Yhdyntäkivut kupista johtuvia?

Niin elikkäs minulla on nyt muutamia kertoja ollut menkkojen jälkeen yhdyntäkivuja.. Kivut ovat polttavia ja niitä on vain parin ensimmäisen työnnön aikana. Kivut alkavat aina kuukautisten jälkeen ja kestävät viikon tai pari, sitten katoavat ja ovat poissa siihen saakka, kun seuraavat menkat taas loppuvat. Liukkari ei auta asiaan.

Epäilenkin, että limakalvoni rasittuvat menkkojen aikana kuukupin laitosta ja pois ottamisesta. Käytän myös e-pillereitä, joten niilläkin saattaa olla vaikutusta asiaan. Tuskin kyllä pillerit yksistään tuota aiheuttavat, kun kivut tulevat aina menkkojen jälkeen.

Onko kellään samanlaisia kokemuksia, tai neuvoja?
3297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tietysti e-pillerit ovat voineet heikentää limakalvojasi ja itse muistelen, että e-pillereitä syödessä paikat olivat kuivimmillaan juuri kuukautisten jälkeen. Jos kipua kuitenkin tuntuu vain ensimmäisten työntöjen jälkeen, epäilisin että kyse on ennemminkin vain siitä, että emätin ei ole vielä "valmis" pitkiin, perille asti meneviin työntöihin ja huomaamasi ajankohta on ollut vain sattumaa. Kokeilkaapa pisempää esileikkiä tai lyhyempiä ensimmäisiä työntöjä.

Äänestä
  • Tähän edelliseen viestiin vielä jatkoksi: Olen käyttänyt kuppia yli viisi vuotta, enkä ole itse huomannut mitään kipuja yhdynnässä sen vuoksi. En myöskään osaa uskoa, että kuppi sinällään aiheuttaisi mitään terveille limakalvoille. E-pillereiden mahdollisesti aiheuttamia limakalvo-ongelmia lähtisin ennemmin pohtimaan, jos kyse tosiaan ei ole sattumasta. Ainakin itselläni limakalvot tuntuvat nykyisin olevan paljon paremmassa kunnossa kun en ole enää vuoteen käyttänyt hormonaalista ehkäisyä.

    Äänestä

  • aiempaan kirjoitti:

    Tähän edelliseen viestiin vielä jatkoksi: Olen käyttänyt kuppia yli viisi vuotta, enkä ole itse huomannut mitään kipuja yhdynnässä sen vuoksi. En myöskään osaa uskoa, että kuppi sinällään aiheuttaisi mitään terveille limakalvoille. E-pillereiden mahdollisesti aiheuttamia limakalvo-ongelmia lähtisin ennemmin pohtimaan, jos kyse tosiaan ei ole sattumasta. Ainakin itselläni limakalvot tuntuvat nykyisin olevan paljon paremmassa kunnossa kun en ole enää vuoteen käyttänyt hormonaalista ehkäisyä.

    Syön itse myös e-pillereitä ja kupin jälkeen alkoi kummalliset yhdyntäkivut, joita ei siis aiemmin ollut. Luovuin kupin käytöstä ja samalla hävisi yhdyntäkivutkin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mahdollista? kirjoitti:

Niin elikkäs minulla on nyt muutamia kertoja ollut menkkojen jälkeen yhdyntäkivuja.. Kivut ovat polttavia ja niitä on vain parin ensimmäisen työnnön aikana. Kivut alkavat aina kuukautisten jälkeen ja kestävät viikon tai pari, sitten katoavat ja ovat poissa siihen saakka, kun seuraavat menkat taas loppuvat. Liukkari ei auta asiaan.

Epäilenkin, että limakalvoni rasittuvat menkkojen aikana kuukupin laitosta ja pois ottamisesta. Käytän myös e-pillereitä, joten niilläkin saattaa olla vaikutusta asiaan. Tuskin kyllä pillerit yksistään tuota aiheuttavat, kun kivut tulevat aina menkkojen jälkeen.

Onko kellään samanlaisia kokemuksia, tai neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu