ne sielä toisella puolellakaan sitten murkinois... Kaiketi kannibaalit suosivat vain kotimaista ruokaa.
Jahas, jassoo.... jatkanpa tuumimista. *nojaa otsallaan nyrkkiin, kyynärpää pöydällä*